al doilea bebe?

al doilea bebe? | Autor: miruna

Link direct la acest mesaj

Oare mai sunt mamici care vor al doilea copil? Mie mi-a fost greu (dar frumos) cu Nicolas , dar oricum mai vreau unul .Nu acum ca e cam devreme , dar nici prea tarziu. Voi v-ati hotarat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Da, eu am un baietel de 4 luni si mai vreau unul peste vreo 3, maxim 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bAly spune:

Da si eu am o fetita de 2 luni si ne mqai dorim un bb , dar mai incolo peste vreo 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

e mai bine pt copii sa nu fie diferenta mare de varsta intre ei. ganditi-va ce-ar fi ca primul copil sa fie fetita, iar al doilea copil-baietel- sa vina la o diferenta de 4-5 ani. automat s-ar rupe firul: fetita ar avea alte preocupari, ar fi mai matura si s-ar invarti in grupuri diferite de prieteni, deci n-ar mai fi acea legatura stransa, cu preocupari comune intre copii.

intre mine si fratele meu au fost 1 an si 4 luni (cea mare fiind eu) si doamne, ce bine a fost!! nu aveam niciodata timp sa ne plictisim, ce dea mai chestii noi inventam si cum ne mai jucam noi acolo, in legea noastra... toate vacantele le faceam impreuna si eram practic nedespartiti. am invatat sa mergem pe bicicleta lu' bunicu' amandoi odata, am descoperit farmecul Ciresarilor si al lui Jules Verne impreuna, tot impreuna ne-am apucat pe la 10-11 ani de scris 'romane de aventuri' pe care le ascundeam pe sub canapea si pe sub mese de ai nostri, jucam impreuna ping-pong pe masa lacuita din sufragerie cand ai nostri erau la servici, dadeam mancare legata cu o ata, de la balcon, la pisicile maidaneze din jurul blocului, faceam concerte pe la tara la bunici, eu scalambaindu-ma la un microfon de bat, el batand toba in ligheanele de muraturi....
oare cand au trecut anii astia ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Si eu mai vreau un bebe peste vreo 5 ani. Intai s-o vad pe Julia putin ridicata si apoi vine si fratiorul...Sau poate surioara.

Adela & bb Julia (3 luni si jumatate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Noi ne gandim sa-l facem pe al doilea cand va implini Andra 1 an. eu am o sora mai mica decat mine cu 6 ani si pana acum, cand diferenta "psihica" a inceput sa scada, nu pot sa spun ca am avut prea multe pct comune. Sotul meu, in schimb, care are o sora mai mare cu 1 an jumate se intelege f bine cu ea si chiar ca sunt "ca fratii". Asa ca 2 ani intre ai mei copilasi o sa fie bine, cred...

tina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADRIANNA spune:

Hmmm....eu am avut curajul sa fac dupa 2 ani jumate si cred ca e perfect.Acum am 2 printese minunate cea mare are 2 ani jumate si cea mica 2 saptamini.Deci curaj fetelorAdi,Diana&Jessica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Veve are un an jumatate si mi-ar fi placut mult sa-i fac un fratior/surioara cit de repede;din pacate planurile pe care le avem nu prea lasa loc la un copil...sub nici o forma!...pt.cel puitin 3-4 ani de-acu' incolo
Pe de alta parte nu cred ca diferentza de virsta e esentiala in legatura sufleteasca dintre frati.Depinde de caracterul fiecaruia.Intre mine si fratele meu
mai mare sunt 2 ani si 5 luni diferenta;nu prea mare.E drept ca-n copilarie ne jucam impreua si faceam tot felul de nazdravanii,dar mie-mi era teama de el;era o fire kkcioasa ,facea pe-a bossul in public si era piricios.Ma si apara daca era cazul,dar in mare nu ne-am intzeles deloc.Nici acum cind am crescut nu ne iubim prea tare;adica el pe mine;se preface numai cred...Ma suna numai cind are nevoie de ceva,ii e ciuda ca eu am mai mult decit el(ce mama masii am?!?!?!probleme poate!dar el crede ca-n America sunt ciinii aia dragalasi cu colacei in coada),ii spune mamei ca sunt afurisita si zgircita..bla-bla-bla..Nu bun!
In schimb intre sotzul meu si fratele lui mai mic e diferentza de 6 ani;mare in aparentza.Dar eu legatura mai frumoasa si mai strinsa decit intre ei doi n-am pomenit!Si asa au fost din copilarie.Flavius daca nu-si suna fratele macar odata pe saptamina sta ca pe ghimpi si sufera...
Asa ca fetelor,cind v-o vrea sufletelul atunci sa v-apucatzi de trebusoara pt.bb 2...sau 3..sau 4?!?!?!

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bettina spune:

Broscuta mea are 1 an si 9 luni ! Desigur ca imi mai doresc copii, 2 chiar. Si se pare ca urmatorul este deja pe drumdar inca nu suntem siguri. M-as bucura mult sa fiu insarcinata, pentru ca in ultimul timp parca am luat-o razna.............ma paste incontinuu gandul ca vreau inca un baby...........e o dorinta aproape nebuna.
S-a mai intamplat cuiva
P.S. Sa auzim numai de bine, madi23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

Sunt mai multe fete pe forum care sunt la al 2-lea copil , deci nu doar aspirante au si facut-o. Si eu astept in februarie al 2-lea care va fi baiat.De ce? cam din motivele pe care le-ati spus voi mai inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Eu sunt la al 2 lea bebe
Nu pot spune ca nu mi-am dorit un al doilea copil,insa a venit pe neasteptate.Aveam cu totul alte planuri pt. aceasta perioada.Asta m-a dat putin peste cap,psihic vorbind.De aceea,de la inceputul sarcinii si pana acum am oscilat intre exaltare si deprimare.Conteaza f. mult sa fii pregatita psihic si fizic pt. un copil-te ajuta sa treci mult mai usor sarcina.Constientizez ce mi se intampla doar cand vad si alte gravidute pe strada sau vad hainute dragalase sau poze cu copii superbi sau orice tine de bebe-ma face sa mi se umezeasca ochii de emotie.Nu stiu cum va fi de acum incolo cu 2 copii-intre ei va fi o diferenta de varsta de 4 ani-cateodata ma sperii la gandul ca poate nu voi putea face fata.
Mai am f. putin pana la pct. final.Am emotii mari,sunt nerabdatoare si ma rog f. mult sa fie totul bine,sa nasc usor un baietel frumos si sanatos.Pana la urma asta conteaza cel mai mult.Stiu ca-l voi iubi la fel de mult ca pe primul

Va doresc copii frumosi si sanatosi!

Ortansa-de 2x mamica

Mergi la inceput