Fibrom uterin (31)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Buna dimineata!
Cam multa liniste pe aici... Sper ca sunteti bine si ca veti intra cu vesti bune.
Eu nu am mai ajuns la ginecolog, am fost nevoita sa anulez programarea, dar am fost ieri dimineata la Synevo si am dat proba de sange pentru cateva analize - gena MTHFR, PAI1, si factorul V Leiden. Deocamdata atat, ca sunt tare scumpe, m-au costat aproape 800 Ron. Rezultatele le voi primi abia peste doua saptamani. Si la voi a durat la fel de mult? In functie de rezultate voi vedea daca mai este cazul sa fac si alte analize (homocisteina, protrombina, proteine C si S). Pana atunci nu-mi ramane decat sa astept si sa sper ca rezultatele vor fi bune...
olimp, un pupic pentru Ilincuta...

Va pup si va doresc o zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

floren eu nu am mai facut suplimentar nici homocisteina , nici proteina C si S , desi mi-au fost indicate , dar mi-a zis dr ca in cazul in care nu au valori bune sa da tratament cu femibion , pe care eu oricum il iau , asa ca nu m-am mai sinchisit sa le fac . Binenteles a fost decizia mea , fiecare decide ce e mai bine pt el.

bafta Floren




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Nu a mai intrat nimeni pe aici? Probabil nu sunt noutati sau suntem cu totii foarte ocupati. Violeta cu siguranta este... maine se casatoreste.
"Casa de piatra", Vio!!! Te asteptam cu vesti bune si cu poze de la nunta.

Eu am intrat sa va spun ca incet, incet, incep sa ma inscriu in randul fetelor cu risc de trombofilie. Am primit doua rezultate de analize: PAI-1 (4G/5G) heterozigot si mutatia factorului V Leiden - negativ. Deci una calda, alta rece... Macar PAI-ul nu e in stare homozigota. Mai ramane sa vad cum iese MTHFR-ul, dar presimt ca si acolo este o mutatie. Macar sa stiu cu ce ma confrunt.
Mi-am facut deja programare la hematolog pentru data de 21.
olimp, ce-ti mai face minunea mica?
Va pup si va doresc un sfarsit de saptamana frumos tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

floren suntem bine , crestem , mai ales eu , deja se vede bine burta si micuta creste bine si ea, am trecut de triplu test cu bine si asteptam ecografia morfofetala la 23 de saptamani .

indiferent ce iti va iesi la MTHFR , vei face clexane pentru PAI , daca ai si MTHFR pozitive sub o forma sau alta vei lua ac folic si femibion .

oricum bine ca usor - usor te apriopii de definitivare...

violeta CASA DE PIATRA !

pretty tu ce mai zici , sper ca esti bine

ninia

la toate fetele




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

20 + Ilinca
"http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=olimp&year=2013&month=7&day=5&babycount=1"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Vio, felicitari! Sa aveti o viata frumoasa impreuna, sa fiti sanatosi si sa va iubiti mereu!

Olimp, ma bucur ca sunteti bine si ca burtica se face mare.

Floren, imi pare rau ca a iesit analiza prost. La ce hematolog mergi? La Uscatescu?

Va pup pe toate si sper sa citim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Am chiar acum in fata rezultatul analizei MTHFR, care suna cam asa :

"Pacienta este purtatoare heterozigota a ambelor mutatii.
Este vorba de asa-numita „heterozigotie compusa” deoarece ambele mutatii sunt heterozigote.Combinarea ambelor mutatii se asociaza
cu un nivel crescut de homocisteina si un nivel scazut de folat, comparativ cu populatia generala.
Deoarece hiperhomocisteinemia este un factor de risc recunoscut pentru tromboze arteriale si venoase si pentru avorturi în luna mica de
sarcina,se recomanda normalizarea nivelului homocisteinei prin substitutie vitaminica adecvata.De asemenea recomandam un control
anual al homocisteinei.La purtatorii alelei A1298C s-a comunicat un risc crescut de boala coronariana.Alti factori de risc asociati
(imobilizare, traumatisme, sarcina, contraceptive orale, fumatul, obezitatea) pot declansa tromboze.Se recomanda un control familial."

Deci mutatia C677T si mutatia A1298C, ambele heterozigote... impreuna cu PAI-1 heterozigot alcatuiesc o combinatia de toata "frumusetea"!
Ce naiba sa mai zic?! Poate doar sa ma bucur ca nu sunt homozigote... Macar acum am un raspuns la intrebarile mele.
Joi merg la hematolog sa vad ce-mi recomanda.
Ninia, eu sunt din Constanta si voi merge la dr. Ghinea Mihaela, recomandata de niste cunostinte. Se pare ca a mai avut sub observatia gravide cu trombofilie si cu sarcini duse la termen cu bine.
Voi reveni cu tratamentul dat de medic.
Pup fetele si astept vesti mai bune de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ninia

floren ca si mine PAI si MTHFR , pai cum am zis iti va da clexane pentru mutatia PAI si femibion pt MTHFR , foliatii sunt fractiuni din acidul folic , noi purataoarele de MTHFR nu asimilam ac folic si foliatii , femibionul contine cantitate mare de foliati si acid folic




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

20 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaNM spune:

Buna dimineata, fetelor!
Va citesc de mult timp, foarte mult timp, insa abia acum m-am hotarat sa va scriu

Va scriu ca sa va cer sfatul.

Am nevoie de un medic ginecolog inteligent si deschis la minte in Craiova

Vreau si eu, ca si voi, sa fac un bebe insa am mai multe bube de care trebuie sa ma ocup.

Am un fibrom maricel care a fost embolizat in noiembrie si de la 4,4/5,7/4,3 cm a scazut la 3,5/4,9/3,5. Destul de putin insa sper sa ma scada, volumetric, a scazut cu o treime in 3luni...
In plus, am si un polip endometrial care de la 1,3cm a scazut la 0,6cm.
Dar si o ectopie a colului de care trebuie sa am grija.

Vreau sa gasesc un medic care sa stie ce are de facut in situatia mea si care sa inteleaga si sa accepte interventia de embolizare pe care eu am facut-o la recomandarea unui medic de imagistica medicala (ecografista mea) nu a unui medic ginecolog...

Ah, am uitat, nici cu coagularea sangelui nu sunt sigura ca stau bine (antecedente in famile)

Sper sa ma puteti ajuta si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Multumesc tuturor pentru felicitari!
A fost frumos la nunta!
Nu am avut luna de miere. Deja sunt la scarbici de 2 zile si am de recuperat mult.
Vad ca sunteti bine. Olimp imi pare bine ca mergi inainte cu bine. O prietena cu trombofilie a nascut ieri o fata de cea mai mare frumusetea. Sora mea o duce bine cu sarcina(trombofilica si ea).A facut analize la dr. Uscatescu si e bine.
Deci, se poate.
Floren, poti sa incepi tratamentul cu femibion, aspenter etc. preventiv pana ramai insarcinata.
Pana la urma, cele care am avut fibroame, sarcini pierdute, am avut cea mai mare problema - trombofilia.
Luna viitoare ne punem pe treaba.
Luna asta am cam baut, o sa fac un copil zapacit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

violeta spor la treaba si sa se fructifice cat mai repede...
multumesc de incurajari , intradevar fibroamele nu sunt cel mai mare impediment in obtinerea unei sarcini..


cristina
bine ai venit , nu stiu sa fie vreo fata din Craiova dar cred ca daca dai o cautare pe google poti gasi recomandari. Si eu mi-am embolizat fibromul si eu cel putin nu am fost multumita de rezultatele obtinute ulterior , nu mi-a scazut decat putin in primele 3 luni dupa care a stagnat...eu am ajuns intr-un final sa-l,scot prin miomectomie clasica....sper sa nu fie si la tine nevoie.

cat despre problemele de coagulare , fara analize in prealabil , nimeni nu poate da un verdict, aici dupa cate experienta avem am dedus ca problemele de trombofilie sunt principalele probleme care impiedica aparitia unei sarcini, fibroamele si ele contribuie dar nu sunt asa de pacatoase , eu am o prietena care a nascut in septembrie un baietal perfect sanatos si are peste 15 fibroame...deci se poate

bafta multa




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

20 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput