Juniori de Iulie - August 2004 * (104)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

De cateva luni cautam terenuri/case. Numai ca suntem prea pretentiosi , vrem la strada principala, toate utilitatile si sa fie si suficient de mare (>800 mp)...
Dar nu ne grabim asa ca vom cauta in continuare...:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Nu stiu sa explic mai bine faza cu supraadaptat, astept sa ma duc la consultatii cu psihologul ca sa aflu ce a vrut sa spuna... eu am "tradus" ca el merge cu dorintele grupului (sau liderului de grup) si uita/renunta astfel la propriile nevoi - traducerea asta am facut-o in contextul in care recomandarea era sa lucreze mai deprate pe partea cu stima de sine...

E, nu stiu cit este de felicitari faptul ca am incheiat partea cu logopedia - mai avem mult de lucrat - mai are cuvinte pe care le pronunta gresit (desi daca-i atragi atentia este capabil sa se corecteze singur) si sare mult peste cuvintele de legatura intr-o propozitie - dar asta ni s-a explicat ca se va regla in timp, prin exercitiu continuu la scoala si acasa. E drept insa ca vocabularul i s-a imbunatatit extraordinar (sa nu uitati ca el a plecat la drum, acum 4 ani, cu DOAR 3 cuvinte pe care le rostea - mama, kk si apa...) iar acum este in stare sa verbalizeze in context, sa povesteasca, in fine, sa faca conversatie la un nivel cat de cat acceptabil...
Terapie ocupationala insa o sa facem probabil for ever...acum este in curs de evaluare - dar din primele testari reiese ca gap-ul dintre varsta psihologica si cea cronologica este de aproximativ 2.5-3 ani...deci va dati seama cam care sunt preocuparile si pretentiile mele vis-a-vis scoala...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Rox - mi-ar fi placut sa ne vedem insa tocmai in saptamana aiai eu sunt la un curs la Amsterdam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Gabi
Eu sper si va doresc dn tot sufletul ca aceasta diferenta sa se reduca din ce in ce mai mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata!
Gabi, ce rau imi pare! toata saptamana? noi cred ca venim din week end.
Cristal, spor la gasit locul care va place!! eu am stat vreun an jumatate in blocurile lipite de Ghencea Militar. nu era deloc rau . ne distram cand era o inmormantare ca se trageau salve de onor
o zi usoara sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

'neata!
iozic ..asa din afara..ca 2-3 ani nu este chiar foarte mult...nasoleste ca traiti in aceasta tara..

ieri am reusit performanta sa vreau sa ma vopsesc...fara sa fi cumparat vopseaua ..asa ca azi m voi duce asa cum sunt..nici pe cap nu m-am spalat..fusesem sa ma tund luni..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata!

Rox - eu plec la Ams duminica dupa-amiaza (adica pe 4 noi) si ma intorc vineri noaptea (adica pe 9 noi)...
Kim - nu stiu ce sa zic...e 2-3 ani la varsta asta este diferenta dintre scoala si gradinita...in fine, vom mai vedea in timp cum va evolua situatia...

Azi am o zi semi-lejera, asa ca mi-am facut programare sa-mi fac papanicolau (ca nu am apucat sa mi-l fac anul asta), iar luni ma duc sa-mi fac prima mamografie din viata mea...nasol cu varsta asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Gabi..de ce mamo?? La varsta ta ecografie se recomanda...la mamo vei vedea doar 2 cercuri albe..si atat.

Luni ma duc la prietenii mei de la Haineken..au luni o prelegerea despre consumul excesiv de alcool si vor sa-i monitorizez eu..pe baza unui chestionar in care ei vor recunoaste ..ca beau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Buna dimineata!

Gabi , important e ca gap-ul se reduce, nu?

Eu astazi plec in team building, Matei era trist dimineata :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Robi , distractie placuta!!!

Mergi la inceput