de plans

de plans | Autor: emilia.m

Link direct la acest mesaj

Mi-a trimis o prietena linkul asta.
http://sleepy00.wordpress.com/
Dupa ce am citit orice gand (pe care oricum nu-l aveam) de a naste acasa mi-a fost spulberat total complet si definitiv.
Sunt 100% convinsa ca in cele 2 luni de dinainte de DPN o sa fac tot posibilul sa ma aflu cat mai aproape de un spital, orice spital.
Stiu ca exista cazuri fericite si mamici care au nascut acasa si totul a fost minunat... dar cine poate garanta ca povestea nefericita de mai sus e un caz unic si irepetabil?


12+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Wow, cutremurator...


Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

trist dar adevarat . nu cred ca as avea curajul - taria si increderea ca as putea naste acasa . sunt momente in care ai nevoie de ajutor . bunicile noastre nasteau acasa cu moasa , sau daca nasteau singure nu aveau atata tehnologie la dispozitie nici macar la spital .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

cu tot respectul fata de suferinta mamei care nu se poate cuantifica, e inacceptabil ca doi oameni maturi, care ar trebui sa gandeasca au ajuns sa faca asa ceva. pe netul ala nu scrie numai de bine despre nasterea naturala, cu atat mai mult nasterea naturala acasa. poti gasi cate experiente neplacute pot aparea la nastere..o groaza. macar o moasa daca aveau isi dadea seama prin palpare ca fetita era intoarsa. eu nu imi pot explica cum pot fi niste oameni atat de..si nu vreau sa jignesc, dar cum pot sa fie atat de ignoranti pe sanatatea copilului lor.

acum..acum e prea tarziu sa se gandeasca ce ar fi fost daca.. deciziile pe care le iei in viata au si niste consecinte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

www.dailymail.co.uk/health/article-2094348/Caroline-Lovell-Home-birth-advocate-dies-delivering-baby-daughter-home.html" target="_blank">http://www.dailymail.co.uk/health/article-2094348/Caroline-Lovell-Home-birth-advocate-dies-delivering-baby-daughter-home.html

cautam de fapt un link catre o alta poveste, ca tot spuneti ca daca era o moasa ..bla bla... e vorba de un caz petrecut in anglia anul trecut sau acum doi ani, cand o familie a ales nasterea acasa, ca e mai naturala si mai putin traumatizanta pentru copil, mama a avut si o moasa cu ea...si desi la staruintele mamei moasa a bagat si ea de seama ca e ceva in neregula cu copilul cand au sunat la salvare au dat de alta problema..alegand sa nasca acasa o scosese din lista de prioritati a serviciului ambulanta si a spitalului...s-a intarziat cca o ora, au trimis o ambulanta care sa ofere sprijin medical, pana au facut investigatii a trecut timpul, au cerut o masina care sa o ia si sa o duca la spital...iar a trecut timp..au ajuns la spital...surpriza erau alte prioritati...a trecut asa o ora de la momentul descoperirii problemei..,rezultatul copilul mort...

morala povestii de fata e ca daca nu avem capacitatea sa ne asumam tragedia mai bine sa mergem pe caile cunoscute, sunt tari unde femeile nasc la spital doar daca au avut sarcini cu probleme, dar acolo unde toate femeile nasc la spital e o prejudecata in ziua de azi sa vrei musai sa nasti acasa.... sunt tot felul de mode tampite, sustinute si pe net dar si prin mediile de specialitate incat se prea poate ca unora sa le fie greu sa reziste 'tentatiei'...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Inconstienta se plateste si, din pacate, de obicei de catre nevinovati.

Banuiesc ca daca avea o carie se ducea la doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Incredibil...fara cuvinte...

de Robert Andrei(18.05.2009) si 15+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

da, trista poveste...
nu stiu daca o fi adevarata, pt. ca s-ar putea sa fie scrisa anume contra acestei "mode" de a naste acasa. insa chiar si asa, e o idee buna, pentru ca prea se bate fierul acum cu nastere acasa, totul natural bla bla...
nu zic, exista cazuri nefericite si in spital, insa totusi acolo sunt mai multe sanse.
e adevarat ca femeile in trecut nasteau acasa, insa mai si mureau din ele, sau mai mureau din copii.
daca e sa facem doar ceea ce e natural, pai hai sa nu mai luam antibiotice la o infectie bacteriana, si sa dam coltul asa, stupid...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Exista si aici pe forum o poveste a unei nasteri acasa.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141778&whichpage=1
Este o poveste frumoasa si cu final fericit, dar sincer, merita riscul?
Eu zic ca nu, categoric nu!


13+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput