Alimente favorabile stomacului :)

Alimente favorabile stomacului :) | Autor: daniela_b

Link direct la acest mesaj

Aveti vreo lista (complexa) cu alimente favorabile stomacului?

Am facut cautare pe net dar informatiile sint partiale, pe alocuri chiar confuze ( e voie sau nu varza?).

Tine cineva un regim special impotriva gastritei, a ulcerului, a durerilor de stomac in general?

M-ar interesa si ceva retete sau orice alte informatii legate de stilul de viata referitor la alimentatia celor care au probleme cu stomacul.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Daniela, dupa ani de zile de diverse suferinte cu stomacul (intoleranta la lapte, Helicobacter, etc), pot sa iti spun ca nu exista reteta universla la ce e bun si ce e rau. Fiecare trebuie sa fie f atent la ce maninca si cind si cit de rau ii face, ideal e sa tii la inceput un fel de jurnal.

De exemplu intoleranta la lapte se manifesta diferit, unii putind sa proceseze o parte din lactoza (asta e cazul meu), asa ca pot sa mai manince una, alta, dar depinde la ce ora din zi si ce s-a mai mincat in ziua aia. Ciocolata pe stomacul gol imi face rau, dupa ce am mincat nu! Iaurt pot sa maninc cind vreau ins anu sosuri cu smintina. Si exemplele pot continua...

In general la mine: nu pot sa maninc seara foarte gras, seara fara suc acid (inclusiv de portocale, oricit de proaspat). Nu maninc mult dintr-o data, mestec bine si nu ma grabesc. Nu pot sa maninc multe cruditati la o masa, partea de carne o iau mai mica decit partea de legume si de orez /cartofi. Sunt f atenta la sosuri. Daca sunt atenta la sta pot sa maninc aproape orice, cu masura insa. Numai lapte nu pot minca de nici o culoare, de exemplu budincile gen Oetker sunt la limita dar bauturi cu lapte nu le suport.

Cind am avut problema cu Helicobacter si a trebuit sa iau antibiotice f puternice impotriva am tinut regim destul de strict, renuntind aproape in totalitate la dulciuri, sucuri, etc. M-a ajutat o cura de ceai cu radacina de lemn dulce, ceai de msuetel si ceai de fenicul. In plus dupa ce am terminat tratamentul am mincat in fiecare zi iaurt normal, fara adaosuri de nici un fel (nici probiotice!) si cu cantitatea normala de grasimi. Probioticele de gen Activia sau din ala la sticlute (imi scapa numele acum) imi fac rau... In rest cartofi copti cu brinza de vaci, orez cu morcovi, carne de pui.

Tin sa spun ca aici in Germnaia doctorita mea s-a holbat la mine cind i-am cerut regim si cica samaninc de toate si sa iau antiacide. Hmmm! Am aruncat antiacidele ai am tinut regim dupa testari si dupa vreo 2-3 luni mi-a mers din nou bine (stiu ca e mult pt unii, dar pt sensibilitatea mea a fost ok).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Multumesc mult aschiutza!
Mi-am notat si informatia cu ceaiurile de lemndulce, musetel si fenicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Daniela, si eu am colon iritabil si am avut si H. Pylori si dupa o lunga perioada de suferinte pot spune ca sunt foarte bine acum dar asta pentru ca am ajuns sa imi cunosc foarte bine corpul. Ma durea burta frecvent si ajunsesem sa ma balonez si de la un pahar de apa sau, mai rau, daca imi era foame si nu mancam imediat, ma umflam si ma balonam asa pur si simplu, cu aer. Varza, fasolea, lintea, brocoli si prajelile erau adevarati inamici si nci nu indrazneam sa le pun pe limba. Laptele imi dadea dureri de burta si el (intoleranta probabil) si tot ce era procesat imi termina efectiv zilele si noptile. Ajunsesem sa spun la sfarsit de zi ce anume am mancat procesat si ce nu, in functie de ce dureri aveam.Ei, am inceput prin a manca mai putin, la ore regulate si a experimenta diverse alimente si combinatii noi. Mestec mai mult, nu mai mananc repede si nu mai amestec alimentele, ca mi se intampla sa mai merg in vizte sau la petreceri si sa gust un fruct, apoi o salata, apoi friptura, apoi ceva dulce si daca tot ramanea mancarea pe masa mai combinam un pui cu o maslina si iar cu salata si iar cu fructe si iar si iar.Nu, acum nu mai procedez asa. Am descoperit laptele de migdale si mi-l fac singura dimineata; imi pun in el cereale bio si diverse nuci/grane; am o gustare de fructe 2,3 ore mai tarziu; la masa de pranz incep mereu cu salata daca o am si am renuntat aproape complet la paine; dupa amiaza iar o gustare, de regula variatii de nuci sau curmale sau ceva prajitura de casa, cat mai sanatoasa posibil; pe la 6 ceva lejer, gatit de regula in casa si cam atat.Am observat ca fructele mancate dupa amiaza imi fac rau, fructele in timpul mesei(ca desert) fac rau de asemenea, painea si ea imi da dureri.Fac sport cand am timp si de ceva vreme am reinceput sa mananc fara probleme si brocoli, fasole, linte, humus si celelalte mancaruri care inainte ma terminau.Asadar, incerca sa-ti faci o disciplina si sa-ti cunosti corpul cat de bine posibil apoi da-i ce are nevoie, lasa-l sa se refaca si toate vor reintra in normal la timpul lor.Bafta si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui valen

Asadar, incerca sa-ti faci o disciplina si sa-ti cunosti corpul cat de bine posibil apoi da-i ce are nevoie, lasa-l sa se refaca si toate vor reintra in normal la timpul lor.

Bafta si sanatate!





Am retinut ideile si multumesc mult!

Mergi la inceput