Cazare jud.Valcea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Cristina de obicei fiecare baza de tratament are medici care in functie de afectiuni iti recomanda procedurile. Eu de ex am facut ceva proceduri pt reumatism, injectii +ape pt alergii si masaj. Prefer varianta hotel pt asta.
Cazare la gazda gasesti in fucntie de preferinte la diferite preturi. Cei de la Tisa de ex stiu ca au si 1-2 case unde inchiriaza camere. Nu stiu preturile dar conditiile erau ok. Eu le stiu hotelul si pensiunea.
Hotelul anul acesta a fost extins/renovat, deci totul e nou.
Pt piscine acoperite sa nu iti faci mari sperante. Majoritatea arata jalnic dar macar au pret de intrare mic. La tisa piscina e noua dar chiar nu stiu daca o incalzesc acum. Apa termala gasesti doar la calimanesti/caciulata.
Pt plimbari ai o gramada de locuri frumoase de vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

fetelor,va multumesc foarte mult pt pareri.
vladis,deja mi-ai dat alte idei,cu vila aceea, insa cred ca ne orientam spre Calimanesti.am o intrebare, poate stupida,dar n-am mai fost la vile(particulari), noi mai mult hotel,cort, casute....pretul acela (50,60,70...ron) e pretul pe persoana sau pe camera?intreb, pt ca hotelurile, de ex,practica pretul/pers/noapte.la vila nu stiu cum e.daca e pretul pe camera,e super-avantajos,as sta o luna ,la cum mancam noi.

pe de alta parte,pt tratament, asa cum zicea nico, as prefera hotel.insa ideea de trezit la 6,mers intr-o parte si alta pt injectii (brrr ),stat la rand cu orele pt o amarata de masa dietetica.....parca nu-mi surade.as vrea sa imbin cumva utilul cu placutul, cu odihna....cam multe pretentii, nu?
adica, in lumea mea ideala,m-as odihni cat as vrea in camera aia, apoi as iesi la o terasa la o cafeluta, mic dejun.....un masaj ceva, aerosoli pt denis, apoi am folosi restul zilei pt haladuit pe la diverse obiective(si luat pranzul unde apucam,iar pe drum iaurturi, fructe).si as imparti timpul in asa fel incat in fiecare zi sa mergem in alta parte: o zi vizitat manastirile, castrul roman..,o zi la salina Ocnele-Mari(se mananca binisor acolo),o zi la Govora, o zi la Olanesti,restul de zile as face plimbari lungi pe drumul de cura de la Calimanesti,prin statiune, la izvoare......cam asa vad eu saptamana aia de concediu.uitasem, ai mei s-ar balaci seara in piscina.de-asta as alege calimanestiul, pt apa termala.

credeti ca ar fi posibil asa ceva???sau cer prea mult?

aa, si apropo, cea mai buna oferta am gasit-o la o agentie din Valcea, nu dau nume, la hotelul Traian din Caciulata, 60 ron/pers/noapte cu pensiune completa,3 proceduri/zi plus cura de ape.pare super-ok,doar ca nu au locuri decat pana in 31 octombrie.





------------------------------------------
Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Cristina tratamentul se face intre orele 7-15 daca nu ma insel. Mergi cand vrei. Pt mine chiar nu a fost un stres. batranii se grabesc sa mearga primii, ii gasesti la ora 7 la usa cabinetelor.
La gazda pretul e pe camera, la pensiuni de obicei pe persoane. Cel mai bine e sa intrebi. Avantajul la case e ca poti sa si gatesti acolo. Eu am stat asa la Praid doua saptamani si am iesit foarte bine financiar.
Sper sa faci alegerea cea mai buna pt voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

multumesc foarte mult pt raspunsuri,fetelor

pana la urma n-am reusit sa rezervam nimic,din cauza diverselor variabile,nu am plecat inca,insa intentionam sa profitam de restul zilelor de vacanta ramase,si sa plecam pe cont propriu(cu cazare si masa unde om nimeri ).nu stiu cum o sa fie,probabil palpitant,sper sa iesim binisor dpdv financiar,sa vedem cat mai multe locuri,si sa ne distram.si poate o sa revin chiar eu cu detalii despre diverse locuri de cazare .


------------------------------------------
Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

in sfarsit.....am fost, ne-am intors .am stat 4 nopti(5 zile) in Calimanesti,la o vila destul de cunoscuta(nu stiu daca am voie sa ii scriu numele aici ),conditii bunicele,50 ron/noapte :camera draguta,foarte cald,acces la balcon,apa calda non-stop, tv,internet,parcare la geam ,acces la bucatarie,desi n-am folosit-o mai deloc,gazda draguta,nu ne-a deranjat absolut nimic pe parcursul sederii.initial platisem 2 nopti de cazare,pt ca vroiam sa stam o noapte la olanesti si o noapte la ocnele-mari.insa,in final, am mai prelungit cu 2 nopti, pt ca nu aveam chef sa ne tot trambalam cu bagaje.la salina am fost doar in plimbare,am plecat dimineata si am venit seara,iar la olanesti n-am mai ajuns,erau prea multe de vazut in zona calimanestiului.la olanesti as fi optat pt vila recomandata de vladis ,dar...ramane pe altadata.

financiar am iesit la mai putin de jumatate din pretul cerut de agentii sau hoteluri.programul nostru a fost cam asa :in fiecare dimineata,plimbare la cate un obiectiv turistic :drumul de cura balneara ,schitul ostrov,manastirea cozia, manastirea turnu,manastirea stanisoara,castrul roman,izvoarele,cascada lotrisor,salina ocnele mari.micul dejun il luam "din mers",o cana de ceai/lapte,o cafea (cei mari) si ceva cornuri,covrigi....am avut mereu fructe cu noi,in drumetii, si apa.pranzul il serveam la locatia cea mai apropiata de unde ne aflam,apoi mergeam la vila pt o ora,maxim 2,timp in care ne odihneam picioarele,iar denis isi mai facea din temele pt vacanta.in fiecare dupa-amiaza.....baie si gimnastica in piscina termala de la hotelul Cozia.ajungeam seara la vila,franti de oboseala,luam cina si ne uitam un pic la tv.ne-am si odihnit destul de mult ,ne-am relaxat, ne-am incarcat bateriile,sper sa se simta un pic si la sanatate.

per total, sunt multumita ca am reusit sa evadam cateva zile, cu bani putini si sa vizitam cat mai multe locuri.
ca sa revenim la subiect, cazare se gaseste destul de repede, mai ales in perioada asta,cele de 2-3 stele,cu pretentii medii, sunt pe alese,la preturi rezonabile.pensiunile "de lux" erau majoritatea inchise,iar cu masa iarasi era o prb,caci erau putine localuri deschise, unde se putea servi masa.in rest, un peisaj supeeerb, imi venea sa raman definitiv pe plaiurile alea







------------------------------------------
Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cristina, sa va fie de bine vacanta si felicitari pentru organizare!
Intotdeauna am sustinut ca te poti bucura si de o vacanta cu buget mai mic ( intr-adevar, nu chiar 0 ).

Mergi la inceput