Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Eu stiu ca nu intepi bidoanele, tocmai ca sa nu inghete la iarna... in primavara, cand se incalzeste bine afara, incepi aclimatizarea desfacand incet incet capacul la bidon... cand se incalzeste mai bine scoti pe timpul zilei capacele de tot, seara avand grija sa il incgizi la loc... abia prin mai mi se spusese mie ca am liber la scos de tot bidoanele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Am mai pus niste poze cu florile toamnei, daca vreti sa le vedeti, de aici: http://www.dropshots.com/Carmi#albums/GRADINA%202012/2012-07-19/16:48:23
La noi e aproape iarna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Am profitat si eu de weekendul frumos (si am inteles ca ne mai asteapta unul la fel de frumos! ) si am curatat gradina de tulpinile de rosii (ocazie cu care am strins gogonele si am pus 2 borcane de muraturi). Am mai lasat citeva tulpini de rosii cherry pentru ca sunt pline de rosii si ma gindesc ca poate mai au sansa sa se mai coaca daca e in continuare asa de cald ziua. Am reusit sa pun si arpagicul, deci mi-am mai luat de-o grija!

In rest ma bucur de crizanteme si tufanici - cam toate au inflorit, mai am doar citeva tufe care stau mai la umbra - sunt pline de boboci dar inca nu au inflorit, de trandafiri care sunt inca in floare si in general de soare - asa o toamna fumoasa merita savurata!

Am vazut ca ati pus butasi de trandafiri - lasati-i asa,a coperiti total, pana la anul in mai cind se incalzeste vremea! Bafta sa vi se prinda cat mai multi!

A - si m-am hotarit sa fac un experiment, am lasat 3 bulbi de canna in pamint - inca nu le-am taiat tulpinile, astept prima bruma din anul asta - am sa le acopar cu frunze si eventual cu o folie ceva ca sa treaca iarna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Si eu am mai lasat niste tufe cu cherry, la fel sunt pline de rosii, plus 3 tufe de rosii nosrmale, ca au niste rosii mari si au inceput sa se roaseasca asa un pic, poate se fac rosii rosii!
Am pus arpagic, am pus usturoi, am mai plantat niste capsuni din aia care fac de mai multe ori pe an, am pus iarasi salata, am o portiune maaare, o sa mananc numai salata la primavara.
Am sapat la cazma, mai am acolo unde este ardeiul si guliile, ca nu le-am scos p'astea deocamdata!
Tufanicile sunt o splendoare, am unele in plin soare care tot numai boboci sunt, nu-s de ce! Aia alba zdrentaroasa a muritmi-a promis o vecina ca-mi da in primavara alta!
Si am inceput sa matur la frunze frate, sambata de 3 ori, am facut un sac indesat, duminica iarasi si inca nu sunt galbene multe frunze, sa vedeti ce covor de aseaza!

Carmi,mie imi place iarnaAbia astept sa ninga, sa stau sa ma uit pe geam cum se aseaza fulgii!Nu ma bate!
Gabriela, eu mai am 2 canne, restul mi-au murit in iarna, si 2 dalii, din cate aveam, n-am curaj sa las nimc afara!
Inbox, cum ti-au spus si fetele, nu face gauri, pana in mai nu te atingi de ele!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Buna ziua, dragelor...

Ati intrat in ritm domol de toamna? Eu in afara de a mai planta niste bulbi si a-mi fotografia tufanelele nu am mai facut mai nimic.

Am si eu o intrebare. Bulbii de crini voi ii scoateti toamna din pamant? Nu de alta, dar am primit si eu 4-5 bulbi si i-am plantat deja, ca apoi sa citesc ca se scot iarna si acum imi pun problema sa cotrobai dupa ei sa-i scot... si i-am plantat cam pe intuneric... nu garantez ca mai gasesc usor locul, fara sa deranjezi alti bulbi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Carmi,mie imi place iarnaAbia astept sa ninga, sa stau sa ma uit pe geam cum se aseaza fulgii!Nu ma bate!






....si eu ador iarna.Abia astept sa scot nasul afara si sa simt miros de fum de soba......am in jurul meu case batranesti unde, inca se mai face focul in soba

Iubesc si primavara



Mie mi-a putrzit yucca , oare dc al scot din pamant si tai din tulpina s-o mai prinde in apa????????

Inca ceva: am avut o sumedenie de frunze de gloxinii din diferitesurse, care facusera in apa "bulbi" si ffff multe frunzilite mici-mici.Le-am plantat pe toate , si le-am pierdut pe majoritatea , ca mi-au putrezit funzele mari.Doar la 2 se zaresc frunzulite mici iesind din pamant.......inca mai sper sa iasa si la celelalte, pt ca toate aveau puiuti!




fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si 20+

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Fetelor, eu nu am rezistat tentatiei si am cumparat vreo 6 tufanele pitice, de diverse culori, inflorite frumos si le-am plantat direct afara, nu stiu daca am facut bine...sper sa se prinda ceva si sa nu le gasesc pleostite in cateva zile! Am gasit de la 3 la 6 lei ghiveciul, cele de 6 lei chiar mari!

Mi-a mai dat cineva( de fapt i-a dat sotului) seminte de craite, si el a tot insistat s ale pun afara, asa ca le-am pus si pe acelea...acum am citit ca se puneau primavara in rasaduri in casa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Georgi, eu nu scot crinii, pana acum nu mi-a inghetat niciunul.

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

inbox, eu am o bucatica unde in fiecare an pun craite.(de fapt fac cultura dubla:) ). De la an la an las craitele sa se scuture, mai imprastii eu semintele sa nu fie prea dese, sap pamantul(toamna) deci bag semintele in pamant si acolo raman pana primavara. Toamna sau primavara, depinde cum am timp, pun arpagic. Pana ies craitele, ca ele rasar mai greu primavara, si pana cresc suficient de mari, am ceapa verde.
E bine cum ai plantat crizantemele pitice. Ele asa sunt facute, sa reziste la frig, chiar si la brume usoare.
SUCCES!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Multumesc de raspuns, Valentina!

Mergi la inceput