Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (22)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

helou helou gagicile mele dragi!
uff nu am mai intrat..defapt nu v-am scris ca de citit am mai tras cu okiul recunosc
a fost socrela in vizita....doamne de cand am fetele niciodata nu mi-a sta cineva atat timp cu ele..mama ce bine a fost....nu m-am relaxat. ba paerca sunt mai obosita..dar oboseala fizica nu psihica...acum mi-am dat seama ca eu sunt darmata masi mult psihic.nu am facut mare lucru..nici jumatate din ce imi propusesem...adica am tras tare in ziua cand a venit ,ca stiam ca sta doar pana a 2a zi .si era etajul varza...apoi a zis ca mai sta inca o zi..am facut garajul, ca deh tot pe mine sa cada ca sotul toata vara m-am rugat de el si avea treaba. joi imi propusesem sa spal pedelele din living ,dar m-am apucat am facut 2 placinte si apoi am tot fredonat-o cand jos cand sus....adevarul e ca aveam o febra musculara si parca as fi stat...ma mai fofilam pe la etaj si bine era fara anna dupa mine....soacra saraca ma punea sa dorm ,dar eu nu am putut...mi-am facut mami si pedi ,tot in conditii de relax..ca se nimereste sa le fac cu anna langa mine si ii tot ia ustensilele....ei boierie

fetele am fb....vedeti ca la unele ..pe care v-am recunoscut v-am cerut prietenia...cum suna asta .....am un nume mai de . a ras sotul si stefy de mine..dar nu vreu sa-mi dau numele meu intreg....vroiam sa scriu just mihaela dar nu ma lasa fb ul....

Off Yvi te scoate la pensie pitica ta....dar lasa ca o sa uiti....cate am tras eu cu stefy ..am crezut ca nu am sa uit niciodata si ff putine am consemnat int-o agenda, in ideea asta.....
la ea a fost totul legat de papa..ca de cumintica era cuminte....si ca sa fac o gluma ti-as da exemplu pe cineva din zilele noaste care nu manca mai nimic toata ziua, stefy, nu ailed

pediatra ta are dreptate.....da-i doar apa/ceai....si fara prostii de rontait....si noi am avut un clik din asta....defapt mai multe..1 cand am trecut de la mancarea aia de bebe..la ceva mai de adult....nu mai lua nici cum pasaturile acelea..dar nici ciorba mai acrita..apoi s-a obisnuit si acum daca ciorba nu e acra nici nu papa....2.cans s-a prins ea ca noi papam altceva decat ea....si cum e ff pofticioasa ,si cum la noiu in casa se manca pe rand..ea ciugulea de la toata lumea, si cand era ora ei de masa ciuciu,ca nu mai vroia....si m-am suparat rau pe stefy si pe tasu ca o inbuibau cu paine si alte prostii...i-am educat sa se ascunda de ea..asa A si-a reluat programul...a3 a inceput sa manace mai bine ..dupa ce am rarito cu mersul in parc la copii..in parc se manca de toate pt toti...si cum mie nu imi place sa mance copilul meu pufuletii/biscuitii altor copii....ma duceam la chiosc si luam din toate cate ceva..in parec dai cu covrigei &co....ne ramaneau si pt acasa.a 2a zi ii gasea prin cosul de la carut sau prin geanta si incepea cu ei si uite cum la pranz nu mai manca....seara iar..acum daca iesim stam ba prin curte..ba batem la pas strazile astea si mai rar ajung in parc...nu mai am nici un biscuite-n casa....s-o vezi ce baga mere, struguri...dar si aia dati fix cat trebuie sa dureze o masa

ailed....sa stii ca si eu dimi tot asa fac...o mica relaxare pana se trezeste gangurica....inainte mai sorbeam cafea si cu ea..dar acum nu mai pot..chiar daca-i e frica ca frige..se duce la bucatarie trage scaun in dreptul chiuvetei si ia sin suportul ala de tacamuri lingura sau lingurita si incepe va si io...va si io...va si io...si se duce draq placerea mea de a bea cafea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

uf vad ca nu ma pot corecta.....vroiam sa zic ca pe fb am un numai mai de baiat

Viss ce ma bucur ca mai scrii si tu..imi e tare dor de voi..abia astept sa vad pozele..off doamne mi-i imaginez pe pici cat sunt de dulci cum se joaca ei 2....lasa nu te ingrijora cu cresa..gandeste te ca asta e cursul vietii...dar seara cine-i ia?....
a, imi mai imaginam cum mergi tu cu ei pe jos....doamne merg si eu cu A ,ca e fan mare de batut strazi..dar o iau in ham ca altfel nu am sanse..merge ce merge si o ia la fuga si fuge frate ....toata lumea se minuneaza de ea ca nu cade...se mai dezechilibreza ,se impleticesete ca un betiv si dai si dai....asa ca ii pun hamul si eu ba sunt cu caruciorul,ba fara merg pe langa ea..o las sa mearga pe unde vrea ,dar am controlul ei....ai tai ori sunt ff cuminti , ori????!!!! esti tu mai curajoasa..legat de ce zicea verisoara....off si eu am incept sa dau acelasi raspuns ca si tine....ca nu te crede/intelege nimeni....lassa ca o sa vezi cat de bine o sa fie cand incepi munca ei la cresa....stiu ca e mai multa alergatura ,dar esti mai relaxata la mansarda ca mai faci si altceva....M-am intalnit cu Simona si am intrebat-o cum e cu arsenie la cresa si raspunsul FOARTE BINE....cateva ore in care sa pot face si eu una alta fara stres....in seara aia cand am pus capul pe perna mi-am zis ..oare eu as putea sa o dau pe A la cresa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Mary, ca tot tin neaparat sa iti raspund si tie....a mea doarme la pranz...doarme si seara de la 21-9....uneori cu mici scartaituri, ca azi noapte ....dar ce vroiam sa zic...nu o lasa sa nu doarma la pran...schimba-i ora ..sau bag-o imediat dupa ce i-ai dat papa..stai si tu cu ea...pune-o pe picioare p[ana isi capat din nou acest obicei....are nevoie de acest somn la varsta ei... si legat de caciul-n cap...aceesi problema o avem si noi....m-a disperat..ieri abia abia a tinut si ea ceva pe cap....si nu zic ca ieri chiart a fost rece...am iesit pana in pietisoara si ne-a prins si o burniteala mica....circ frate cu cacila asta...imi imaginez sa o mai si simta legata sun barba..ii bag vit c la greu 10 pic pe zi

roxy de la tine am retinut sa va dati cu moto toata ziua si ca scoti cizmele si geaca groasa

Irina pune biciul pe tati....dar nu imbracata in costum de piele...pune-l pentru ai scoate fitele din cap...asa e si al meu...decand s-a intors in dormitor il aud cum pufneste cand se chitae fisa...da ce sa-i fac frate la copil sa-i pun lipici pe buze sa doarma el bine....toata vara s-a cam fofilat prin living...cica ,sa doarma cu aerul conditionat dat drumul..adevarul e ca eu cand s-a facut cald nu l-am lasat sa -l deschida cu fata-n camera si aplecat la celalalt aparat. boierul s-a obisnuit sa doarma nederanjat

Cami sanatate Antoniei...stii ce imi place la tine?!...cand ne-am luat de tine..sau bine, ti-am zis ca dai prea mult antibiotic la fete ai zis ca nu-i adevarat...si hop ce ciesc ca antonia tuseste si tu ii dai sumetrolim...hm...eu as zice ca e ok ca tuseste.se apara plamanii...tu incearca sa-i curereti partea de sus ...si asta nu se face cu antibiotic.....sunt sprayuri nazale picaturi....sper ca nu te-i suparaty..dar nu m-am putut abtine ca mi-am amintit cand ai zis ca nu asi dat antibiotic fetelor


gata un pup mare pt toate
s-a trezit ANNNAAAAAA.....ma striga de cred ca se aude din capul strazii...sa vedeti ce mustruluiala imi iau si de la sora sa ca a trezit-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor!
-hai, ca m-ati relaxat.va iubesc din punctul asta de vedere
-uite ca ai mei dupa 3 zile accepta caciula,chiar se duc la sertarul cu caciuli, ptr ca altfel nu putem iesi afara.in schimb sergiu a facut criza ieri cand l-am bagat direct in casa-fara sa-i mai dau drumul in curte-incepuse sa ploua. nu am reusit sa-l asez in fund=facea spasme cu tot corpul,nu rau, dar oricum se incordase,ca 5 minute si in bratele mele a facut asa.solutia care mi-a venit in cap a fost sa merg cu el la usa bucatariei-sa deschid usa si sa-i arat ca afara ploua-pic-pic,e ud si nu putem iesi.a stat , a privit, s-a linistit, apoi l-am retras la geam, unde i-am aratat acelas peisaj,si asa l-am linistit.doamne, ce nervi ptr ca n-am facut ca el?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Buna tuturor, sunt o mamica de doi baietei, cand eram cu cel mare in burtica si pana sa implineasca 1 an am scris pe forumul Mamici de ghiocei 2009. Cel mic are 4 luni fara o saptamana :-)

Si pentru ca avem din ce in ce mai putin spatiu in casa, am decis sa daruim toate lucrurile pe care nu le folosim, in general este vorba despre lucruri noi sau aproape noi, pe care le-am cumparat sub impulsul momentului sau le-am primit.

