Mersul la olita de timpuriu nu e recomandat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


3 ani mi se pare mult ! Un copil de 2 ani (de exemplu) se misca enorm de mult, un pampers tine cald, daca e ud e jenant, etc....

Teoria medicala in Fr recomanda 18 luni (inainte se spune ca face din reflex si nu ca o necesitate controlata), la 2 ani ar trebui sa fie aproape curat si la 3 ani (cind sunt primiti in grupa mica) trebuie sa fie fara pampers ziua la gradinita.

La copilasii mei a fost in jur de 2 ani (perioada de accidente mai mult sau mai putin scurta). Am ramas cu multe pungi cu pampersi si i-am facut cadou.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Le au scazut vanzarile la scutece?!

Adica s o duc pe F cu pampers la cur la pre school,ewwww.




Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ahaha, de-aia a acceptat fiica-mea sa renunte la scutec doar la 3 ani si 2 luni (direct la WC si sarind peste olitza?:))) O fi citit studiul asta
Acum serios, eu nu vad nicio tragedie ca un copil sa renunte la scutece de la 18 luni incolo (de cand are controlul sfincterelor; dar asta doar daca el accepta, nu fortzat) dar nu vad nicio tragedie nici ca un copil nu vrea sa renunte la scutec pana la 3 ani- 3 ani jumate.
Cel mai nasol mi se pare obiceiul stupid de-a pune bebelusu' pe oala inainte de 1 an iar inainte de 7-8 luni mi se pare chiar o ignorantza crasa, bietul copil poa' sa faca prolaps rectal, in plus ii dauneaza posturii in plus habar n-are el care e faza si ce cauta acolo.
Dar intre 18 luni si...hai sa zicem 4 ani (ca doar asa se numeste "clubul scutecelor- intre 1-4 ani:))) mi se pare la fel de firesc si acceptabil, pur si simplu unii copii sunt mai hotarati, altii mai conservatori si reticenti la nou...asta este.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyyanna spune:

Baietelul meu are 1 an si 6 luni si nici el nu vrea sa faca la olita, daca il pun nu face, face in pampers dupa ce-l ridic de pe olita, in schimb se joaca cu olita, o foloseste ca si scaunel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

na... inca una si ma duc
referitor la ideea de studiu - oare ce esantion se poate folosi dc e vorba de scutece? ce varsta pot avea subiectii? cate esantioane veritabile se pot analiza (din pruncie pana cel putin la varsta adulta) - de cand exista scutecele? Si cum putem compara cu ce era de ex acum 200 de ani? cum poti spune ca problemele de sanatate erau datorate strict faptului ca bietul copil era pus pe olita inainte de 3 ani??
Cine putea acum 100 de ani sa tina copilul cu scutec de carpa pana dupa 3 ani?

Ar insemna sa fim o specie cu probleme de constipatie si de urinare...

Pe mine bunul simt ma impiedica sa cred asa ceva - asa cum sunt si spinoasele subiecte cu alaptarea si cu nascutul natural/cezariana.
Am rezistat ca specie atata amar de secole - si abia acum chestiile astea au devenit indispensabile pruncilor cum au rezistat bietii secole si nu li s-a rupt coloana legati in basma si lipiti de mama in loc sa fie in scoica sau carucior super-mega-extra performant (in timp ce mama sapa, spala etc, mama care pe langa toata treaba, alapta si 2-3 prunci... si nu lua vitamine complexe :D ca ii ajungeau legumele....)

Iarasi ma trage careva de urechi ca exagerez - eu insa zic una si buna, bunul simt imi spune cand cineva vinde castraveti la gradinar.

[Edit] ghici ghicitoare ce banner imi apare in prostie pe DC... la orice pas... si-mi spune ce asigura pruncului un somn super-linistit manastire intr-un picior....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Fetele mele nu au purtat ziua scutec de la 18 luni ani. Pur si simplu am cumparat chilotei si le-am explicat ca sunt fete mari si din momentul ala nu le-am mai dat pampers ziua. Dupa ce au facut pipi de cateva ori pe ele s-au prins care e faza cu olita. Accidente au mai fost dar nu ne-am stresat, aveam haine de schimb cu noi daca nu eram acasa. Noaptea recunosc ca le-am mai dat scutec pentru ca daca faceau pe ele trebuia sa ma scol, sa schimb tot patul, nebunie. Intre 2,5 si 3 ani nu au mai avut scutec nici noaptea. Nici una nu a facut pipi noaptea in pat niciodata. Am renunta la scutecul de noapte cand dimineata dupa dimineata il gaseam uscat.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

na... inca una si ma duc
referitor la ideea de studiu - oare ce esantion se poate folosi dc e vorba de scutece? ce varsta pot avea subiectii? cate esantioane veritabile se pot analiza (din pruncie pana cel putin la varsta adulta) - de cand exista scutecele? Si cum putem compara cu ce era de ex acum 200 de ani? cum poti spune ca problemele de sanatate erau datorate strict faptului ca bietul copil era pus pe olita inainte de 3 ani??
Cine putea acum 100 de ani sa tina copilul cu scutec de carpa pana dupa 3 ani?

