Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

La multi ani si un an plin de belsug in toate va doresc si eu!
Gabi, sa stii ca si eu m-am grabit intr-un an sa pun rasaduri din ianuarie si au murit aproape toate (atunci am avut incapatanarea sa pun si al doilea rand si alea au crescut bine). Eu sunt sigura ca s-a intamplat asta din cauza lipsei de lumina (desi le-am pus in locul cel mai expus din casa mea). Daca ai iluminat artificial cu care sa suplimentezi lipsa soarelui, atunci e alta poveste.
Eu nu cred ca ma complic cu rasaduri anul asta pt ca abia am timp sa mai ud florile din casa, dar nu si sa biliesc rasaduri si oricum nu ar supravietui cu Matilda in preajma :)
Liviana, si eu am patit la fel cu banca de seminte si sunt sigura ca de vina e posta, asa ca am rugat pe cineva sa comande cu adresa de Bucuresti - si a primit, asa te sfatuiesc si pe tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Eu am mai pus rasaduri de vinete intr-un singur an, pe la inceput de martie (ca asa scria pe plic) si nu mi-au crescut indeajuns de mult pina la inceput de mai...
In fine, o sa le pun pe la inceput de februarie si vad eu ce si cum - nu ies, nu-i nicio problema!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Asa am facut, Tala. Apropo de Matilda, aratane-o si noua intr-o poza, te rog. Mai are putin si face un an, asa-i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Eu n-am noroc!!
La gardenii ,am descoperit zilele trecute ca erau pline de niste "miscatoare" albe, le-am facut dus si acum astept sa li se usuce pamantul sa le pot pune o solutie .
Yucca am pierdut-o de tot !
Din muscate, nu stiu ce mai aleg, 2 au putrezit de tot!!
Aveam o violeta , mai mare frumusetea, mi-a murit si asta (din cauza mea, ca i-am pus apa prea multa si a putrezit)


La primavara o sa am ce cumpara .....sau primi!!!

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si 32+

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Bine v-am regasit si LA MULTI ANI tuturor!!! Mi-a fost tare dor de voi, dar am avut un concediu prelungit, condimentat cu multe probleme de rezolvat, plimbari si treaba prin casa....

Citat:
citat din mesajul lui MadalinaM

Georgi, asteptam sa intri si sa spui ca ati gasit o solutie!


Am obtinut de la asigurare o suma bunicica... nu ma asteptam... 1600 lei... noi deja refacusem cosul pentru ca era teroare fara soba in casa... acum avem inclusiv la etaj 19-20 d egrade daca bagam in soba mai mult peste zi... cand suntem la munca facem un foc dimineata si apoi seara cand ajungem... caz in care nu mai se fac 20 d egrade, dar tot e bine...

Eu am primit de la banca de gene seminte, dar nu pot sa spun ca am fost tare multumita de rasaduri... cel putin cele de castraveti au fost ciudate rau... ieseau niste castraveti mici, strambi, cu coaja aurie si crapata... Sper sa obtin rasaduri mai bune de prin anturaj si poate vor rasari si direct in curte din ce a cazut pe jos...

Tala si eu vroiam sa te intreb cand face fata ta un an... zilele astea, nu? La multi ani si mii de pupici!

Noi aseara am cumparat pe nepusa masa 10 gaini ouatoare de 7-12 luni de la avicola cu 6 lei bucata... dimineata aveam deja 2 oua... nu avem cuibar, nu stiu ce o sa fac cu ele.. ori le tai si le bag la congelator, ori le tin la vecina printre gainile ei... nu sunt documentata in privinta asta... astept sfaturi...

Sper maine sa am mai mult timp sa va citesc si sa va raspund mai in tihna... V-am pupat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Georgi mai avem 2 luni pana bem, dar sper pana atunci sa va arat si ceva poze (cu timpul stau mai prost)
Bine ca ai rezolvat cu asigurarea.
Simina si eu sunt killer de gardenii asa ca le iert si nu mai cumpar :). Yukka trebuie udata f putin pt ca putrezeste si moare usor, iar violetele nu trebuie udate pe frunze. In orice caz, iti urez succes sa primesti cat mai multe plante :)
Georgi eu am avut gaini si nu ouau pe frigul asta. Le trebuie o casuta in care sa nu le ploua/ninga si cuibar poate sa fie si o ladita cu ceva paie in ea. Nu stiu daca ma mai complic anul asta, ma gandeam insa sa iau niste curci pt carne si sa le cresc la soacra-mea alea 2- 3 luni pana la sacrificare. Altfel am ajuns la concluzia ca nu se merita nici pt oua nici pt carne. Prefer sa iau de la un nene de la tara ca nu mai avem nici bataie de cap cu cresterea lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Asa mult? Nu era nascuta in ianuarie-februarie? Vaiii, memoria asta a mea... Sa-ti traiasca si sa-ti lumineze zilele...

Am taiat 3 gaini, am scos din ele 4 oua mari, din care unul cu coaja... total 5 oua in cuibar... restul de gaini le-am dus in gazda la vecina... Eheee... mi-am facut de lucru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rato-moldo spune:

Daca le trimiti la vecina, este posibil sa aiba pretentia la o parte din noua si va trebui sa "cotizezi" la porumb, furaje, ma rog, hrana. Loc de ouat poti sa faci dintr-o lada in care pui niste paie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Nu-i bai... de hranit oricum trebuia sa le hranesc, oua are si ea si oricum sunt constienta ca nu am nici un control asupra numarului de oua/zi, dar femeia are ouale ei, ca de la ea cumparam si nu cred ca atenteaza la ale mele. In plus nu le tin pe termen lung, cred ca o luna, maxim 2... Nu le-am luat pt oua, ci pt carne, dar nu am loc de 10 gaini in congelator odata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Ce dragutze sunteti cu gainile...si pe mine ma batea gandula la un moment dat sa iau cietva, doar pentru oua, dar nu cred ca se va concretiza gandul asta prea curand...
Prin Bucuresti bate de cateva zile vant de primavara (o fi vreun preambul la un viscol, ca anul trceut??) - ieri am dat o tura prin gradina - se vad deja capetele la ghiocei si la majoritatea narciselor (oricum narcisele timpurii aveau la mine de prin noiembrie 2-3 cm, acum au rasarit din pamaint si cele tarzii) - m-am uitat si la ele 2 tufe de spanz (plantate acuum 2 ani) si pe care le-am pandit ultimele 2 ierni doar-doar oi vedea si eu niste flori in plin ianuarie - la ambele se vede o "umflatura" care iesi din pamint, la baza frunzelor - sunt taaaare curioasa daca vor inflori anul asta sau alea sunt tot niste muguri de frunze...
Evident deja imi este dor de primavara si vremea asta insorita si frumoasa de afara imi da prea multe sperante...


Mergi la inceput