Aspirante optimiste (809) Felicitari Isa, Ankylya!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Si cand ma gandesc ca in vara asta, in timpul sarcinii, bausem tone de limonada (chiar simteam nevoia de limonada) si mai luasem si oscilococcinum cand ma pastea o raceala . Pe atunci habar nu aveam de celulele NK sau de faptul ca am tiroidita autoimuna.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu iau multa Vitamina C si beau sucuri naturale si limonada pentru ca vitamina C previne imbatranirea prematura a placentei. Am tiroida autoimuna si medicul mi-a confirmat ca anticorpii anti-tiroidieni nu afecteaza sarcina si totul e ok cata vreme TSH e ok. Eu insa celulele Nk nu le-am verificat insa probabil nu imi pun probleme. E cu dus si intors situatia cu vitamina asta C care are se pare, la fel ca Echinaceea, unele parti bune si altele rele.

14+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Didi, Emilia, nu zic ca Vitamina C este interzisa tuturor gravidelor...si eu mananc fructe, beau limonada, dar nu iau vitamina C comprimate.
Eu am auzit-o pe dr. Uscatescu ca si daca ai TSH ok, si ATPO mariti, trebuie facut tratament si dadea exemplul ei, ca a facut tratament in timpul sarcinilor. De oscilococcinum nu stiu nimic.



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Oare ce tratament se da pt TSH ok si ATPO mariti? Eu la ce endocrinologi am fost nu am vrut sa imi dea tratament au zis ca mai rau fac ca s-ar putea sa o duc toata viata fara sa se modifice TSH. Mi-au recomandat doar sa imi monitorizez de doua ori pe an TSH-ul.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pentru ATPO mariti stiu ca singurul tratament este cu Seleniu.
Teoretic ar mai fi imunosupresoare (Prednison, Cortizol... etc) dar nu prescrie nici un medic asa ceva pentru ATPO fiindca chiar nu sunt considerati mare branza de catre endocrinologi, indiferent de ce valori au. Eu am valori uriase ale ATPO si am fost cu analizele la mai multi endocrinologi, am cautat si pe net si acum chiar observ ca nu ma afecteaza ca nu i-am scazut (cred ca cele 10 pastile de seleniu pe care le-am luat cand si cand in luna in care am ramas gravida n-au avut efect pana azi deci concluzia este ca sarcina se dezvlota bine in ciuda lor).

14+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Salutare fete
Va doresc o zi plina cu soare


Fetele care luati CETEBE, ce doza de Vit C scrie pe cutie?
Am luat si eu ieri o cutie de CETEBE, si la mine scrie 500mg vit C. Nu e prea mult??
Inca nu am inceput sa le beau.





Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Deny asa scrie si pe cutia mea 500mg.
La noi ar fi nevoie de soare ca e asa frig afara.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu iau Redoxon care e de 1000 dar nu iau in fiecare zi, iau cam de 2 ori pe saptamana pentru ca si Elevit contine vit C.
Foarte multa lume prin metrou si la servici e racita si n-am absolut nici un chef sa racesc si eu, dar nici nu vreau exagerez cu vitamina C.

Aseara l-am simtit pe bebe prima data. Era tare agitat :) si l-a simtit si sotul meu.

14+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Nu stiu la ce tratament se referea Uscatescu, poate seleniu, poate vitamine. Cred ca a zis ceva si de Euthyrox.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Emilia stiam si eu de seleniu, dar cum ai zis si tu toti endocrinologii mi-au zis ca nu e o problema cu ATPO mariti pana nu se modifica TSH-ul. Pe de alta parte eu nu sunt pe deplin linistita pt ca nu e normal sa fie mariti deci ma gandesc ca ceva ceva tot fac ei pe acolo. Tie ti-au zis daca afecteaza fertilitatea sau sarcina in evolutia ei? Tu ai modificat ths-ul ca vad ca iei tratament.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput