Aspirante optimiste (809) Felicitari Isa, Ankylya!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Emilia, a propos de ce ii spuneai Malinei, nici cu sexul nu e asa simplu...stiu o tipa care incerca pt bebe si facea spalaturi vaginale dupa contact...
Trebuie sa stii cand si daca ovulezi, si asta ecografic, ca testele pot arata o creste a hormonului LH ce declanseaza ovulatia, testul e pozitiv, dar de fapt nivelul hormonului nu e suficient de mare ca sa produca ovulatia. Asta e primul pas, as zice...Al 2-lea e sa faca partenerul o spermograma...
Aaaa, si analize sa nu existe infectii...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

MeAlex si cam cat te-ar costa sa incerci sa mergi dincolo sa incerci sa faci tratamentul? Stiu ca s-a mai discutat de o fata care si-a facut singura perfuziile cu intralipidic (asa parca se numeste), dar nu cred ca e ok nici sa le faci de capul tau. Ma gandesc ca trebuie sa te supravegheze careva si sa iti dozeze perfuziile. Poate te ajuta financiar si casa de sanatate din RO, macar partial. Maica-mea s-a operat in Ungaria si a primit jumatate din bani de la casa de asigurari dupa ce a depus toate facturile si documentatia. Nu e o varianta care s-ar putea aplica si la tine? Pe SOS infertilitatea stiu ca s-a mai discutat despre acest subiect.

Ankylya nu te stresa ca va fi bine ai sa vezi, daca ti-a aparut liniuta pala pana duminica o sa se inroseasca sigur.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Si nici cu analiza de sange nu se vede nivelul hormonului daca a fost sau nu produsa ovulatia? Eu de ex pana in noiembrie nu ma pot duce la monitorizare ca nu am dr, e in concediu de maternitate si nu am ce face decat sa fac teste de capul meu sau ce mai pot face singura pe plan local.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Nu, nici la analiza LH-ului nu se vede, doar ecografic. E posibil si ca invelisul ovarului sa fie mai gros si sa nu poata expulza ovulul.

Flory, cum ziceam, alta tara inseamna Anglia, unde e f scump...e posibil sa fac aici tratamentul de care spui tu, am recomandare, nu am un dr. care sa ma supravegheze, dar am gasit clinica la care sa merg pentru a-mi se pune perfuzie (sigur ca exista si un dr. pe acolo in caz de ceva).
Am vorbit cu o persoana de aici care a decis sa faca, totul e ok si de asemenea, cu o fata din Anglia. Practic, nu face o monitorizare, au fixat la inceput doza, apoi ca va face la un interval de 3-4 saptamani si varsta sarcinii pana la care va face. In rest, nu ii face vreo alta analiza.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

MeALEX nasol cu ovulatia ca atunci cu toate testele sunt cam pe ghicite pana mi se intoarce dr din concediu. Analiza de NK am inteles ca numai la Bucuresti se face? Mi-as face si eu mai ales ca am ATPO mariti macar sa stiu in ce ape ma scald.
Implica vreun risc major tratamentul pe care vrei sa il faci, in afara de scaderea imunitatii? Si il faci sau mai astepti?

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Azi sunt Z1 deci pt recoltat nu pot merge decat luni ca prind weekendul e ok sa fac in Z4 Estradiol, FSH, LH, Prolactina, TSH, Tostesteronul si cele de tiroida sau e prea tarziu?

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Nu stiu daca se face numai in Bucuresti. Costa 300 lei si se face la Inst. Victor Babes (atentie, nu la spital).
Teoretic, tratamentul (perfuzia) se recomanda in sarcina daca nu te poti alimenta (despre asta e vorba cu perfuzie cu proteine care se da bolnavilor ce nu se alimenteaza). Practic, e un risc de a da peste cap echilibrul lipidic, sa creaza transaminazele, etc, dar nu stiu, mai pot fi si alte riscuri.
Perfuzia asta nu scade imunitatea, ci o regleaza, corpul lupta impotriva infectiilor, dar nu si a embrionului. Prednisonul scade imunitatea.
Eu stiu ce sa zic? Tu ai avut o sarcina OK pe de-o parte, pe de alta parte, procentul de celule NK variaza tot timpul.
In principiu, nu ai voie sa iei chestii care stimuleaza imunitatea, ca atunci creste si nr. de NK: vitamina C, echinaceea, propolis, etc...

Stiu ca analizele astea se fac in z2-3. Mai bine nu le faci luni.
Maine nu poti?

LE: nu am inceput tratamentul, perfuzia o voi incepe (daca ma hotarasc) la test pozitiv. De la ciclul urmator incep prednisonul.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Nu am cum sa le fac maine ca la noi e numai bioclinica si e inchis. Am avut o sarcina ok dar dupa mi-au aparut acei atpo mariti plus o reactie alergica nasoala de am ajuns toata umflata in spital. Am luat luni bune prednison, alergia s-a calmat, nici acum nu se stie de la ce am facut ca atpo nu sunt chiar asa de mari sa justifice reactia alergica. Acum monitorizez tsh-ul sa vedem ce se mai intampla. De asta ma gandeam sa nu se fi marit si nk o data cu atpo ca am citit ca dau reactie alergica. Pe de alta parte am inteles ca pot fi mariti in sange doar si atunci nu influenteaza.
Ideea e ca trebuie sa imi gasesc un endocrinolog bun si imunolog ceea ce pana acum nu s-a intamplat, am fost si la szeged sa vad ce am totusi de facut sa raman gravi, ce analize mai trebuie sa fac ca nu m-a lamurit nimeni. Toti imi zic lasa ca ramai dar nu imi explica daca atpo imi afecteaza fertilitatea si daca necesita si o analiza de nk. Ar trebui sa gasesc un dr ok pe probleme imunologice ca toti isi stiu ramura lor mai putin si parte de imunologie asa ca habar nu au ce sa iti faca.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankylya spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Ankylya, daca mai ai ambalajul, sa te uiti pe el sa vezi ce sensibilitate are. Trebuie sa scrie cat mIU detecteaza (10, 25...)


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)



25mIU/mL

*****************
In dragoste, ca si in vis nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankylya spune:

am uitat sa intreb ce inseamna ca nu stiu daca nu te superi

*****************
In dragoste, ca si in vis nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput