Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Uite ca eu nu am stropit niciodata trandafirii - si in fiecare an fac boala aia - rugina frunzelor, sau cum se numeste - cu efecte mai mari sau mai mici, de la an la an...Topsinul ajuta si la asta? Sau pt ce este?

Pe mine vremea mohorata de afara ma deprima, dar intr-un fel ma bucur ca e ploaie - o primavara cu ploi ajuta foarte mult gradina!

Inca nu am ajuns sa pun rasaduri - si cred ca nici weekendul asta nu voi reusi, poate weekendul viitor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Da, e foarte bun Topsinul. La inceputul verii trandafirii fac niste purici verzi, ii stropesc cu Mospilan, apoi fac rugina aia pe frunze. Daca o neglijezi, an de an trandafirul iese tot mai slabit din iarna, pana moare, mai ales soiurile mai pretentioase. Eu asa am patit cu cel mai frumos trandafir al meu, nu l-am tratat si in iarna a murit. Apoi cu unul urcator, era ffff bogat, acum e vai mama lui, trebuiesc intr-adevar stropiti.

Si pe mine ma deprima vremea asta, noi avem si lucrari pe strada, au spart asfaltul abia pus si am o noroiala si o priveliste... minunate.

In schimb am descoperit unealta "minune" de gradinarit. Eu nu puteam taia crengile uscate ale trandafirilor cu foarfeca de gradina, nicidecum nu puteam taia crengi de copaci etc. Pentru lucrari de genul asta apelam uneori la un gradinar si el mi-a spus sa-mi cumpar un cutitas (foarte zimtat) pentru taiat placi de rigips. Arata ca un cutit cu zimti curbat putin.
Vreau sa spun ca este incredibil, poti taia orice cu el si cu o mare usurinta. Am reusit sa curat trandafirii de toate uscaturile, am taiat si din crengile alunului (foarte groase dealtfel), taie fff bine si usor si repede. Parca ar fi fierastrau electric, sunt foarte incantata. Si investitia m-a costat 20 de lei.
Mi-e teama doar sa nu-mi tai toti copacii prin gradina de dragul uneltei minune. Nu contenesc sa ma minunez cat de usor se taie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Martie multumim de pont

Topsin e pt purici, nu? pt rugina cu ce dati? dar fainare? am cateva zone in gradina unde nu mai scap de ea.

Vroiam sa va anunt ca sunt mega reduceri la Brico, din pacate insa nu se merita pt ca majoritatea plantelor sunt fie cu daunatori, fie cu boli - nu stiu cum au tupeul sa puna asa ceva la vanzare - o angajata a spus candid ca le putem trata acasa....

Eu daca voi reusi sa pun rasaduri le pun cam pe 20 februarie. In rest abia asteot sa dau iama in curte si sa desfrunzesc, sa tai crizantemele (de obicei le taiam cand se duceau, dar nu am apucat si arata tare urat acum).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Nu, Tala, Topsinul este pentru rugina/fainare, e foarte bun, dar trebuie sa dai pe plante de cand incep sa le iasa frunzele si apoi la vreo trei saptamani si nu mai ai probleme.

Eu nu mai pun rasaduri, am sa dau comanda la siebertz de vreo rosie ceva pe care s-o cresc cu spor in ghiveci mare si aia e.

Am taiat si luleaua turcului cu unealta minune, ca se intinsese aiurea pe tot gardul, imi sufoca si alte plante. Cum spuneam, eu tai cu unealta minune in continuare

Intreba cineva de seminte de rucola, are in Hornbach, la seminte la "noutati".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Am inteles Martie, deci Topsin sa nu uit.

Si mai iarta plantele, ascunde cutitul :)

De ce rosie in ghiveci? n-ai spatiu sau n-ai chef?

Leeloo am citit intr-o carte ca cica Laleaua imparatului alunga cartita (asta daca nu ai scapat de ea deja)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Rosie in ghiveci, pentru ca vara am numai umbra in curte, aveam un spatiu mic pentru legume, nu era insorit toata ziua, dar era ok, insa am pus acolo un cires si a devenit cel mai umbrit loc din gradina.
Am pus prea multi pomi, acum au crescut, li se incurca coroanele una in cealalta.
Dar eu acum am o unealta
Intr-un an m-am incapatanat si am pus ceapa, rosii, ardei gras, am muncit degeaba, din lipsa de lumina suficienta nu rodeau, cresteau asa, doar frunze.
Asa ca anul asta voi lua o rosie din-aia smechera din catalog si o pun in ghiveci, daca nici asa nu merge, o las moarta de tot cu legumele. Am mai avut rosii cherry in jardiniere si le-a mers fff bine, deci...sper.

Si eu trebuie sa tai crizantemele, nu am facut nimic asta toamna, nu stiu cat le-o fi ajutat plantelor ca au fost acoperite de frunze, cert e ca am o frumusete de buruieni sub patura de frunze, nou-noute si in forma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Martie - stiu de "unealta minune" - eu am descoperit-o anul trecut, pt cu totul altceva - aveam de decupat artistic dovlecii copiilor pt Halloween - nu va zic cat de bine a mers cu mini-fierastraul asta!!
Multumesc de lamuririle cu Topsin - am sa iau si eu. Pt puricii aia eu am stropit trandafirii in fiecare an cu o substanta luata de la Hornbach - ceva cu efect la f. multe tipuri de daunatorid e plante care merge bine si pt trandafiri.

Tala - stiu, am citit si eu de fritillaria - motiv pt care in toamna mi-am luat vreo 6 buc (si am dat o groaza de bani pe ele...) - le-am si pus in diverse parti din gradina - dar ma indoiesc ca au efect - vartita mi-a sapat pe langa unul din bulbi cu mare gratie...
Oricum anul trceut, de prin august nu a mai fost activa (la mine in gradina, ca la vecin a sapat...) - astept vara asta sa vad ce s-a intimplat - a murit, s-a mutat, a fost in vacanta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele,
sunteti gata de insamntare pt rasaduri? Faza de crestere a lunii est eintre 17-25 februarie, deci mai e putin.
Vroiam sa va mai spun ca am citit cu interes cartea recomandata de Tala, "Sepp Holzer – Permacultura" si am ramas impresionata de ce scrie in capitolul 5/Gradini. As vrea anul asta sa incerc mulcirea la pomi si la rosii. De asemeni la toamna as vrea sa nu mai sap si sa acopar pamantul cu resturile vegetale de la legumele uscate.
A practicat cineva mulcirea? Daca da, imi poate da detalii? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Fetele, sunt foarte fericita!
Tocmai a sosit la birou posta si mi-a adus plicul cu seminte de la banca de Gene Suceava! Tare sunt bucuroasa, au sosit la tanc!
(Anul trecut am dat adresa de acasa si nu a ajuns)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Martie parca te si vad si aud cu unealta minune in mana si razand 'mwuahahahaaa' :)
Leeloo tu cu ce solutie stropeai? Iti doresc sincer sa fii scapat de rozatoare (soacra-mea mi-a spus ca singura ta sansa e ori sa plece ori sa o prinzi cand iese si s-o nimeresti cu sapa....)
Liviana ma bucur ca ai gasit carea interesanta (eu nu am reusit sa o citesc dar am un vecin care a aplicat tipul asta de agricultura si cam stiu ce inseamna: mai putin munca pe termen lung si mai multa indulgenta cu buruienile)

Mergi la inceput