Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Bun venit la noi bbyasmi, nu ezita sa intrebi orice, noi suntem aici si daca putem sa te ajutam, cu cea mai mare placere!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Bun venit la noi bbyasmi, nu ezita sa intrebi orice, noi suntem aici si daca putem sa te ajutam, cu cea mai mare placere!


Subscriu... 100%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

va multumesc frumos pt primire! cu siguranta voi avea multeeee intrebari.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

BB Yasmy bine ai venit!
Eu am reusit azi sa spa o portiune din gradina careia vreau sa-i dau alta destinatie, asa ca au rezultat multe plante de margarete si inisor...daca vrea careva. M-am luptat cu niste pir, am mutat un trandafir urias si tot mai am treaba.
Eu am luat ceapa si usturoi de la pucheni, dar la mine nu pun toamna asta pt ca vreau sa punem balegar.
Olympia tu ce faci? dar gradina ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Valentina, unde ai gasit arpagic? Ma intereseaza daca l-ai luat din Bucuresti. Hehe, m-ai distrat cu porcul si ghiftuiala. :)
Tala, cu ce te impiedica balegarul, e proaspat/prea acid? Noi dupa ce l-am pus, am sapat la cazma lata si curand vom face brazde in care voi pune arpagic si usturoi.

Ofer si eu cui doreste pentru la primavara: rizomi de dalii rosii si canna inalta tot rosie.

bb_yasmi, sigur ca te primim, bine ai venit si mult noroc la gradinarit, poate nu ai udat suficient de nu au crescut plantele?

Am o curiozitate daca stie cineva: de ce prefera unele persoane sa-si puna artari pe un teren relativ mic, langa casa? Care e avantajul, cresc repede? M-am intrebat pt eu as vedea mai utili niste pomi fructiferi pe langa casa.


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Buna ziua, doamnelor!

Ibelciug... Canna cu petale late sau inguste??? Ahhh, ce va invidiez ca sunteti din Bucuresti... va puteti intalni, vizita... As vrea si eu canna daca are petale mai late... mi se pare floarea mult mai aspectuasa asa...

La noi nimic nou... am bagat in casa inclusiv muscatele... trebuie sapat gazonul, scoase ultimele tulpini de rosii... trandafirii sunt plini de boboci, tufanelele sunt pline de flori, garofitele pitice au inflorit din nou...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Buna, dragelor!
N-am mai intrat pe-aici demult si in gradina tot rarut. V-am zis ca n-am ajutoare constante acolo si mi-am reevaluat si eu un pic prioritatile. Avem de schimbat niste pomisori(meri), mi s-au imbolnavit mai multi si nu stiu daca mai merita tratati. Sunt atacati la tulpina de ceva ganganii care au sapat acolo, am auzit ca ar fi un paianjen...
Am scos si eu daliile, adunam frunze.
Ar trebui sa mut niste capsuni(o fi bine acum?), sa fac loc la inca o felie de gazon langa casa ca asa vrea familionul. Si mai am o intrebare. Am pus in vara seminte de garoafe si au stat pe loc, adica au ramas in stadiul de plantute mici, ce fac cu ele, le mut in ghiveci sau le las afara?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Am pus si eu garoafe... si infloresc intr-o veselie... eu am inteles ca sunt rezistente si perene, deci le las in gradina... dar e prima experienta si la mine... la anu o sa stiu mai sigur cum sa procedez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Am bagat pe casa scarii ghivecele cu muscate si garofite, leandrul , trandafirii japonezi .... vreau sa va spun ca sunt o nebunie garofitele , miros demential .... sper sa reusesc sa le pastrez astfel pana la primvara in ghivece .... afara cu siguranta ar ingheta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Olympia eu am mutat acum capsuni si nici nu au stiut ce li s-a intamplat (i-am luat cu tot cu pamant si au si zeci de fructe). Garoafele sunt super rezistente.
Liviana daca balegarul nu e proaspat (deci nu acid) ramane riscul ganganiilor pe care le contine si care ataca in primul rand radacinoasele (din cauza asta nu se pun in pamant proaspat ingrasat astfel) si cu risc si bulboasele. Arpagic am luat eu de la pucheni (este piata de legume/fructe din rahova, aproape de tine)


Mergi la inceput