Colectia de toamna-iarna 2005 (40)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Salutare !!!

Noki, esti criminala cu poeziile !! Si Sarah cu "fugitul" de la religie !

Lavi, bafta pentru a gasi solutia temelor cu Nati!

Cora, refacere rapida!

Noi suntem bine - cu temle ne descurcam binisor. Daria a luat un "bine" la prima dictare pentru ca nu a respectat randul indicat de doamna invatatoare - in loc sa continue pe acelasi rand s-a dus pe randul urmator fara sa lase spatiu , putin incalecat peste randul cu alineatul doamnei... nu siu ce a fost in capul ei ! Oricum, vorba ei, bine ca a fost "bine" si nu "suficient"! (asta v-o spun numai voua)
I-am cumparat si o claviatura Yamaha pentru a exersa acasa si e forte incantata. Sper sa o tina!

Edit: Lavi, stii ceva despre concursul "Olimpicii cunoasterii"? Asta ar fi la inceputul lui decembrie si ar trebui sa ne inscriem pana saptamana viitoare.



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)


"There are no seven wonders of the world in the eyes of a child. There are seven million...” (Walt Streigtiff)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> Port in suflet povestea unui LICURICI ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cami de concursul ala nu stiu nik, probabil o fi mai nou.
Concursurile la clasa I sunt un business n-au nicio relevanta in afara de sa zici ca ii distreaza pe copii.

Noki sincronizeaza-te cu cine vrei de pe aici, ai clientela pe alese ca sa zic asa, eu m-am sincronizat anul asta cu Ile si Miha, nu mai am curaj sa trag lozuri de teme, trei clase I imi ajung. Plus ca am facut si eu una cand mi-o fo' vremea. Total 4 arhisuf.

Glume de-astea ati facut cu mine tu, Alina si ginecologul meu si aveti in total mai putini copii decat am eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Lavi, ai o memorie de admirat! Nu stiu daca Delia mai citeste pe forum, dar a pus poze pe fb cu floricica ei in sarbatoare. Sunt tare dragute fetele ei!

Tot Lavi: offff, imi pare tare rau de ce citesc cu bunicul lui Virgil Se pare ca e perioada de incercare pentru bunici. Nu stiu deloc ce sa zic sau cum e mai bine sa procedati... Nici bunicul meu nu a mai vrut sa se trateze, a zis ca el a trait destul (face 88 ani luna viitoare), insa a ajuns la niste dureri atat de mari incat de data asta a cerut el singur sa mearga la spital! (problemele lui au fost de hernie si colon, speram sa se fi rezolvat in urma operatiei de saptamana asta).

Noki, eu imi amintesc cand ai zis tu mai demult cat te chinuiai cu memoratul poeziilor... si acum si Sarah la fel!

Si Rianna isi mai uita gecile la after-school, le recuperam a doua zi. Chiar ieri am avut o discutie cu ea ca nu prea e atenta cu responsabilitatile ei, i-am promis ca-i cumpar un tabel cand implineste 7 ani, si acolo ii trec toate responsabilitatile cu bulinele aferente, daca isi face sau cu treaba. Eu nu-mi aduc aminte mie sa-mi fi facut vreodata maica-mea ghiozdanul, nici macar in clasa I (si am sunat-o pe mami s-o intreb, a zis ca am dreptate, ea nu se baga ) Riannei trebuie sa i-l pregatesc eu in fiecare seara.

Corap, refacere rapida!

Crissy, chiar aseara ma gandeam la voi ca am vazut ca nici pe fb nu ai mai activat, si aveam de gand sa te "bazai" sa vad cum mai sunteti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola

am citit tot

am o maaare probl. de cand stau acasa: imi vine sa fac ordine toata ziua si am facut o criza de nervi datorita maldarelor de jucarii stranse alandala, claie peste gramada, fara sa mai stii ce de unde este, in concluzie nici nu se joaca cu ele pt ca nu ar avea cum pt ca nu sunt intregi
Faceti-va mila inainte sa ajung la nebuni, la voi cum e????
Mai ales ca urmeaza sezonul de primit jucarii si nu stiu unde sa le mai pun - la propriu, nu mai este loc

pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ilenuta, welcome to the club . cred ca am apucat sa ma plang si aici, si nu o data, cum ma lasa nervii la gramezile de jucarii (si nu numai) din casa...

