sfaturi si indrumari pt casnicie

sfaturi si indrumari pt casnicie | Autor: schiopocris

Link direct la acest mesaj

Buna este pt prima oara cand apelez la aceasta metoda de a-mi expune gandurile pe un forum dar nu as vrea sa discut cu nimeni apropiat pentru a atrage dupa sine alte implicatii si negativisme.
Care este de fapt offul meu sunt dezamagita deorece sotul meu a avut o mica aventura de scurta durata si fara implicatii sexuale cu o prietena din anturajul nostru, sunt daramata deoarece nu pot uita multe situatii cand eram toti impreuna si ei se eschivau pt a susoti si alte lucruri orice fac imi aduc aminte de acest lucru . avem un ingeras de copil de 1anisor si 3 luni e o scumpete pentru mine este totul, si pt el inseamna mult copilul il iubeste dar mie mi se pare ca nu ne acorda suficienta atentie as vrea sa se joace cu el mai mult sa vorbeasca cu el mai mult. are un program foarte incarcata junge seara la 7 acasa cred ca e obosit dar nu inteleg de ce nu se refugiaza in noi si sa lase problemele de serviciu acolo. In privinta aventurii am hotarat sa ii mai acord o sansa pentru copil regreta mult ce a facut nu ca eu as fi foarte interesata de acest lucru ma doare si ma macina mereu zilnic gandurile astea simt ca nu mai am putere poate am devenit dura si rea ceea ce imi reproseaza mereu dar simt ca nu mai pot sa trec peste iar familiea celei cu care a avut aventura ma pistoneaza cu lucruri negative si vorbe urate despre el care la fel ma influenteaza, nu stiu ce sa fac cum sa mai reactionez simt doar ca nu stiu incotro sa o apuc si ce sa fac sa ne fie bine. Poate mai sunt persoane care au trecut prin ce trec eu si ma pot ajuta cu sfaturi

Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,
te contrazici singura.

spui ca ai hotarat sa-i mai acorzi o sansa, dar nu poti sa treci peste aventura pe care a avut-o.

spui ca isi iubeste copilul si inseamna mult pentru el, dar cu toate acestea nu se joaca cu el prea mult, nu vorbeste cu el suficient.

in felul acesta nu rezolvi nimic. nu l-ai iertat si nici nu-l vei ierta, pentru ca nu ati lamurit tot ce era de lamurit intre voi. vei deveni din ce in ce mai dura si rea cu el, il vei indeparta de tot de tine. asta iti doresti ?

ti-ai pus intrebarea sau ti-a spus chiar el, de ce a avut acea "iesire din peisaj" ? ce anume l-a facut sa uite ca are sotie si copil si l-a aruncat in bratele acelei femei?

cel mai bine ar fi sa apelati la terapia de cuplu, sa va spuneti tot ce aveti pe suflet, sa lamuriti tot ce va macina, pe amandoi, sa stabiliti de comun acord daca si cum veti putea continua, impreuna sau fiecare pe drumul lui. pentru ca dragoste cu sila nu se poate. chiar daca e o zicala, e cat se poate de adevarata.

cum ai aflat de aventura ? si ce inseamna fara implicatii sexuale ? de fapt, de unde stii/esti sigura ca a fost fara implicatii sexuale ? ti-au spus el sau ea ? si i-ai crezut ?!? si ce treaba are familia ei sa se bage in seama cu tine ? nu i-ai trimis undeva, sa-si vada de treburile lor ? auzi, ce tupeu pe ei! asa o fi si fata lor, de s-a bagat intre tine si sotul tau ?

iarasi, gresesti cand nu intelegi de ce sotul tau nu-si gaseste refugiul in familie. in momentul de fata nu prea mai sunteti o familie in adevaratul sens al cuvantului. sunteti doar parintii aceluiasi copil si locuiti sub acelasi acoperis. cam atat. si nu sunteti deloc pe aceeasi lungime de unda, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

1. de ce femeia respectiva cu care s-a intamplat "aventura" mai e in anturajul vostru?
2. de ce discuti cu familia ei? ce ai putea avea de discutat cu ei si cum isi permit ei sa-l vorbeasca pe sotul tau (de bine, de rau nu conteaza)?
3. daca ierti, ierti pt ca merita, nu se face asa ceva de dragul copilului ci de dragul vostru ca si cuplu.
4. spune-i clar ca jobul e job si casa e casa si daca are de gand sa-si aduca jobul cu problemele aferente acasa asta o sa va afecteze in mod clar. Spune-i ca macar o ora pe zi in fiecare zi ar fi bine sa petreaca timp cu tine si copilul si sa speram ca va intelege. Sincer, nu prea inteleg de ce trebuie sa-i spui asta, de ce nu-si da seama singur... cred ca problemele sunt mai adanci si ar trebui identificate, discutate si lamurite. Nu-i normal ca un proaspat tatic (ca la 1 an si 3 luni e inca proaspat) sa-si gaseasca refugiul altundeva decat in familie. Poate se simte neglijat de tine de cand a aparut copilul, poate gandeste superficial si daca sa zicem ca ai ramas cu 3 kg in plus dupa sarcina e deranjat de ele, poate crede ca acum ca esti mama universul tau e diferit si ce vorbea inainte cu tine nu mai poate vorbi ca nu-l mai intelegi, ca acum gandesti altfel decat inainte, poate nici inainte nu vorbeati de toate pentru toti si coincidenta a facut ca el sa o gaseasca pe tipa asta cu care sa se simta mai pe aceeasi lungime de unda... sunt atatea variante...


13+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

cum e asta aventura fara conotatii sexuale? Poti acuza pe cineva de o aventura doar pentru ca s-a retras intr-un colt si a vorbit cu altcineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

cum e asta aventura fara conotatii sexuale? Poti acuza pe cineva de o aventura doar pentru ca s-a retras intr-un colt si a vorbit cu altcineva?

Marina


ohohohohhooooo cate nu se intampla din mai putin de atat, uneori o privire aruncata pe furis si surprinsa de partener e mult mai grava decat o sueta la colt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Presupun ca sunteti tineri, chiar tineri bine
Viata la inceput este grea, un copil complica situatia, de ambele parti. El nu stie sa gestioneze situatia familiala, ba cu sotia, ba cu copilul, face ce stie el mai bine, sau ce-i vine la indemana, de obicei "sa fuga". E drept ca uneori un barbat imbatraneste in ipostazele astea
Ce sa-ti spun? Cred ca te-ai blocat putin, ti s-au strans cateva chestii pe cap, iar "aventura" sotului ti-a pus capac. Esti intr-un stres acut, altfel nu-mi explic de ce familia "amantei" poate sa-ti influienteze existenta, ar trebui sa le spui frumos sa inceteze, ai inteles situatia, esti matura, altminteri le poti da ignore fara jena. Ca doar n-o sa raspunzi tu ca pe cei doi ii cam manca...limba.
Nu cred ca ai devenit dura si rea, ai devenit doar stresata, acrita, speriata, chiar panicata, universul tau e cam sifonat si tinde sa se indoaie de la mijloc...si reactionezi si tu cum poti, probabil ca nu chiar corect, nu chiar ortodox, dar na...cine e perfect?
Cred ca gresesti ca nu te-ai hotarat : mergi cu el mai departe sau nu? Nu ca ar trebui sa iei vreo hotarare imediat...de fapt multe persoane nici nu si-ar propune sa ia o hotarare pentru "atata lucru"...adica nu cred ca trebuie sa aduci situatia in pragul a "ori...ori...", dar daca tot ai adus-o, hotaraste-te: il mai vrei sau nu? Daca da, discutati, ii spui uite ce ma deranjeaza, iti spune si el, apoi incercati sa faceti impreuna sa mearga treaba. Nu-l mai vrei, ii spui clar, baiete mie nu-mi plac aventurierii, du-te si prospecteaza pe alte meleaguri.
Dar sa ii acorzi o sansa si totusi sa nu i-o dai...nu se face. E gresit, pentru toata lumea. Si neproductiv.
Deci: incepi cu tine, lipezirea gandirii tale iti va aduce, probabil, raspunsurile mult dorite.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mai dar lamuriti-ma si pe mine unde e aventuraaaa. Pricep ca nu gestioneaza omu prea bine o nevasta si un copil, stresul de la job si lipsa aparentei libertati, Ce mai surpriza...75% dintre barbati se comporta fix la fel daca e sa judecam dupa subiectele de aici. Dar in afara framantarilor de genul asta care stim cu totii cat de distructive pot fi autoarea mai traieste si drama inselatului si il acuza pe sot de o aventura pe care eu nu o vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

