Felicitari, Kytana,Ramona_bm!!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

ANAOMARIA:daaca afli reteta succesului,sa-mi zici si mie. La noi c m mari probleme sunt cu caprita cea mare , cam tot pe acolo, cum ai descris tu , se comporta si ea. Cred ca e un fel de revolta impotriva noastra ca parinti si in acelasi timp prin felul in care se comporta vrea atentie...exclusiva, ceea ce nu se mai poate. E o incercare tare dura pt primul copil , venirea inca a unui membru in familie,mai ales la varsta de 3 ani.
Rabdare multa iti doresc si bb2 linistit, cuminte si fara colici!
MORO K:asa ma visam si eu activa , ca tine , pana la 38-39 de sapt dar fata mea a avut alte planuri .Cum o sa-l cheme pe bb?
KYTANA:cum mai esti? Vorba lui BOB , toata sarcina fusesi activa, e ceva normalpt bb, cred ca daca stai in pat vreo 2 ile ,a treia nasti
Acum sincer, ma rog sa-ti fie sotul aproape in momentul nasterii, e un ajutor urias sufletesc...apoi e bine ca pleaca,o sa evitati .Te

Vapup pe toate
ps:eu am luat raceala de la caprita mare, stau cu masca prin casa si cu frica in san sa nu-i transmit gandacelului mic...ma dor muschii, ma doare gatul, asta-noapte i-a dat sa pape tati, eu nu am putut nici sa ma ridic din pat..noroc cu lapticul stocat in frigi.

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

ceva fain de citit,parerea mea.pe site mai sunt articole faine despre alaptare ,purtat bb ,nastere etc

http://www.nastecumsimti.org/2009/08/06/copilul-normal-care-e-acesta/



Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetelor, am scris ieri 3 mesaje la pag 22 din cap trecut si nu le mai vad. Cineva mi le-a sters, le vazusem postate. Ce s-o fi intamplat?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirabelac

Fetelor, am scris ieri 3 mesaje la pag 22 din cap trecut si nu le mai vad. Cineva mi le-a sters, le vazusem postate. Ce s-o fi intamplat?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)




A fost revizie tehnica ieri si s-a pierdut o parte din comentarii

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Anaomaria David are 6 ani, e mare, de asta se comporta asa. Inca nu a facut figuri din astea, mai are momente cand il apuca plansul ca nu-l lasam sa-l pupe de 1000 de ori pe zi pe Calin si ca nu-l las sa-l ia in brate, va spuneam ieri ca l-a luat singur din patut si mi l-a adus in sufragerie, am zis ca mor, David e plapand si slabut, am crezut initial ca tine o papusa in brate, cand mi-am dat seama am avut un soc. Zice ca e si bbele lui si trebuie sa-l ragaie si el si pace buna! In rest se comporta bine, mananca mai bine pt ca el e certat cu mancarea si face mult mai multe lucruri singur ca nu are cine sa mai stea dupa el tot timpul. Dar nu comenteaza, face si gata! De multe ori il las cu el si-mi mai fac eu treburile si vine la mine sa-mi dea raportul, cate parturi a dat, sughite, regurciteaza, isi papa mainile, etc.

Mai spuneam ieri de soti, trebuie sa avem grija si de ei, sunt ai nostri si au nevoie si ei de dragoste, trebuie sa ne facem timp si pt ei, macar putin... sunt si ei bulversati de schimbari si conteaza. Bineinteles ca si ei trebuie sa ne ajute si sprijine. Am avut si noi o perioada dupa nasterea lui David cand uitasem de noi si nu era bine, am trecut peste asta dar nu trebuie neglijata partea asta. Il lasam cu soacra mea o ora doua si ieseam in oras doar noi si ne prindea bine.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Buna dimineata dragi mamici, bebelusi si burtici!!!

Am reusit si eu intr-un final sa ajung la calculator. Am mai citit cate ceva din urma dar asa mai pe sarite. De acum ne-am mai organizat un pic si sper sa am mai mult timp si sa prind mai des laptopul ca desk-ul tot nu l-am facut.

Sa va spunem cate ceva de noi. Nasterea a fost cu emotii pentru ca atunci cand s-a rupt apa lichidul in loc sa fie albicios - transparent era verde, semn ca bebe suferea. Norocul a fost, sa zic asa, ca doctorul ma chemase luni dimineata la spital pentru a declansa nasterea. Concluzia a fost ca bebe trebuia scos rapid pentru a nu inghiti acel lichid dar n-a vrut sa intram direct in cezariana si a zis ca sunt sanse sa pot naste natural. Nu va inchipuiti cate ganduri si cat de m-am rugat atunci ca bebe sa fie bine, chiar l-am rugat ca daca crede ca exista orice fel de risc sa ma bage in operatie. A incercat sa ma calmeze si sa-mi spuna ca e convins ca o poate aduce pe lume normal. Anestezia mi-a fost facuta la 7.30 si la 10.15 am nascut. Bebita a fost imediat aspirata si curatata ca curete toate caile si sa nu aiba probleme. A primit nota 10. I-am multumit si inca o fac Bunului Dumnezeu ca ne-a trimit un bebe sanatos.
Acasa acomodarea s-a facut repede, bobocica e cuminete, doarme destul de mult si plange doar cand o ajunge foamea. Colici inca n-am avut. Oful meu este ca nu vrea sa suga la san. Am mameloanele ombilicate si prinde sanul asa ca scot cu pompa si-i dau din biberon. Ziua mananca doar de la mine si noaptea 1 sau 2 biberoane cu LP. Lapte ii dau Aptamil 1 acum si vad ca se impaca bine cu el. Am incercat cand am ajuns acasa si inca nu aveam lapte suficient NAN 1 dar a durat-o rau burtica si s-a constipat de la el asa ca am renuntat la el.

La controlul de 1 saptamana avea 3510g - a luat 120g de cand am iesit din spital. Nu recuperase greutatea de la nastere 3600g dar speram ca recuperam.

Fug ca s-a trezit. Revin

Dana, mami de Loredana Georgiana (06.11.2008) si 38+ Teodora !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Alarma falsa. Doar s-a fatait putin si a adormit la loc.
Felicitari tuturor mamicilor care au nascut, sa fie sanatoase, sa se recupereze repede si boboceii sa fie sanatosi, mancaciosi, necoliciosi.

Kytana, chiar m-am gandit la tine si abia asteptam sa citesc despre tine.Hai ca poate dupa atatea rugaminti de la toata lumea isi face aparitia si pingu mic. Stiu ce greu poate fi sa-ti vezi sotul pregatind bagajele de plecare. Si al meu era cat pe ce sa plece in voiaj inainte sa nasc dar D-zeu le-a randuit in asa fel incat sa fie acasa.

Ramona, deci noi avem atatea in comun - fetele le-am nascut in aceeasi zi si la aceeasi ora 10.15, doar ca a mea a avut 3600 g. . Mi-ar face mare placere sa ne gasim daca ai drum prin C-ta, ca de altfel cu oricare din voi. Daca ajungeti pe aici dati un semn si ma prezint imediat.

Bob, nu pot decat sa-ti doresc sa ai multa rabdare si sa treceti repede peste aceasta perioada. Cred ca si taticul e coplesit de schimbarile petrecute in casa odata cu venirea lui bebe mic si nu stie cum sa faca fata.
Eu din punctul asta de vedere am fost si sunt norocoasa. Si prima data dar si acum sotul s-a implicat foarte mult in tot ce a tinut de fete. La cea mare doar el i-a facut baie pana la 4 luni cand a plecat in voiaj. Si acum tot el face baie piticei. Cred ca vrea intr-un fel sa adune in aceasta perioada cat de mult poate si sa stea cat de mult poate cu ele pentru ca apoi va fi plecat 4 luni si ii va fi groaznic fara noi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Buna fetelor,
Voi ce mai pregatiti de mancare in asa felincat sa nu dauneze bb-ului ? Dar fructe ?

LoryD - intr-adevar, avem multe in comun, in primavara voi sta la C-tza 2 luni, trebuie sa caut de la anul un apartament convenabil ca pret si sa-l pot da pe Stefan la gradinitza in cele 2 luni... o sa te contactez in apropierea momentului si poate auzi tu ceva.
Sotul vine luni la C.ta si sta 10 zile la o d.na (ne-a prezentato un preot pe care-l stim noi) dar nu stim cat sa platim pe zi (doar cazarea)mai ales ca nu stam bine la capitolul bani, noi ne-am gandit la20 ron/zi, oare o fi bine ?

Bebelina noastra e cumintica, doarme aproape toata ziua, mai sta treaza cate 1,5 - 2 ore la un anumit interval. Azi dimineata, a facut kk, cand am schimbato nu a mai adormit 2 ore , a stat cuminte, i-ammai dat tzitzi si intr-un final a adormit. Se trezeste la un interval de 3-4 ore.

Stefan este o binecuvantare de la Dumnezeu, este cumintezel si atent cu surioara lui chiar daca mai da gres sau mai face crize, se vede ca o iubeste (l-am lasat singur in camera cu ea iar noi il pandeam ). Din pacate,peste 3 sapt.pleaca sotul la munca si vom ramane doar noi 3, cu siguranta o sa-i simta lipsa sotului, o alta trauma asupra lui si ne rugam la Dumnezeu sa trecem cu bine peste toate ...





Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
de Natalia + 38

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy_2008 spune:

salutare,

ma scuzati de intrebare, dar am si eu o problema.
inca nu am avut scaun (operata luni) si nu stiu ce as putea face in acest sens. ce as putea manca cu efect rapid?!
am baut doar zeama in care au fiert legumenele, iaurt si branzica de vaci zilele astea...

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madanan spune:

Ieri 10 oct. s-a nascut bobocita noastra, prin cezariana la ora 10. Are 3.700 kg, 54 cm si este o scumpa. Incercam sa-i dam colostru, dar nu prea vrea.
toate mamicile si bebelusii

+37 Maria

Mergi la inceput