AHM O,1 FIV

AHM O,1 FIV | Autor: H.Mirela

Link direct la acest mesaj

Buna feteleo. Am o intrebare , a facut cineva Fiv cu un AMH 0,1 ?? Eu am facut 5 Fiv In Ungaria si cand am fost in Franta mi-a dat analizele de facut care a fost si AMH , care pana acum nu mi la cerut nimeni si am AMH O,1 , rezerva mea ovariana e terminata . MA gandesc ca de prea multe Fiv repetate sa distrus Acum mi se spune sa fac cu ovocite donate, imi este greu sa ma gandesc la asta . MA poate ajuta cineva cu un sfat ?? DAca cunoasteti pe cineva care a avut AMH O,1 si a ramas insarcinata. Va multumesc ca mi-ati citit randurile si astept un sfat .Puteti sa-mi scrieti si pe adresa de e-mail hmirela75@yahoo.com O seara minunata sa aveti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meda2011 spune:

Mirela, in primul rand nu dispera. Eu am ramas insarcinata de la primul FIV facut. AMH-ul meu la Synevo a iesit mai mic decat 0.1 iar la bioclinica 0.02. Povestea meau o gasesti aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=169429&REPLY_ID=7550337

Mie dr Dorneanu mi-a zis-o in fata ca voi fi la menopauza si ca singura sansa ar fi cu ovule donate. Ei bine, din fericire, dr. Dorneanu s-a dovedit a fi un proroc fals, dupa ce mi-a prezis el sfarsitul ciclului menstrual, am mai avut 4 cicluri pana la FIV, iar la IFV s-au maturizat doi folicului, ambii au avut ovocite de calitate, au rezultat doi embrioni dinc are s-a prins unul.
FIV-ul l-am facut cu doctorita Stelea tot din Timisoara, care nu parea speriata de AMH-ul meu, ci mai degraba o interesa fSH-ul care nici el nu era prea grozav (in 2011 a fost 15, iar in martie 2012 a fost 11.62).

Citat:
citat din mesajul lui H.Mirela

Buna feteleo. Am o intrebare , a facut cineva Fiv cu un AMH 0,1 ?? Eu am facut 5 Fiv In Ungaria si cand am fost in Franta mi-a dat analizele de facut care a fost si AMH , care pana acum nu mi la cerut nimeni si am AMH O,1 , rezerva mea ovariana e terminata . MA gandesc ca de prea multe Fiv repetate sa distrus Acum mi se spune sa fac cu ovocite donate, imi este greu sa ma gandesc la asta . MA poate ajuta cineva cu un sfat ?? DAca cunoasteti pe cineva care a avut AMH O,1 si a ramas insarcinata. Va multumesc ca mi-ati citit randurile si astept un sfat .Puteti sa-mi scrieti si pe adresa de e-mail hmirela75@yahoo.com O seara minunata sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns H.Mirela spune:

Buna seara fetelor . Sunt asa descurajata si necajita daca pot spune asa. Am zis sa va scriu analizele mele sa vedeti si voi ce AMH am si celalate si imi spune DR ca nu mai am sanse sa mai raman cu FIV decat prin donare ovocite
AHM =O,1

TSH =2,66 In luna August
TSH = 3,76 In luna Septembrie

FSH =37,3 IN LUNA August
FSH = 5,09 In luna Septembrie

ESTRADIOL =1677 IN LUNA August
ESTRADIOL = 18,35 IN LUNA Septembrie

PROLACTINA= 468,2 IN LUNA Septembrie
PROLACTINA = 411,5 IN LUNA AUGUST

FT3 = 5,38

ANTI-TIROGLOBULINA= 17,1
ANTI-TOPO = 16,99

Am scris sa vedeti analizele mele sa vedeti valoarea de la o luna la alta ce valoarea brusca este la FSH si Estradiol si AMH mic , ce parerea aveti ??? Cunoasteti pe cineva sau e cineva in situatia asta ??? Am ovare polichistice, endometrioza , trompe nu mai am ca am avut doua sarcini extrauterine prin inseminare si uite asa e viata mea . Nici nu stiu pe unde sa mai maer sa imi dea si mie cineva o veste buna . Eu va pup si sper ca ma ajutati sau ma indrumati unde sa merg. Repet , am fost in Timisoara cu 2 inseminari cu sarcini extrauterina , Ungaria la Szeghet cu 5 FIV nereusite si am fost si in FRanta la un control unde acolo mi sa spus ca mi-am distrus rezerva ovariana cu foarte multe Fiv si era foarte mirat ca nu mi sa facut analiza AMH , sincer fetelor nu am facut niciodata aceasta analiza ca nu mi sa dat si nu sunt medic sa le stiu pe toate , in Franta mi-a dat sa fac si mi-a dat verdictul ca numai cu donatoare de ovocite se mai poate . Am plans si m-am necajit cand am auzit. Am repetat analizele doua luni sa vad rezultatul lor si acum nu stiu unde sa ma indrept cine ma poate ajuta.... offf Doamnee DAr nu mi-am pierdut speranta , chiar daca am trecut prin asa multe si am avut multe esecuri,depresi , incerc sa merg inainte. Asta e viata. VA pup feteleor si astept sa-mi scrieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meda2011 spune:

