Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *448*

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

pai ce sa zic, inseamna ca aveti o relatie ideala, eu am o relatie semi-ideala (inainte de criza de care am povestit in postarea de dimineata nu era deloc asa)iar altii inca sunt in situatie de criza, cum e bianca, sau inca nici nu constientizeaza criza.
daca voi ati avut aceasta relatie ideala inca de la inceput e mai mult decat OK, la noi insa a durat ceva pana am ajuns la echilibru si a trebuit sa muncim putin, si sa cedam, dar niciodata nu a fost vorba de orgoliu.
poate ca nu m-am facut eu bine inteleasa.
eu am inteles doar ca bianca vrea o solutiede iesit din criza, idei care au functionat la altii si i-am povestit situatia mea pentru a demonstra ca se poate ajunge la o relatie ideala...
merg sa iau pitica de la gradi, revin mai tarziu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Hello!

Bianca eu sunt cea mai putin in masura sa dau sfaturi, dar pana si eu pot sa-ti spun ca nu te va ajuta cu nimic sa fii "batzoasa". Mai ales cu un partener cum e Robert (adica, cum ghicesc ca e). Pe de alta parte, e al naibii de greu cateodata sa te abtii. Sau asa mi se intampla mie... Si atunci, fac ca Pisik... vars si ce nu trebuie, zic din ce in ce mai des chestii care nu se uita si dupa aia imi pare rau. Daca nu pentru el, macar pentru mine ca nu ma pot respecta mai mult comportandu-ma cu eleganta. Acum depinde foarte mult si ce vrei. Si nu cred ca vrei sa te indepartezi/desparti de el.

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Eu as vrea sa vad aurora boreala! Drept pentru care am inceput sa visez, timid. Asta ar presupune o calatorie macar in Finlanda, Norvegia... (varianta mai ieftina) sau, pentru o "panarama" splendida, Canada!

Mi-ar mai placea sa ma duc in Cambodgia, Nepal sau in amandoua... Dar visez atat de frumos, ca mi-e frica sa nu ma trezesc...

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

sunteti minunate!

va multumesc pentru gandurile bune, pentru povesti, pentru umeri...pentru tot!

sunt bine acum, ma simt bine si am cealalta stare de nerabdare. daca pana acum aveam o nerabdare deprimanta acum am una optimista. M-a incantat tare destinatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

No, vezi! Atunci concepe strategia "ai sa-mi cazi in plasa"! Scoate-ti toate "armele" din dotare si imposibil sa nu apara si... caldura...
Pup, Bianca!

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Eu nu stiu cum s-o mai scot la capat cu Calin. Inca plange dimineata... si... incepe de acasa. Toata "rutina" asta zilnica si faptul ca-l vad plangand ma termina. Pe de alta parte, imi tot zic ca va trece si ca la un moment dat se va obisnui. In fiecare seara zice ca merge la gradinita, iar dimineata incepe de la prima soseta "Nu veau a gadinitza".
Azi am tot povestit cu el in masina, pe drum. A 100-a oara de ce e bine sa mearga la gradinita; ca si noi mergem la serviciu; ca il iubim si vrem ca el sa se distreze si sa invete lucruri noi... Toata polologhia... A plans 5% mai putin...

Si din cauza stresului cu gradinita... eczema de la dermatita atopica e in extindere. Ma dispera si chestia asta. Cu cat citesc mai mult despre boala asta, cu atat ma ingrozesc. Dimineata cand se trezeste pielea pare a intra in proces de vindecare, iar seara... se scarpina de mama focului si iar o luam de la capat!

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gina2008

Eu nu stiu cum s-o mai scot la capat cu Calin. Inca plange dimineata... si... incepe de acasa. Toata "rutina" asta zilnica si faptul ca-l vad plangand ma termina. Pe de alta parte, imi tot zic ca va trece si ca la un moment dat se va obisnui. In fiecare seara zice ca merge la gradinita, iar dimineata incepe de la prima soseta "Nu veau a gadinitza".
Azi am tot povestit cu el in masina, pe drum. A 100-a oara de ce e bine sa mearga la gradinita; ca si noi mergem la serviciu; ca il iubim si vrem ca el sa se distreze si sa invete lucruri noi... Toata polologhia... A plans 5% mai putin...