Ar insemna sa fim o specie cu probleme de constipatie si de urinare...

Pe mine bunul simt ma impiedica sa cred asa ceva - asa cum sunt si spinoasele subiecte cu alaptarea si cu nascutul natural/cezariana.
Am rezistat ca specie atata amar de secole - si abia acum chestiile astea au devenit indispensabile pruncilor cum au rezistat bietii secole si nu li s-a rupt coloana legati in basma si lipiti de mama in loc sa fie in scoica sau carucior super-mega-extra performant (in timp ce mama sapa, spala etc, mama care pe langa toata treaba, alapta si 2-3 prunci... si nu lua vitamine complexe :D ca ii ajungeau legumele....)

Iarasi ma trage careva de urechi ca exagerez - eu insa zic una si buna, bunul simt imi spune cand cineva vinde castraveti la gradinar.

[Edit] ghici ghicitoare ce banner imi apare in prostie pe DC... la orice pas... si-mi spune ce asigura pruncului un somn super-linistit manastire intr-un picior....

mami de (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si (ziua cea mai lunga: 21 iunie)
Priveste partea buna a lucrurilor


Lumea evolueaza nu involueaza. Stii care era speranta de viata acum 100 de ani? Stii cate probleme de sanatate existau? si multe altele. Nu va obliga nimeni sa cumparati scutece de unica folosinta pana la 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

J.D. exact - evolueaza, nu involueaza.
Ceea ce putea sa faca un prunc la 1 an acum 1000 de ani, mai ales din punct de vedere fiziologic, face si acum.
Face in schimb enorm de multe in plus, de aia nu inteleg de ce pe zi ce trece suntem tot mai neajutorati - avem nevoie de tot felul de lucruri care asigura profit comercial.

De ce un copil la tara acum 100 de ani putea sa vada de porc si de gaini pe la 5-6 ani, dar acum copii nostri nu fac altceva decat sa butoneze telecomanda, in scutec, si iPhone-ul, si laptopul.....
Parerea mea e ca tot comertul se baseaza pe comoditate - mai mult decat pe necesitate.
Cumpar pizza de ex - stii de ce? ca-mi ia mult mai putin timp. E mult mai scump si mai nesanatos - dar sun si-mi continui treaba, vine omul la usa si gata, e pe masa si am scapat de o belea.
Scutecele? Nu am stresat pe nici unul dintre copii - au iesit din scutec singurei la 2 ani, mi-au zis ca nu mai vor scutec si vor olita/wc.
Cu 12 luni mai devreme decat studiul respectiv - ce credeti, mamici, trebuia sa-i oblig sa poarte pt ca studiul zice ca o sa se constipe mai tarziu??
Cea mica a iesit cu ambele deodata, la 2 ani (la 1-2 sapt dupa ce a fost operata la ochi, cand eu "scolita" din carti asteptam un regres pe toate planurile...) - scutec de ziua si noaptea - si credeti-ma, as vrea sa pot sa ies cu "treaba mare" cum o face ea, complet dezinhibata, oriunde (eu dc merg in alta localitate ies mai tarziu, nu ma constip, dar am asa... o retinere )

Acum a picat ca subiect fix scutecul, dar nu e singurul produs care e comercializat in asa fel incat ochii sunt acoperiti sa nu vada evidentul - ca nu ai nevoie - iar frustarea mea acum e legata de faptul ca de atatea ori cad in capcana.... asta e cu adevarat personal... si-mi cer scuze pt cine se simte agresat de tonul meu - e doar un strigat al neputintei mele de a ma elibera de unele comoditati pe care le-am capatat fara sa-mi dau seama.

Si gata... chiar ca-i cazut sa ma duc, in sensul ca nu mai am nimic de adaugat...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

Scutecele? Nu am stresat pe nici unul dintre copii - au iesit din scutec singurei la 2 ani, mi-au zis ca nu mai vor scutec si vor olita/wc.


mami de (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si (ziua cea mai lunga: 21 iunie)
Priveste partea buna a lucrurilor