Eu din ce stiu FSH variaza de la o luna la lata. Din ce am mai citi , doctorii incep procedurile cand are o valoare cat de cat mica. 37 e mare, dar 5 e ok. Sfatul meu e sa mergi la un consult in Timisoara la Giatras, ori la Stelea sa mai ceri o parere. DE la un medic genetician din Timisoara ce are laborator pe Tudor Vladimirescu am intleles ca si doctorita Cezara Muresan s-ar pricepe foarte bine la protocoalele de stimulare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meda2011 spune:

Subiectul abordat de tine se regaseste partial si aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=172646 . Sper sa gasesti informatii care sa te ajute si sa te faca sa crezi ca nu e totul pierdut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meda2011 spune:

Apropos de analize, ti-ai facut cumva analizele de trombofilie ? Eu le-am facut din proprie initiativa, medicii am inteles ca nu prea le dau deoarece sunt scumpe. La fel si cariotipul genetic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marage spune:

E cam mare diferenta in cazul FSH-ului. Ce ar fi sa-l mai repeti? Ce varsta ai?

Eu am intalnit o doamna care facuse FIV cu dr Vaduva. Era tinerica, parea a avea in jur de 30 de ani. Mi-a spus ca avusese AMH 0,2 i s-au recoltat doua ovocite, s-a format un embrion. Desi nici medicul nici embrioloaga nu ii dadusera prea mari sperante, a ramas insarcinata si a nascut o fetita la termen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meda2011 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marage

E cam mare diferenta in cazul FSH-ului. Ce ar fi sa-l mai repeti? Ce varsta ai?

Eu am intalnit o doamna care facuse FIV cu dr Vaduva. Era tinerica, parea a avea in jur de 30 de ani. Mi-a spus ca avusese AMH 0,2 i s-au recoltat doua ovocite, s-a format un embrion. Desi nici medicul nici embrioloaga nu ii dadusera prea mari sperante, a ramas insarcinata si a nascut o fetita la termen.



La mine cu aMH sub 0.1 s-au obtinut 2 ovocite si abmele de calitate care s-au si fecundat. Cand mi-a prezentat prof. Giatras poza cu cei doi emrioni unul de 4 si altul de 5 celule, mi-au zis ca nu se asteptau sa fie atat de bine, dar am avut noroc. In medicina se aplica de multe ori zicala: 1+1 <>2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Mirela FSH-ul din septembrie nu e rau deloc. Sanse mai sunt intotdeauna, dar cred ca medici te-au sfatuit corect pentru donate.

Intra pe topicul donate si vezi ca acolo se intampla multe minuni.

Eu am 46 ani si am AMH 0,29. Cu toate acestea in mai am avut un FIV cu ovocite proprii la care am avut 7 ovocite, 5 mature si am avut 5 embrioni foarte buni de zi 3. Am ramas graviduta, dar s-a oprit in evolutie(la varsta mea ovocitele sunt de mai slaba calitate chiar daca arata OK)

Sigur tu ai insa o problemuta la tiorida pentru ca TSH-ul a crescut prea tare de la o luna la alta, deci ai un inceput de hipotiroidism care trebuie nsa il rezolvi fie ca vei mia face FIV cu ovocitele tale sau donate. PT FIV TSH musai sa fie mai mic de 2, Americanii zic chiar 1-1,5.

Daca ai si ovare polichistice si endometrioza, ar fi bine daca nu te decizi pe donate sa alegi varianta IVM adica recoltarea e ovocite imature din ovarele tale si maturarea lor prin tehnici de laborator, apoi ICSI si ET ca la FIV.
FSH-ul tau din septembrie arata ca mai ai ceva ovocite pe acolo, dar stimularea s-ar putea sa nu te ajute prea tare datorita celor 2 afectiuni de mai sus.

UN AMH mic nu insemana ca nu mai ai nici un ovocit, inseamana doar ca ai mai putine si calitatea lor e mai redusa.

Iti doresc sa iei cea mai buna decizie pentru tine si familia ta si iti doresc bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns H.Mirela spune:

Fetelor va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns si mi-ati dat un sfat. Mi-ati ridicat moralul, saptamana viitoare merg la Atena Timisoara la d-nul Prof. la control ca luna trecuta am facut un chist imens si iau acum Marvelon. Apoi luna viitoare mai repet analizele sa vedem cum stau . Deci ce e important sa imi iasa TSH mic ca valoare ?? CAre ar fii ok analizele sa fie bune pentru Fiv , valoarea lor care a fi mai ok ?? Ma incurajat foarte mult Meda ca a avut AMH foarte mic ca mine si a ramas insarcinata , mam bucurat cand iam citit articolul, sa dea D-zeu sa fie sanatoasa si sa aduca pe lume ingerajul mult dorit. Va Pup si va imbratisez fetelor pentru raspunsul dat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns H.Mirela spune:

Meda , cam cat costa analizele de trombofilie ? Nu am facut analizele astea ca nu mi lea dat s ale fac .Daca le-ai facut . Poti sa mi le scrii , ca as face la Bioclinica si in ce perioada se face ?

Mergi la inceput