Si din cauza stresului cu gradinita... eczema de la dermatita atopica e in extindere. Ma dispera si chestia asta. Cu cat citesc mai mult despre boala asta, cu atat ma ingrozesc. Dimineata cand se trezeste pielea pare a intra in proces de vindecare, iar seara... se scarpina de mama focului si iar o luam de la capat!

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui


Si noi am inceput saptamana cu boceala. Mi-a zis ca nu vrea la gradinita. Bine, el nu vroia sa vina nici acasa, ca in weekend a fost la mama.

Diseara cand o sa il iau sigur o sa stau pe acolo juma de ora sa il conving

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Insa imi place discutia despre cadourile pentru Craciun ! Am facut lista, stiu exact ce ii cumpar, astept sa mi se umple (cumva miraculos) cardul ! O sa fie consistent, ca in fiecare an, si Mos Nicolae (caci Calin e si Nicholas) si o sa contina si multe puzzle-uri mai avansate... Calin a inceput cu mini-puzzle-urile foarte devreme. Si a tot facut pana s-a plictisit si n-a mai vrut sa le vada. Acum vad ca e iar doritor...
O sa primeasca un camion facut la scara (asta isi doreste), un trenulet Tomica (cu sine, gara, accesorii, etc), un set Lego, un set de la Clics (foarte dragute de construit diverse si e incantat de ele), puzzle-uri si o... tableta. Nu dati cu rosii, dar chiar cred ca ar fi super incantat de ea. Ii plac mult cateva jocuri de pe telefon si ma gandisem initial la o consola de jocuri (caci exista si pentru 4 ani), dar am zis ca mai bine o tableta (chiar una ieftina va fi) pentru ca are display-ul mai mare si va fi ceva mai bine pentru ochi.

Acum, asta e planul pe care l-au facut Mosii... Sper sa ne si iasa...

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

gina,


legat de tableta, eu anul trecut a trebuit sa-i iau cadou lui tudor, de ziua lui [cica a "trebuit" :))], asa, si, pt ca are colegi/prieteni cu "uii", am vazut ca isi dorea si el. TOTUSI, cum ma stiti, am zis sa mai analizez un pic, nu ma arunc in trend asa, pt trend, ca nu as mai fi eu . Asa ca am studiat si am descoperit xbox. E mai scump, INSA inlatura marele dezavantaj de la "uii", si anume statul pe loc prea mult timp. Am considerat ca prin xbox, aduc in casa, la pachet, SI jocuri, DAAAR si oportunitatea de MISCARE. Sunt jocuri cu dans sau sport, unde frate, cam iese untul din tine. Astfel, am gandit ca banii dati sunt pe "uii" + "abonament la sala de fitness".

V+T se joaca, le place, asa, saptamanal, nu zilnic.

Ideea este ca asta micu', pe care nici nu-l luasem in calcul anul trecut, cum se deschide xbox, cum e primul, si chiar se joaca si el.

Pe mine ma amuza faptul ca am putut oferi "tipul de jocuri in trend" insa impachetate cu miscarea/sportul/dansul etc.

Mie Calin mi se pare, din descrierile tale, un copil fff studios, tocmai de asta poate exista, un pic, riscul de a fi mai static [poate ma insel]. Dar puzzle, cifre, n lucruri pe care le stie Calin, ff avansat fata de majoritatea celorlalti copii, asa imi dau impresia, ca are inclinatia spre studiu si mai putin spre miscare. De aceea, eu m-as gandi la jocuri ce implica si miscare, iar tableta... nu prea cere miscare. E ff utila cand ai copil agitat si vrei sa mai aiba si perioade de potolire, cum folosesc anamaria si olga parca, insa, cand copilul DEJA e linistit si studios... eu, in locul tau, i-as lua lui calin role [sau are cumva?].





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

ina

stiam ;) ca suntem la fel fatza de obiecte :)

Off, nu stiu simpli ce tot face, ce desface, ce o gandi ea acolo, o tzese ea o poveste, un talc, o pilda, dar nu vrea sa ne-o zica. Oare.. oare de ce? Nu e de timp neliber, parca o simt asa..., intr-o stare de gandire, de meditatie, si probabil nu a ajuns inca la concluzie, de asta nu vrea sa ne scrie... Cred ca simpli e ca R al Biancai: isi cauta fiinta ...



Mergi la inceput