Si-atunci altul de ce ar trebui sa-si streseze copilul?
Si mie mi se pare o tampenie sa tii copilul in scutec pana la 3 ani DACA el da semne ca e pregatit sa renunte, e interesat de olitza/ WC, semnalizeaza cand face, incepe sa fie incomodat de scutec, si-l da jos etc.
Ideea era ca NU trebuie "dresat" copilul sa stea pe olita de la 6-12 luni, nu trebuie insistat daca se lasa cu refuz/ plansete etc. Si sa intelegem ca asa cum copiii tai au fost pregatiti sa scape de scutec de buna-voie la 2 ani, asa altii sunt pregatiti doar la 3 sau 3 ani jumate.
Fiecare isi ia drept norma copilul, asta nu-mi place mie. Bird e tare mandra ca ea la 18 luni le-a confiscat scutecu' si le-a dat sa aleaga intre chiloti si...chiloti si i se pare ca asta e unicu' firesc. Tu dai exemplul copiilor tai si pregatirea lor fizica si psihica la 2 ani si nu intelegi de ce altii poarta scutece la 3...ei iaca, fiindca nu-s pregatiti sa renunte.
Cum spuneam, a mea a iesit din scutec la 3 ani si 2 luni dar nu mi se pare asta "idealul". Dar asta a fost idealul ei, de asta-s convinsa, chiar daca bird sigur e convinsa ca daca aplicam retzeta ei am fi avut si noi "rezultate". Ei iaca, eu nu am tinut sa am rezultate cu deruta/stupoare/ plansete. Dar daca altu' foloseste olitza la 18 luni, foarte bine, n-o sa spun eu ca mai bine ar fi cu scutec. Putina tolerantza n-ar strica, prea credem toate ca doar in gradina noastra creste cea mai aleasa floare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Ilinca - fiecare dintre noi vede altceva.
Dar articolul respectiv spunea ca daca scoti copilul din scutec inainte de 3 ani are probleme. Si daca il pui pe olita sub un an.

Sa stii ca pe mine maica-mea m-a pus pe olita pe la 6-7 luni - am pozele drept dovada. Nu avea decat scutece de panza - si mie nu-mi placea sa stau uda.
Iesea cum mine in oras si ii dadeam semne ca vreau sa fac ceva (icneam ca atunci cand mergi la toilet) si mama imi spunea "imediat ajungem acasa" si faceam doar acasa, pe olita.
Nu-s geniu - pe cuvantul meu si nu-s basme ce-ti spun.
Nu am constipatie cronica, nici probleme cu vezica (de multe ori am suspectat ca din greseala am primit una de barbat ca rezist ff mult timp dc trebuie, de ex dc trec dintr-o sedinta intr-alta ....), doar ca nu ma simt in largul meu dc nu-s acasa - insa asta abia de cand am avut un soc foarte mare emotional si asta mi-a fost supapa, in rest am fost dezinhibata ca fii-mea.
Maica-mea are parerea (Cu care-s de acord) ca atunci cand sunt micuti pruncii sunt atenti in primul rand la propria persoana - mancat, pipi, kk, etc - si dc esti suficient de atenta la randul tau sa inveti sa comunici cu ei - asa cum a comunicat mama cu mine - poti sa-l scoti din scutec devreme.
Asa ca "dresura" asta e cu totul altceva, e o comunicare cu rezultate benefice atat pt mama care nu spala zi si noapte cu mana scutece (Asta era realitatea in 1970) si pielicica fina a pruncului care in loc de scutec avea chilotel de bumbacel...

Scutecul asta super-absorbant inlatura partea neplacuta, pe copil nu-l mai deranjeaza, clar, si atunci nu simte nevoia sa schimbe nimic.
E pur si simplu comod.
Dar copilul e constient de ceea ce face - si fiica-mea si feciorul meu spuneau clar la 1 an cand fac si una si alta (number one si number two) dar imi era sincer groaza sa ma apuc de lectia asta.
Deci, comoditatea numarul 2 - a mamei.

Nu-i asa mare stiinta.... si-s de acord fiecare sa fie comod cat de mult vrea.
Fiecare prunc sa iasa din scutec cand vrea, iar mama sa se "bage" in treaba asta cand e ea pregatita - la randul ei.

Dar..... NU accept iddea ca pruncul o sa aiba nu-s ce naiba de probleme fin'ca am preferat sa-l ajut sa iasa din scutec (adica i-am explicat cum se foloseste olita si WC-ul) inainte de 3 ani - asa cum e in articolul respectiv.

Uite aici - copy-paste din articol:
Exista mamici care isi indeamna copilasul sa mearga la olita chiar din primul an de viata. Aceasta este o abordare complet gresita.

Medicii spun ca deprinderea prea timpurie de a face la olita poate fi periculos pentru copii si nu ar trebui incercata inaintea varstei de trei ani. Insistenta parintilor asupra copiilor de a folosi olita inaintea varstei de trei ani ar putea sa le dauneze acestora, sustine un urolog pediatru.
...
"Copiii care nu au inca trei ani nu ar trebui sa stapaneasca obiceiul de a se cere la olita, mai mult decat ar trebui sa isi gestioneze fondurile pentru colegiu", spune Dr Hodges.

Deci... pentru randurile astea am sarit cu bila neagra - si este prima data, de 7 ani de cand m-am inregistrat - cand fac asta.

Mergi la inceput