Daca va intereseaza, adresa blogului meu este reclama - reclama mascata

Cu drag!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

neata Viss!!!
dragul de sergiu..greu o sa ne fie cu ei in casa de acum incolo..si A isi ia sandalele/sau ce are de incaltat pe la usa ..ina o baga-n picior cu alta sta in mana si bate-n usa si zice pa....dar chiar ieseam ,ca nu iesem imediat asta e alta poveste.insa cand ma gandesc acum ca vine vremea reau si ea o sa faca asa cum o voi impaca nu stiu....

ce pacat ca ploua azi cand e Mada nasa....in loc sa fie doar cu rocgita pea ea se vor ifofoli cu sacouri &co..nu mai zic ca micutii nu isi pot expune tinutele....ma gandesc la Cata cu rochita ei sic

Petra am intat si eu pe blog..interesant..sigur ai sa iti gasesti doritori de primit cadouri de la tine
vai am avut usa deschis la bucatarie....a venit A cu un castron..fug sa vad ce a mesterit ea..eu o credeam in living

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

sunt cu ea in brate....intru la poze sa-i arat gemenasii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

vaice chiote a scos la ei..a comentat toate pozele....alta ..aaa....catzeiii...tzitzii cand erau cu suzetele. paspa..si la final paaaaa
nu am putut sa vad si alte album ca s-a suparat si batea cu palma in taSTATURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti fetelor?
noi am papat si acum am culcat buburuza, bineinteles adormita in scaunul de masa cu un biscuite
ieri n-am mai intrat ca am fost pe afara apoi am fost in oras cu fetele, a fost tareee bine.

yvy nu stiu ce sa zic cu mancatul...r trebui sa manance. poate vrea doar titi nimic altceva. desi nu mi se pare chiar ok, ar trebui sa pape de toate, cat de cat.
intre mese nu-i mai da tot felul, de fapt, nici nu prea este recomandat sa indopi copilul cu prostioare din astea intre mese, logic ca la masa nu mai papa asa bine sau nu mai papa deloc.
si de ce o lasi sa primeasca de la toti covrigi si alte chestii? n-o lasa sa se invete asa, ca si mai tarziu va putea fi usor pacalita cu asa ceva. na, acum iti zic ce am mai auzit si eu., sper sa nu te supri ca am zis. este mai bine sa fie mai rece cu cei din jur, mai ales cu necunoscutii.
cu comportamentul...aici chiar ca este stresant pentru tine, de ce oare este asa cu nervi?

intre mese, eu ii dau ori un biscuit,ori un fruct, ori un covrig, ori prajiturica de casa dar nu-i mai dau nimic cu o ora jumatate inainte de masa ca altfel ii stric foamea.

viss da, asa este, miscarea este sanatate curata. cat mai multe trebuie. copiii din ziua de azi, ai vazut, sunt din ce in ce mai lenesi, nu vor sport...
merg imediat la poze, abia astept sa vad puiutii asa-i cu cresa....era tare bine sa mai fi stat acasa un pic ca o sa tot mearga la gradi, scoli...cu anii frumosi de acasa nu se mai intalnesc ei...

ailed sper ca mai ai gem de zmeura si mure ca vin si eu, o iau pe viss si venim. si fa si niste clatite, da?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

mary incearca sa nu-ti pierzi rabdarea, au si copilasii periade din astea mai agitate si cu nervi, trebuie sa le acceptam. adevarul este ca si eu am avut niste nervi zilele astea, orice ma enerva, si ma mai ratoiam si la Anastasia cand umbla in sertarele interzise. pana acum nu umbla dar acum a apucat-o si bineinteles ca eu ma enervam de numa...cu mancatul...pana acum manca bine si acum brusc nu? or fi masele, ceva?

cami super buna cred ca este reteta aceea o s-o incerc si eu. un pentru fete imi place cand povestesti de ele cred ca sunt asa dulci impreuna.

deea hai ca vad ca ti-ai facut si azi timp sa ne scrii daca ai venit zi de zi....ce bine ar fi. ma amuza povestirile tale, imi plac
daaa, noi iesim cu motoreta si asa viteza isi ia ca trebuie sa alerg deci iti dai seama ce jogging fac eu zi de zi

ce ziceti ca de ceva vreme Anastasia s-a facut asa fitoasa cand o imbrac cu ceva nu-i place, trage de bluza s-o dau jos si imi arata ea ce vrea, la pantaloni la fel, nu-i vrea pe aia...ii vrea pe ceilalti, geaca la fel...ma distrez cu sotul, radem de ea, face niste mutrite dulci
ce bine ca noi nu avem probleme cu caciulita

Mergi la inceput