mai dar lamuriti-ma si pe mine unde e aventuraaaa. Pricep ca nu gestioneaza omu prea bine o nevasta si un copil, stresul de la job si lipsa aparentei libertati, Ce mai surpriza...75% dintre barbati se comporta fix la fel daca e sa judecam dupa subiectele de aici. Dar in afara framantarilor de genul asta care stim cu totii cat de distructive pot fi autoarea mai traieste si drama inselatului si il acuza pe sot de o aventura pe care eu nu o vad.

Marina


Pai cred ca natura romantica a relatiei lor e problema.Asta plinge si suspina dupa una.Daca se consuma relatia ,poate-i trecea,chiar exista varianta sa nu fie compatibili....fiasco total,dar asa? Ochii vad ,inima cere.... nevasta e stresata si stresanta,familia se implica.Cosmar!
Schiopocris, fii mai ferma,macar cu familia ei!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Marina, o fi ceva daca si el regreta ce a facut...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu ma indoiesc ca la virsta lor poate exista o ...relatzie platonica!Nu vedetzi ca deja la 15 ani isi incepe lumea viatza sexuala!

Deci ori exista o relatzie,care nu are cum fi DOAR platonica ca d efapt n-ar fi o relatzie,ori exista o relatzie intr-adevar!

Schiopocris,eu am patzit-o,adica fostul meu sotz chiar a avut o relatzie cu o tipa ce eu o consideram prietena mea la momentul ala.Am descoperit(de fapt n-am descoperit eu desi aveam eu ceva banuieli,mi s-a spus de catre un alt prieten de familie...da...asa prieteni am avut la vremea aia)

dar nu platonica,relatzie cu sex in toata regula.

Bineintzeles ca relatzia a durat si pe eprioada cit am fost eu insarcinata si a durat pina pe la vreo 9-10 luni ale copilului.

Bineintzeles ca am suferit ca un ciine cind am aflat,ne-am separat o perioada si apoi am incercat sa dam o noua sansa relatziei!La inceput am "sanctzionat"(sub forma de gluma bineintzeels)de cite ori am avut ocazia si prilejul!Eu chiar sunt o tipa glumeatza ,asa ca am avut ocazii girla.

Pina am avut tot eu asa...o revelatzie si am zis ca daca tot am hotarit sa dam o sansa relatziei,pai atunci s-o fac deplin,fara sa mai aduc pe tapet de cite ori am ocazia "nemernicia"produsa.

Deci ori incerci sa stergi cu buretele toatal infidelitatea(ma rog,tu nu dai relatzii despre o adevarat infidelitate...trupeasca)si mergi mai departe,ori abandonezi cursa...pentru ca nu te potzi adapta conditziilor noi!

PS:Rog moderatorii sa modereze repejor mesajele fetei,ca-s tare curioasa cum e cu inselatul in cazul asta!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Dana, n-a mai scris, n-avem ce modera...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput