Ajutati-ma cu o parere, va rog

Ajutati-ma cu o parere, va rog | Autor: SilviaT

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Am o nelamurire pe care cu ajutorul vostru poate reusesc sa o elucidez. Lucrurile stau in felul urmator: pe 07.09 am avut UM si am facut din Z5 pana in Z9 stimulare ovariana cu Clostilbegyt. In Z10 si Z12 am fost la medic pentru monitorizare si in Z13 pe 19.09 am ovulat (pe 18.09, cand am fost la ultima monitorizare, medicul mi-a facut si injectie pentru declansarea ovulatiei). Mentionez ca mi s-a spus si ca endometrul este subtire (in Z10 -6,4, iar in Z12 -6,0!!! - deci in loc sa creasca, chiar a scazut). Ciclul meu menstrual este foarte neregulat, de aceea iau Duphaston. La recomandarea medicului am reinceput Duphaston-ul pe 20.09, la o zi dupa ovulatie. In mod normal cu Duphaston menstruatia imi vine in a 3-a zi de la intreruperea acestuia. Deci, ar fi trebuit sa imi vina menstra miercurea trecuta, pe 03.10. A intarziat destul de mult si abia sambata noaptea, pe 07-08.10 mi-a venit, initial au fost cateva picaturi, scurgeri maro (nu as putea sa spun ca a fost sange, pentru ca nu parea), dupa care duminica dimineata am vazut ca a curs mai mult, dar nu la fel de mult ca in mod normal, iar acum, in a doua zi este chiar putin (noaptea trecuta chiar nu mi-a curs deloc). Sambata dimineata, inainte de a observa petele maro am facut un test de sarcina, sperand, datorita intarzierii, ca poate am ramas totusi insarcinata. Chiar avusesem timp de o saptamana inainte dureri de sani si inainte de aceasta, oarecare dureri de ovare, cred, ca niste intepaturi, dar nu foarte puternice. Confuz este faptul ca stiu ca ovulasem pe partea dreapta, iar durerile de cele mai multe ori erau pe partea stanga. Testul a iesit negativ si nu l-am mai repetat pana azi.

Ar putea sa fie sangerare de nidatie? Mi se pare cam tarziu totusi pentru asta. Mi-a trecut prin cap chiar si o sarcina extrauterina!!! Abia maine sper sa pot sa merg la medic pentru a vedea ce imi spune, dar as vrea totusi niste raspunsuri pana atunci, pentru ca mie mi se pare ciudat acest flux foarte redus.

Va multumesc foarte mult pentru orice parere si imi cer scuze pentru mesajul cam lung, am vrut doar sa dau cat mai multe detalii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna,

Nu cred ca a fost sangerare de nidatie, e posibil sa nu fi luat tu doza suficienta de Duphaston si de-aia sa iti fi intarziat. Si mie mi se intampla cand uam doar 1 pastila pe zi in loc de 2.
Mai fa un test sa fii sigura de rezultat si bea niste vin rosu luna viitoare ca ajuta la endometru. Fetele de la Aspirante Optimiste iti pot da mai multe tips & tricks daca vrei sa te alaturi lor si sa scrii la acel subiect. Bafta!

14+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaT spune:

Mersi de raspuns,

Duphastonul l-am luat cu constiinciozitate asa cum mi-a fost recomandat, nu am ratat nici o zi, dimineata si seara. Singura diferenta este ca medicul mi-a spus sa incep sa-l iau in seara zilei urmatoare ovulatiei. Deci in prima zi am luat o singura pastila seara si am terminat tot cu o pastila dimineata.. Poate asta e explicatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Posibil sa fie asta problema de ti-a intarziat. Mie de regula imi vine la 2 zile dupa Duphaston si iau 2 pastile pe zi ambele seara.

14+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput