Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Neata doamnelor,

Raportez si eu sosirea iernii... suntem toti raciti, afara cand ploua, cand bureaza, cand sunt 8 grade, cand -1... nici nu stii cum sa te imbraci.

Am curatat si noi gradina de legume... am gasit si 2 morcovei semanati de Monica am scos cannele si le-am gasit impuite am plantat si crizantemutele si crinii adusi de la tara si cam atat...

Nu ratez nimic din ce scrieti voi... inregistrez orice informatie, ca nu strica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Fetelor am gasit bulbi de tuberoze la 2,5lei/buc cei de 3 ani, deci floriferi, la 1.5lei cei de 2 ani si la 1leu cei de 1an. La un nene de pe okazii care nu a fost prea incantat ca nu cumpar cantitati industriale. Urmeaza sa ma intalnesc zilele viitoare sa-i iau. daca vreti va pun in legatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Vreau si eu... dar daca tu iei putini, eu si mai putini... nici nu o sa vrea sa ne serveasca... mai ales ca mie trebuie sa-mi trimita prin posta...

Nu vrei sa-mi iei si mie 10-15 si sa-ti trimit eu tie banii, pls? abia iti creste si tie cantitatea si te serveste omu mai cu suflet bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna

georgi la plantarea crizantemelor trebuie tinut cont de ceva anume? mi-am cumparat si eu 3 "tufe" mari de crizanteme la ghiveci si maine as vrea sa le pun in pamant.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Tufenelele mele care le-am pus acum o luna sunt asa frumoase si acuma, inflorite, colorate, cred ca s-au prins.

Am mai pus si noi vita de vie de la un vecin, ne-a dat-o cu radacina cu tot, niste joarde luuungi pe care le-am mai incgropat de la mijloc in pamant, daca se prinde toata, la anul am vita de vie mare :).

In rest nu am mai plantat nimic. Am mai aruncat niste seminte de patrunjel acolo unde este patrunjelul de obicei, si vreau sa iau telina si leustean sa pun. Leusteanul meu de anul trecut iesisera 4 plante, insa nu le-am mutat si acolo vom pune acum cusca cainelui ...asa ca cred ca imi iau adio de la el, sper sa se prinda altul.

Tala, a rasarit zambila fetei, am scos-o acum o saptamana din frigider si deja se vede un muguras verde sub pamant . Suntem foarte incantate amandoua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Inbox de ce nu scoti leusetanul de acolo? cu calup mare de pamant nici nu o sa stie ce a patit. Enjoy your zambila :)
Yasmi crizantemele sunt f nepretentioase. le iei din ghiveci si le pui fara grija in pamant.
Georgi sigur, o sa comand si pt tine si ti le trimit prin posta. de care vrei sa fie? de 1, 2 sau 3 ani? (cei de 3 ani sunt floriferi dar parca am retinut de la Gabi ca infloresc la 3 ani - maturitate sau cu pauze de 3 ani??? Leeloo pls help!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Pai iesise leusteanul in primavara...dar acuma nu mai este ca au jucat muncitorii pe el, am zis eu ca o fi ramas radacina si poate mai da din ea la anu :), sau nu o mai fi nici radacina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Am plantat crizantemele!! Am facut si 2 poze. Cand reusesc vi le arat!
Inbox eu am acoperit leusteanul, patrunjelul si telina cu un strat gros de pamant. Apoi am intins pamantul, greblat, etc. au iesit toate din nou :) si acum sunt mari iarasi. Nici nu ma asteptam....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

BB_yasmi eu am plantat cu tot cu pamant tufanelele cumparate, iar crizantemele aduse de la bunicul erau mai ciufulite la radacina si par sa se fi prins chiar si asa inflorite cum erau. Cel putin pana acum nu dau semne sa le fi deranjat cu ceva. Si eu zic ca-s ce le mai nepretentioase...

Tala, de care vrei tu ia-mi si mie... am incredere ca esti mai in masura sa decizi decat mine... Cand faci comanda imi spui si-ti si pun banii, ok?

Mie imi plange sufletul ca nu am reusit sa luam vita Hamburg...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

tufele de zmeura si mure se taie pe timp de iarna sau se lasa asa?

michelle

Mergi la inceput