ce-am facut in ultima vreme: cumparat cutii - multe si diverse.
sortat jucariile: printese & barbie in cutia desenata cu barbie, masinutele in alta (uriasa!), lego in alta si tot asa. in pungi de cadou jocurile mai mici. aruncat (pe furis ) piesele desperecheate. pus in debara/pe biblioteca multe dintre cutiile cu pricina. le vom mai scoate pe rand.
organizat cutiile in zone de joaca: a rezultat aria "casa papusilor" (cu geanta de haine, bucatarie, cutie cu vasute si tona de papusi aferente). in celalalt colt sunt comorile lui Cristi: masinute, parcari, trenuri, separat cetatea cu cavaleri, bakugani, titirezi etc.
raft special pentru puzzle si jocuri.
planuim sa cumparam o biblioteca (dulapuri + rafturi) in care sa indes mai bine jucariile (pana va mai fi cazul).
tinut cu dintii de ordine - stranse zilnic, altfel iar ajungem la haos. oricum, cantitatile s-au redus mult.

eu am donat si marea majoritate din jucariile de bebe - la voi din pacate nu se aplica inca.
a devenit mai suportabila situatia.
s-a dovedit ca multe zaceau degeaba - de cand sunt pe dulap inca nu le-au simtit lipsa. si sunt bune de coborat (pe rand!) cand ii apuca plictiseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, sper ca sunteti bine cu totii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Lavi, condoleante inca odata!Tare trista perioada asta.

Jucarii - eu niciodata nu am fost adepta tonelor de jucarii. Asa ca implicit nu am cumparat. Jucariile pe care le are sunt primite cadou. Cat despre organizare, in decursul timpului am tot scapat de ele, astfel incat acum are numai cateva, care stau frumusel sistematizate in interiorul sertarelor si intr-un cos de-ala de jucarii.
Oricum nu are cand se se joace cu ele. De ce? Pentru ca noi nu prea stam pe-acasa. Adica de la after-school venim tarziu, mai avem si 2 zile/saptamana in care avem si engleza...anii trecuti aveam si inotul. efectiv nu are timp de joaca acasa. Preferam mereu joaca in aer liber. idem in week-end.
Iar acum de cand e la scoala in week-end cand suntem pe-acasa facem lectii, coloram, chestii de-astea mai de birotica decat de departament de jucarii.

Oricum, sunt constienta ca nu putem compara o camera de una bucata plod cu o camera de frati. Ira daca mai sunt si de sex diferit, chiar ca amploaea jucariilor creste exponential.

Am decoperit in week-end un site dragut: w w w. v i c k y . ro. Isi face plodul cont si sunt tot felul de teste pentru toate clasele, la mate, romana si cunoastinte de cultura geberala. Evident ca-i citesc eu enuntul, dar in rest ea bifeaza raspunsurile. E draguta ideea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

mneata. din campul muncii.
chiar e o perioada naspa nu voiam sa scriu da' daca tot e rost de jelanie pe-aici, si pe mama au luat-o in dimineata asta cu salvarea - acum e internata la universitar sa ii faca investigatii, ceva gastro intestinal, dar nimeni n-are habar ce e exact.
partea buna e ca era acasa la noi - fusese la tulcea cu anais dar s-au intors cu 2 zile mai devreme ca facuse febra anais si nu mai aveau chef de excursie (anais e bine, by the way).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Aoleu, Corapino, sanatate multa! Tinem pumnii sa nu fie nimic grav!Tu te-ai reparat post-busitura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ma tarasc :) (ei, acum ma alint, de fapt merg bine cu pantofi de sport / fara toc), nu ma pot apuca sa alerg. si coaja din genunchi a ramas cam cat un 50 de bani si sta sa cada.
astept sa se termine valul asta de imbolnaviri in familie ...

Mergi la inceput