ajutati ma (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

nu are bani de avocat, cauta sfaturi, o chichita, o iesire, poate o mama avocat bine intentionata ii da nite idei bune pe PM, nu vedeti? vrea sa scape de acuzatiile de trafic de copii, etc etc, stie f bine de ce a postat aici si nu e singurul forum pe care a postat.

sper ca cei mici sa aiba noroc in viata si sa reuseasca sa razbeasca peste tot circul si abuzurile cauzate de aceasta "mama".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

Rufus de unde bani pentru un avocat BUN? Mai inchiriaza un copil pentru cateva luni? Da cu un avocat bun are mari sanse insa vorbim de o persoana care isi poate permite doar un avocat din oficiu in cel mai bun caz.
lolo daca vrei ceva sfaturi juridice intra pe avocatnet poate te mai luminezi nitel.
in rest ce sa zic ...eu una ii urez numai bine copilului...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Deci ea nu poate cere pensie de la barbatul care nu-i este tata copilului; dar acela care nu este tata, poate cere copilul...da?
Unde-i logica?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Iar uiti de acel mic detaliu: adevarul...
Adevarul este ca ea nu poate cere pensie alimentara unuia care nu e tata pentru copilul ei si nici acela nu poate cere copilul, stiind ca nu el e tatal.
Logica e doar asta.

Lolo vrea sa tina si copilul, sa primeasca si pensie si sa fie si mingiiata pe capusor ca ce s-a luptat ea ca o leoaica pentru copil...

Nu merge asa...

Nu stiu, sa vina regele Solomon sa ne dea si el un sfat...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Citat:
o data ce copilul e trecut pe numele lui...
el e tatal.

Exact ea trebuie sa demonstreze ca nu este el tatal, ceea ce implica latura ilegala a intregii afaceri. Deci procesul este de custodie... si aici depind veniturile si modul in care isi intretine fiecare copilul, in cel mai fericit caz daca situatia este asa cum o descrie mama se poate acorda custodie comuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
Avocatul asta mi-a explicat (printre altele) ca un avocat bun stie ce verdict se impune sau ce vrea judecatorul sa dispuna si ii da mijloacele legale ca acela s-o poata face.
Ceea ce noua ni se pare esential, un judecator poate nici nu baga in seama. Iar asta-i sarcina avocatului


Exact la fel gandeste orice procuror... fara ei judecatorul clar nu se descurca.
Pana mai apare vreo greseala de fond... in fine sunt rea.
Eu nu am intalnit inca judecator cretin.

& +35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

a demonstra ca nu el este tatal copilului nu arata ca a fost ceva ilegal...ci doar imoral. adica ea spune: m-am culcat cu 2 barbati nu am stiut care e tatal, dupa calculele mele am banuit ca e spaniolul, etc. ca la povesti e buna...
nimic ilegal.
in acest sens cere probe. daca nu are bani de test de paternitate poate solicita test serologic care este ceva mai ieftin, in jur de 800 ron la IML. in general pe fond oricum se ajunge la test , ramane sa convinga ea judecatorul sa accepte serologic care e mai ieftin insa relevant si ala si nu testul de ADN.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pfff, ce subiect incalcit !

daca povestea e adevarata, chiar ca viata bate filmul. insa, vorba multor useri - s-ar putea sa fie vorba despre un troll.

sa zicem ca povestea e adevarata.

lolo, s-o luam pe rand :
- nu ai serviciu
- locuiesti cu chirie impreuna cu cei 3 copii
- nu am inteles daca acum esti casatorita cu cineva sau traiesti in concubinaj

care este sursa ta de venituri ? din ce traiti toti patru, doar din alocatia copiilor ? ai ce sa le dai de mancare la copii, imbracaminte, etc. ? daca cel mic are 2 ani, ceilalti doi copii sunt probabil la varsta gradinitei/scolii. i-ai dat la gradinita/scoala ?
cum si din ce traiti voi ? cate camere are locuinta voastra, aveti conditii decente ? copiii sunt inscrisi la un medic pediatru sau de familie ?
iti dai seama ca daca intrati in hora proceselor, e posibil ca cei de la protectia copilului sa intre pe fir, sa vada ce conditii le asiguri copiilor, sa-ti faca ancheta sociala ? daca nu ai venituri si nici conditii decente, iti poti pierde toti cei 3 copilasi.
eu cred ca esti pe marginea prapastiei si procesul iti va da branci in ea.
repet, in ipoteza in care povestea este adevarata. daca nu este, ne-am batut gura/tastatura degeaba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

N-are nici o treaba cazierul ei. Noua ni se pare wow, dar nu e wow in situatia data. Cazierul nu cantareste absolut nimic in situatia asta...o fapta de natura economica o avecteaza strict pe partea economica, atat....la fel cum o fapta de natura rutiera afecteaza pe partea rutiera.
E o incalceala de zile mari in care tu, Lolo, nu esti victima...esti chiar faptasul, alaturi de "tata". Singura victima este copilul.
Vrei cu adevarat copilul, doar copilul, mergi la un avocat...sa stii ca mai exista si avocati care ajuta pe sume simbolice. Mie insa mi se pare ca esti "imprastiata" si vrei mai mult (intre noi fie vb, fara nici o logica)....nu ma intereseaza ce vrea "tatal"....el poate sa vrea orice, tu, ce vrei????? Clarifica-ti tie in cap, in inima, in gand, in suflet, peste tot....ce vrei, lasa balaurii cu pensia alimentara si mergi strict pe realitate. Realitatea e ca tu esti mama, el nu e tatal, scurt...2 adulti care ati "traficat" un copil...tu ca "Vanzator", el ca si "cumparator"....pt ca el, poate sa zica ca te-a platit (chiar daca nu e adevarat), te-ai gandit la varianta asta?...si atunci intri adanc la apa chiar daca nu sunt dovezi clare.
Sfatul meu e sa nu vezi forumul ca pe un popa, mergi la un avocat, lui trebuie sa ii detaliezi exact....sper insa sa fii mai clara decat aici. Ceri sfaturi clare....fi tu clara in exprimare si ai sa primesti claritate, daca esti evaziva, incalcita, etc....asta primesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Cu riscul de a fi acuzata de cinism , cred ca o putem ajuta pe lolo doar incercand sa-l convingem pe domnul din Spania sa mareasca putin oferta chiar daca intelegerea a fost alta , si sa aiba asa , o rezerva acolo , ca din cand in cand sa fie atent cu furnizorul unic..., macar pana gaseste un alt furnizor.
Cat de inconstienti pot fii oamenii?!Cand au tranzactionat copilul, s-au gandit oare , cu adevarat, vreo secunda la el ? N-as zice, prea au fost ocupati cu detaliile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

"m-am culcat cu doi barbati si nu stiu sigur care dintre ei este tatal copilului."
Cum demonstrezi ca spaniolul sa culcat cu tine si ca a fost in tara inainte ca tu sa ramii insarcinata?
Probabil ca nici nu va cunosteati.
Sper ca te gindesti (daca aceasta poveste e adevarata)la binele copilului ,si la viitorul lui si sper ca aceasta greseala o sa te faca sa intelegi ca nimeni nu-ti ofera nimic gratis ,in viata totul ,absolut totul are un pret pe care mai devreme sau mai tirziu trebuie sa-l platim.
Nu poti sa stresezi un copil si sa te joci cu viata lui chiar daca l-ai nascut tu ,nu ai dreptul sa o faci.

Mergi la inceput