Fibrom uterin (31)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Olimp, asteptam vesti de la tine!
Probabil esti prin spitale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna fetelor

nu sunt prin spitale , deocmadata am scapat de operatie , se pare ca nu a mai crescut nimic pe trompa , se resoarbe , dar nici sarcina nu arata grozav , ma refer la forma , e cam neregulata , iar beta e fff mare , in sacul gestational nu se vede nimic , si sarcina pare cu o saptamana mai mica .

oricum mai astept o saptamana sa vedem ce se mai intampla.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Nu sunt vesti proaste in totalitate. ti-a dat vreo speranta privind sarcina din uter?
Poate iti faci inca o data HCG sa vezi daca scade. Cred ca e mare pentru ca a fost sarcina gemelara.O alta varienta e mai putin optimista -sa fi fost si sarcina molara, adica sarcina fara embrion dar se vedea la un ecograf bun.
Mi-e mi-a dat sa fac free beta HCG (la diferenta de 2 zile), care spune mai clar cum evolueaza sarcina. Asa vei stii clar si mai repede ce e de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Buna seara, fetelor!
Eu nu am mai avut timp sa intru in ultima vreme, dar astazi am "scapat" pe net si am citit toate postarile voastre din ultima saptamana.
Olimp, ma bucur ca sarcina extrauterina nu mai pune probleme serioase si ma rog pentru tine ca cea fixata in uter sa fie bine si sa se dezvolte normal. Poate este prea devreme ca sa se observe cu acuratete detaliile legate de embrion... mai ai putina rabdare.
Vio, ma bucur pentru rezultatele negative pe care le-ai primit la analize. Sper ca si celelalte vor iesi la fel de bune.
Nu stiam ca si tu ai mai multe fibroame... Eu sunt posesoarea a 3 monstruleti embolizati, care abia dupa un an si ceva de la embolizare au incetat sa ma mai deranjeze. Medicul meu sustine ca din cauza lor nu se fixeaza sarcina. Eu sper sa nu fie asta cauza, caci nodulii mei nu pot fi operati, fiind prea mari. In cazul meu operatia ar insemna sa-mi decupeze uterul asa incat n-ar mai ramane mare lucru din el.
Am o rugaminte: poti sa-mi spui cat te-a costat pe tine setul acesta de analize? Ma gandesc din ce in ce mai serios sa le fac si eu, poate de acolo o fi buba si in cazul meu...

Pentru mine a mai trecut o ocazie, s-au mai spulberat niste sperante, am avut parte de alte doua teste de sarcina cu o singura liniuta... Am facut unul in urma cu 2 zile, cand dupa socotelile mele, deloc precise, aveam cam 14 zile de la presupusa ovulatie, si altul astazi cand ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia - ambele negative. Dupa cum se prezinta lucrurile - cearcane mari, dureri de burta si de spate, maine se va instala cu siguranta "ciclonul".
Dar luna asta nu mai las lucrurile asa... imi iau teste de ovulatie, fac analize, imi incui iubitul in dormitor in perioada fertila si gata, ca asa nu se mai poate...
Pup fetele si promit sa intru mai des, cu speranta ca voi citi numai vesti bune de la voi.
O seara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna seara fetelor

vio ma bucur ca ti-au iesit analizele bune , macar ai scapt de injectii , eu am inceput cu ele de azi , sotulache a prestat prima intepatura

floren , sa speram ca va fi bine , cat despre ce zice dr tau nu stiu ce sa spun mi-e teama sa nu aiba dreptate , si eu cat am stat cu fibroamele embolizate nu am reusit sa raman insarcinata , dupa ce l-am eliminat chirurgical , am ramas de doua ori de atunci , sincer sper sa nu fie si cazul tau , e drept eu aveam fibrom subseros.

sper sa nu fie adevarata opinia.
analizele de trombo m-au costat 650 ron pachetul cu 6 analize , factorul Leiden , II , val XIII leu , PAI si cele 2 MTHFR.

va pup




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Olimp sa inteleg ca merge mai bine sarcina daca ai inceput sa faci Clexane?
Floren, cauta in Constanta laboratoare care fac acest tip de analize Regina Maria, Synevo, Sante etc .
Eu le fac la Medlife grivita pentru ca nu am avut bani sa le fac pe toate odata si mi se par cei mai ieftini.
Poti sa le faci pe rand:PAI, MTHFR, factor II, factor Leiden, anticuagulant lupic, homocisteina etc Se zice ca ramai greu insarcinata sau pierzi sarcina menstrual daca ai PAI, MTHFR homozigote.
Eu astept sa-mi vina rezultatele la MTHFR, factor II, factor V Leiden. Acestea + anticuagulantul lupic m-au costat 595 lei. Vreau sa stiu de ce am pierdut cele doua sarcini.. de la fibroame, apoi o fi fost prea curand dupa embolizare sau am trombofile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

vio doctorii sunt rezervati , dar macar eu stiu ca am facut tot ce se putea face omeneste posibil.

luni merg din nou la dr si am sa stiu mai multe.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

La multi ani celor care isi serbeaza astazi ziua onomastica sau au sarbatoriti printre cei dragi!!!

Eu am o zi proasta, cu dureri de burta si de mijloc de nu-mi vine sa fac nimic... Mi-au venit musafirii fix la 28 de zile.
De azi incep sa iau din nou branca ursului 3/zi, tablete de marar, pentru endometru, 3/zi, capsule de ulei de ciubotica cucului pentru mucusul cervical, 1/zi si acidul folic nelipsit de cateva luni incoace.
Poate luna asta vor iesi doua liniute...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna seara fetelor

avem inimioara , deocamdata totul e bine , clexanele face minuni !




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Buna Olimp.
Ma bucur enorm pentru tine, sunt fericita pentru voi.
Imi redai si mie un firicel de speranta pt ca si eu am fost operata de fibrom. Te pup si multa bafta.
sa ne tii la curent.

Mergi la inceput