Cum scap de gandaci?

Cum scap de gandaci? | Autor: blackgirl0

Link direct la acest mesaj

Tot io, aceeasi poveste cu vecinii. Dupa inundatie (unde am primit 75 ron, jumatate din factura de la vopsea) este randul gandacilor.

De 2 luni (cam din vara) am zarit cate un gandac ocazional pe scara. Am inteles, de la sefa de scara, ca s-a realizat dezinsectia in beciul blocului acum 2 ani, deci sigur nu vin de-acolo. Am mai gasit prin hol si baia mare, am dat cu spray special, dimineata ii gasim morti (2-3/noapte ). Insa ieri am cedat nervos cand am zarit un gandac mare, viu, printre jucariile copilului.

Suntem programati deja cu dezinsectia, voi incerca si cu acid boric. Insa are efect daca numai noi de pe scara realizam acest lucru?

Vecinii de de-asupra noastra, pensionari, se jura ca ei nu au vazut un picior de gandac. Culmea, numai noi si vecina de la parter care s-a mutat cu noi/plus renovare recenta, ne plangem de gandaci. Restul nu! Ieri i-am spus vecinei de de-asupra (70 de ani) direct in fata ca nu o cred, din moment ce si ea recunoste ca sunt gandaci pe scara, dar culmea, ii ocolesc in mod special apartamentul. Deci, ce fac, cum ii oblig si pe ei la dezinsectie? Nu stiu cata curatenie tin in casa, daca lasa mancare descoperita, insa gandacii acestia sigur vin de undeva si nu de la mine (ca altfel erau de la bun inceput, nu?) Macar eu sunt dispusa sa fac ceva in privinta asta, pt ei un cost de 80 ron/apartament de 4 camere este imens...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

gandaci vor fi mereu, indiferent de metodele si substantele folosite. ii omorati pe cei din bloc, vin altii prin canalizare. dezinsectia din subsol, daca zici ca s-a facut acum 2 ani, ehe, i s-a dus de mult efectul...

este esential ca tu sa astupi orice gaurica si crapatura pe unde ar putea veni gandacii de la vecini : gaurile din tavan si pardoseala, prin care tevile de caldura/gaze trec prin apartamente, gaurile prin care trec robinetii din baie/bucatarie prin perete (verifica inclusiv sub masca de la chiuveta), lipeste cu scotch usita de vizitare din baie (daca ai asa ceva), pune sita deasa la aerisirile din baie/bucatarie si la scurgerea de pardoseala din baie, verifica daca nu exista gauri pe langa tubul de evacuare de la vasul de toaleta (eu asa am patit, picase o bucatica de tencuiala de langa burlanul respectiv si m-am trezit invadata de scarboseniile astea, se plimbau noaptea prin casa); asigura-te ca usa de la intrare se inchide etans, daca nu pune purfix si dai si pe conturul usii cu insecticid; daca obisnuiesti sa lasi geamurile/usa de la balcon deschise pe timpul noptii, pune site si asigura-te ca se inchid bine pe toc, afurisitii astia incap si pe o crapatura de cativa mm, isi turtesc corpul si se strecoara unde nici nu gandesti. sa dai cu insecticid si pe langa tocul usilor si dedesubtul usilor din casa, daca ai usa goala pe interior, gandacii isi pot face cuib acolo.
noaptea pune dopuri la chiuveta si cada, scarbosii astia vin si prin sistemul de scurgere si canalizare.
eu am folosit aroxol cu pulverizator (nu spray) pentru ca nu miroase si nu e sub forma de aerosoli, sa-l inhalezi din greseala.
am inteles ca mai bun ar fi un spray din gama produselor sano, se numeste K 200 sau K 2000, nu mai stiu exact.
iar regentul e cel mai eficient, nu se mai produce insa, se gaseste un produs similar, regesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu am rezolvat cu acid boric diluat in apa si turnat peste miez de paine pus in capace de borcane prin diverse colturi (periodic inlocuiam painea). Intr-o luna sau doua n-am mai avut gandaci si nici n-au revenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Corina, am astupat/sigilat absolut orice gaurica pe langa tevi. Scurgere in baia mare nu avem, in baia mica da, dar culmea! nu sunt gandaci. Ce nu m-am gandit pana acum este sa pun dop la chiuveta/cada, voi face si asta. Cu spray (Raid) am dat deja pe tocurile usii, prin balcon (unde am geam deschis) si pe langa toate colturile din casa. Asa cred ca si apar cadavrele de gandaci (dimineata, suntem de groaza, io si barbat'miu, cum scotocim dupa gandaci ). Insa este toxic, copilul inca se joaca stand pe jos pe gresie.

Cu dezinsectia in beci sunt absolut convinsa ca numai are niciun efect dupa 2 ani, din moment ce mie persoana de la firma de dezinsectie imi poate garanta efect doar pe 2 luni. Insa am niste vecini indolenti si ... , care nu ar scoate 1 leu in plus pt binele scarii. Cum nu au fost de-acord nici cu termoizolarea blocului, asa se opun acum dezinsectiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

atunci mergi pe varianta cu acidul boric. dar aia cu dezinsectia nu folosesc tot substante toxice ?

mai exista si niste capcane pentru gandaci (nu alea de la raid), ca o cutiuta de carton, inauntru are ceva care ii atrage, plus o substanta lipicioasa, raman lipiti in cutie cand intra. daca dai o cautare de imagini pe google cu "capcana gandaci" o sa vezi exact cum arata, e posibil sa poti comanda. modelul in cutie verde cred ca l-am zarit in carrefour, la sectiunea unde se vand produse de gradinarit si combatere daunatori.

edit : uite aici o varianta
http://www.roinsect.ro/pesticid/placi-cu-lipici-si-substanta-atractanta-pentru-capturarea-gandacilor/571

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Fac si dezinsectia cu firma specializata (vin joi dimineata: copil la gradinita, apoi la bunica, eu si sot la munci). Sper ca pana in ora 19.00 (ora de sosire acasa) sa fie suficient de eficace substanta folosita. Vom aerisi cat de mult posibil (domnii de la firma au spus ca minim 2 ore sa nu intram in casa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Scapi garantat cu Regent!Il gasesti la magazinele de chimicale.Nu stiu sa mai existe alt produs mai bun.E si ieftin,aprox 7 ron fiola .Se foloseste diluata in apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Asa e. Regentul asta e ff bun. Imi amintesc, acum mai bine de 10 ani cand mi-am luat apart in Timi ca erau gandaci. am dat cu regentu, am dat si la usa, si pe scari, si nu am mai avut probleme.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Vezi ca sint si aparate din alea cu ultra sunele, ieftine. In jur de 40-50 lei unul.
Maica-mea asa a scapat de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Vezi ca sint si aparate din alea cu ultra sunele, ieftine. In jur de 40-50 lei unul.
Maica-mea asa a scapat de ei.



citeste asta (pentru un pic de amuzament, acum in week-end), mai sunt o gramada de persoane nemultumite de acest tip de aparat - la modul serios.


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134266
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=161588&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Pe bune ca sint multumita si maica-mea la fel.
La fel a renovat in vara asta si au invadat-o gindacii.
A dat cu de toate: a intors toata mobila, a dat cu Regent din 3 in 3 zile si nimic.
I-am dat un aparat din asta si mi-a spus ca gindacii au disparut.

Mergi la inceput