Asp. opt.!Felicitari Ankylya, Mrenescu,DenyAnd!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Ma ajutati va rog cu interpretarea testelor oview inainte si dupa ovulatie?
In zilele cand credeam ca e ovulatia linia de test a aparut ca si cea de control la culoare dar ca si grosime mai subtire, adica la un capat mai rosie si la celalat mai estompata, in latime vorbind. A fost sau nu ovulatie oare? Ca si azi dupa ce eu cred ca a trecut ovulatia a mai iesit destul de rosie linia de test. Nu prea m-am lamurit eu cu interpretarea testelor astora.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Flory, eu zic sa mergi la o ecografie sa iti confirme daca ai corp galben pe vreunul din ovare. Asa vei putea afla sigur daca ai ovulat si daca va mai fi cazul sa faci de acum teste de ovulatie vei stii sa le interpretezi mai bine.
Eu cand am ovulat si am facut teste in zilele dinaintea ovulatiei aveam a doua linie mai pala sau de aceeasi culoare cu linia de test iar in ziua ovulatiei a doua linie era mai pronuntata ca cea de test.


15+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

La mine, cu o zi inaintea ovulatiei si in ziua ovulatiei, linia de test este mai intensa, mai colorata decat cealalta, pe toata suprafata.
Oricum, ca sa cresteti sansele trebuie sa prestati si inainte de ovulatie, pentru ca spermatozoizii zdraveni rezista pana la 5 zile pe acolo, deci e bine sa fie deja prezenti cand are loc ovulatia.

Dar, ecografia este singura metoda prin care se poate verifica daca ai ovulat.

LE: In unele luni, cu o zi inainte de ovulatie, liniile erau la fel (si ca grosime). Stiu ca eram inainte pentru ca am facut monitorizare ecografica. In principiu, cand ai primul test pozitiv de ovulatie, asta inseamna ca a 2-a zi vei ovula.



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Yuhuuuu, fetili, a venit rezultatul la beta. 710 de la 361 acum 48 de ore. Cred ca am sa topai. Oare vor zice ceva colegii ca sunt inca la birou si ei n-au habar despre motivele mele de topait.

Va tzuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Maria, ma bucur ca rezultatul e bun si ma bucur ca ti-a placut dr Gero si ramai la ea sa iti urmareasca sarcina. Eram sigura ca o sa iti placa.

15+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Super, Maria! Yeeeey! Sa fiti sanatosi, sa ai o sarcina usoara, cu bb la termen!




Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

felicitari proaspetelor garvidutze!!
va doresc din inima sarcina usora si la termen , la toate!

ps: deny mi-am permis sate trec in titlu( stiu k nu ai vrut sa te treci singura), si-au exprimat si fetele acest gand!!!


mihaelafalt
la multi ani pentru ziua de marti!!! multa sanatate si sa-ti daruiasca d-zeu ceea ce iti doresti!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Felicitari Marie!

Multumesc de raspunsurile referitoare la testele de ovulatie.

Emilia dr mea e in concediu de crestere copil, am incercat la alt dr care m-a dezumflat total, in loc sa imi raspunda la intrebari mi-a raspuns sec ca mutatiile pt trombofilie sunt "boala moderna inventata" de m-a lasat masca. Asa ca sotulache mi-a interzis sa ma mai perind pe la dr pt ca ma deprima in loc sa imi dea raspuns la intrebarile mele si a zis sa asteptam pana se intoarce dr mea. Asa ca pana atunci mi-au ramas doar testele de ovulatie ca altceva nu stiu ce as mai putea face.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Apropo de adoptie>sa va zic ce am aflat zilele trecute de la o clienta:cica mai nou pentru a se evita toata procedura de adoptie(acte,timp pierdut),sotul(din cuplul) care doreste sa adopte merge la spital si recunoaste copilul(adica cum ca el este tatal).Bine,mai intai trebuie sa se intereseze de cineva care nu doreste copilul si vrea sa-l lase in spital.Si asa devine rapid tatal copilului si il poate lua acasa imediat!
Eu la asta nu m-am gandit!
Va pup dragutele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Adica fals in acte, declaratie mincinoasa...din astea?


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput