Nasterea la Arcadia - Iasi (43)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare!!!

Lena am dat search pe google.ro si am gasit,acum e mai scump transportul,dar vad eu cum fac

Si la noi e joaca de baza aruncatul obiectelor,culmea e ca-i place,se amuza,inca nu a aruncat in TV,in general ii pun la dispozitie cuburi de cauciuc,am ascuns iarasi cele din lemn .

La noi isi face mai-mai cu palma,cand se enerveaza isi trage cate 2 palme in cap ,sper sa fie o perioada scurta, noi suntem fani Mickey Mouse si plimbat roata prin casa toata ziua,plus lenjeria lui mami in cap.

Am facut cafeline ptr Mos Nicolae,recunosc cas sunt Ok,eu personal nu as manca,important e ca el a papatnoi acum facem "cura" cu seminte de canepa...

Sa va aduca Mos Nicolae tot ce va doriti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare

Clau, povesteste-ne de cura cu seminte de canepa.
poate nu le-ai facut bine cafelinele, mie mi se par geniale, eu mananc de sparg :D
Maia am observat ca se constipa de la cafeline, deci am inceput sa o raresc. CA ea mananca :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Deci cu semintele de canepa i le dau pentru minerale - potasiu, magneziu, fier, zinc, calciu, fosfor,dar si pentru uleiului bogat în acizi gra#351;i polinesatura#355;i omega 6 #351;i omega 3 .Am inceput cu 1/4 lingurita,nu mai mult de 1/2 lingurita -20 zile,apoi facem pauza si ii dau chia tot asa 20 zile( o combin cu seminte de in),iar inul cu susan....

Despre cafeline,nu nu am gresit reteta,am zis o parere personala(eu fac afte de la seminte in general ...si aseara deja mi-a mai iesit una).

Am o carte de la centru Herghelia(cei care au si restaurantul SANTE) si mi-am notat o gramada de retete,evident vegetariene pentru David,de exemplu azi a avut supa crema de cartofi cu porumb,aveau foarte multe retete de budinci cu mei,am incercat si eu una aseara ,absolut dementiala....

CAm atata :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

mersic, o sa ii dau si eu. Semintele in ce le pui de obicei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

mersic, o sa ii dau si eu. Semintele in ce le pui de obicei?


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



am citit eu pe undeva ca se asimileaza cel mai bine impreuna ci vit C,deci eu i le dau la mic dejun cu fructe,in terciul de mei.quinoa,hrisca,,,,sau in iaurt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Fetelor, help!!! Ceva remedii naturiste pentru tuse plina si muci curgatori? Tudor e mofturos de 2 zile, am fost la medic, mi-a dat o sacosa de medicamente ca de obicei, dar macar mi-a zis sa ii dau "la nevoie"....In seara asta i-am dat puf in gat, puf in nas si sirop Humex, ca nu mai rezistam psihic sa il vad cum se chinuie din cauza durerii in gat.

Fascinatie

Cum i-am cumparat copilului meu scaun de presedinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Melise multa sanatate la puiut,am avut si noi un episod acun 2 saptamani,am scapat cu sterimar cupru,aspirat la nevoie,am incercat sa-i dau Stodal ptr tuse,dar am reusit o singura data juma de doza,am dat 3 zile oscilo,am pus 2 pic de eucalipt in apa pe calorifer,am facut baite sa-si dea drumu nasucu si cam atat,bona l-a invatat sa sufle nasu,e asa un scump cum ia servetelul si sufla .
Fetele au pus ceapa la capul bebelusului,mie mi se pare de nesuportat mirosul deci am refuzat
Este o vrba: o raceala tratata trece in 7 zile,iar una netratata intr-o saptamana
A nu se interpreta ca tratez cu dragoste si indiferenta raceala copilului,am actionat la nevoie.

Dragelor iar ati disparut? sa inteleg ca a inceput marea pregatire de sarbatori? Mi-am propus si eu sa spal niste perdele ,dar nu promit ,vreau sa merg sa cumpar un bradut mic si sa-l impodobim in wk,revin cu info daca reusesc:)

O zi frumoasa si spor la traba!!! Pupam burticile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

Buna ziua mamici si burtici...scuzati zilele astea au fost mult prea solicitante si nu am avut timp nici macar sa deschid calc...ce faceti cum va simtiti?asa putina activitate aici ce se intampla?
Nu mai stiu cine ma intrebat daca voi ramane fidela arcadia...da si mereu cu dr vieriu chiar daca nu mai este medic angajat ci colaborator...presupun ca la nastere va percepe extra...am aflat ieri cand am fost dupa rezultatele primelor analizein fine e ok>>
DSPRE CATEL multumesc ptr sfaturi mam gandit mai bine si chiar cred ca aveti dreptate...e prea greu plus ca tati nu va fi acasa decat in ianuarieamanam...mai avem catei prin scara si ii mai sechestram cand si cand
DESPRE TUSE SI MUCISORI si noi trecem printro perioada mai putin fericita...de tuse am scapat cu probioticul PROTECTIS cam in 4 5 zile insa iam administrat toata sticluta la inndicatiile medicului si sunt multumita,insa cu mucisorii avem prob cam de 10 zile...scapasem de ei cu spray biorinil si aspirator de 2 3 ori pe zi depinde...insa ieri nu mam putut abtine sa nul scot putin afara imbracat adecvat cred eu si nici nu am stat mult insa au revenit mucisorii care sunt destul de multi iar noaptea il deranjeaza foarte mult...aaa iam mai dat si 3 zile panadol baby nu ca ar fi avut febra dar isi revenise destul de bine...acuma ma simt atat de aiurea ca lam scos afara...
IN PLUS AM DESCOPERIT COJI IN CAP astazi...nu stiu pana acuma nu mam uitat nu miam dat seama sau abia acuma iau aparut si se scarpina destul de mult se vede ca il jeneaza...ma sfatuiti si pe mine plssss
COPILASII VOSTRI sunt la fel de nazdravani ca al meu?azi acuma o ora mia cazut iar in cap si ia iesit al doilea cucui...primul acum o luna...chiar in fata mea a cazut nu am avut timp sa reactionezmi sa inmuiat inima cand lam vazut iar jos...credeti ca ar fi cazul sa merg la un dr?
VA PUP si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Buna seara!!

Mamici voi v-ati apukt de curatenie, preg pt Craciun?
Noi ne stofocam cu cadourile, k acusik iar plecam in Italia...sa facem sarbatorile acolo.
App, de mucusori...si noi avem la fel de vreo 5 zile si ink nu ne trece. Cum scapam de ei??...o intrebare dak tot suntem la capitolul raceli: ce parere aveti despre siropul Sumetrolim si dak este sau nu antibiotic?

Cat despre Darius, sunt f fericita knd il vad cum isi da silinta sa mearga cat mai mult singur. Este fff dragalas!!!
Pupici la toti

Mamica fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

fetelor, am creat creat un grup pe facebook pt vanzari cumparari schimburi lucruri pt pitici.daca aveti ceva kestii care zac prin dulap si doriti sa le faceti bani va invit pe grupul intre mamici . spor!

Mergi la inceput