Sezatoarea canadiana (220)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Pentru cine vrea in camping recomand Algonquin Park - Lake of Two Rivers Campground. Noua ne-a placut tare mult. Copiii s-au jucat, am mers pe trail-uri, au facut plaja, au adormit seara langa foc la povesti. Daca era dupa ei nu am mai fi plecat de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Cris, multumesc, am notat pentru vara viitoare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Noi am hoinarit in ontario bruce peninsula 2 veri la rand si recomand bruce trailul si parcurile din peninsula + zona singing sands

am vazut multe campinguri da' nu am stat in ele, zona insa e deosibita, multe de vazut si de facut. Plus bruce trailul nu e greu pt copii, atat doar atentie la poinson ivy si zonele stancoase (nu multe din fericire)






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Bafta sa fie, Diana!

Am citit despre experienta voastra, ma uimesc cat sunt de diferite lucrurile aici.

Defapt, voi trebuie sa vindeti, sa faceti voluntariat?


Mai ales ca am aplicat pentru chirii si abia acum, dupa 3 saptamani am fost acceptata :)

Eu mi-am inscris fetele la zumba si sunt ff incantate, le place ff mult.E primul sport aici in Canada pentru ele. Am platit o taxa modesta de 36 dolari ptr 3 luni de persoana.

pentru informatii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Citat:
citat din mesajul lui TOMALAVINIA

Bafta sa fie, Diana!

Am citit despre experienta voastra, ma uimesc cat sunt de diferite lucrurile aici.

Defapt, voi trebuie sa vindeti, sa faceti voluntariat?


Mai ales ca am aplicat pentru chirii si abia acum, dupa 3 saptamani am fost acceptata :)

Eu mi-am inscris fetele la zumba si sunt ff incantate, le place ff mult.E primul sport aici in Canada pentru ele. Am platit o taxa modesta de 36 dolari ptr 3 luni de persoana.

pentru informatii.




Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)


Da Lavinia, facem voluntariat dar pentru copiii nostri. Activitatile suplimentare cum ar fi iesirile in camping sunt finantate partial din banii obtinuti din vanzarea popcorn-ului.
Acum nu ma deranjeaza sa fac voluntariat, dar nu ma pune sa vand. Pana si car wash-urile alea sunt mai fun cred decat sa umbli din casa in casa cu cutia de popcorn.

Sunt si nu sunt diferite lucrurile aici.
Pentru unele ma bucur ca sunt diferite, de exemplu ca sunt atatea oportunitati de facut sport in aer liber, ca poti sa iti lasi serviciul si sa faci o scoala from scratch chiar si cu o casa de platit si doi copii, plus tot ce e legat de partea economica :)

Unele lucruri nu mi-au placut la inceput dar apoi le-am acceptat pentru ca IN TIMP si subliniez in timp mi s-a parut ca make sense.Din categoria asta:

- ziua copilului se face sambata sau duminica, de multe ori cu muuult timp inainte sau dupa, e concurenta care in ce loc de joaca si ce clown invita. A, si urasc sa scriu pe invitatii RVSP, parca ar fi nunta si ar trebui sa confirm portiile. DAR intr-o lume nebuna, nebuna cand doar weekend-ul ne mai este disponibil, am acceptat ca trebuie facute si compromisuri :)

- aici nu se mai intalnesc copiii pe strada liber asa cum faceam noi, iti trebuie "playdate". La noi pe strada i-am mai dat pe brazda si mai facem intalniri ad-hoc, dar la inceput eram afara doar noi si indienii :)

Si mai sunt unele pe care nu le accept nici acum dar ce sa fac, ma supun majoritatii, si incerc sa le fac pentru dragul copiilor si pentru ca lor sa li se para normale, ca fac parte din societatea in care traiesc. Din categoria asta:
- vandutul de popcorn :) evident
- te duci la ziua cuiva si platesti tu consumatia (daca e la resto)
- sa pleci cu mancarea la pachet de la restaurant (dupa ce ai mancat acolo)


Cu chiria si noi am cautat mult pentru ca am emigrat cu catzelul din Romania si nu toate blocurile primesc pets. Cand am gasit unul care ne primea cu "small pets" a trebuit sa-l trecem in contract (nume, talie, rasa), habar nu am de ce. Cand s-a schimbat proprietarul blocului, au venit sa inspecteze apartamentele si cand au vazut ca avem caine au sarit repede ca nu e permis, noroc ca aveam contractul !
Asta totusi mi s-a parut cea mai mare si mai importanta diferenta la momentul ala. Cand am plecat din Ro era cea mai mare suferinta, schimbasem intr-un an trei garsoniere inchiriate, le luam in ultimul hal, le aranjam, dupa cateva luni ne mareau chiria, ca deh, aratau mai bine si le puteau inchiria pe mai multi bani decat dadeam noi, ca doar nu era sa plecam cu vopseaua de pe pereti. Nu faceam contract ca nu voiau proprietarii si apoi trebuia sa ne mutam dupa o zi pe alta.
Aici, in blocul in care am stat, erau oameni la pensie care statusera toata viata cu chirie. Cu diferenta de bani (fata de plata unei ipoteci), se plimbasera in toata lumea si-si facusera toate capriciile. E drept ca majoritatea erau singuri, fara copii, au avut alte visuri in viata, dar eu ii admiram la momentul acela.

Zumba rules ! Am vazut si eu ca au aparut cursuri pentru copii, trebuie sa fie foarte antrenant, cel putin muzica e dementiala !
As fi vrut sa-i dau pe amandoi la un curs dar desi sunt doi ani intre ei, intra in grupe de varsta diferite si e tare greu asa. Lasa ca o sa mai vanda ceva popcorn pana o sa fie in aceeasi grupa de varsta :))

Mama, cat am scris. Nu va speriati, scapati de mine in curand, de luni incepe rock and roll-ul, back to work.

Si ca tot vorbeam de muzica dementiala, ne place tare ritmul asta (inca nu am aflat ce inseamna ce ce re ce :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

Noi am hoinarit in ontario bruce peninsula 2 veri la rand si recomand bruce trailul si parcurile din peninsula + zona singing sands

am vazut multe campinguri da' nu am stat in ele, zona insa e deosibita, multe de vazut si de facut. Plus bruce trailul nu e greu pt copii, atat doar atentie la poinson ivy si zonele stancoase (nu multe din fericire)






_


E super Aqai doar din ce am vazut pe site. Chiar sunt multe de facut si de vazut !
Am notat si sugestia ta, o sa avem la ce sa ne gandim la iarna. O sa comand si ghidul despre care vorbesc pe site, asa o sa am cu ce sa-i farmec pe copii. Baietelului meu ii place sa deseneze harti, sa-si faca repere, de-aia il si vad bun de scouts, dar, la naiba, n-am sa vand popcorn pana o sa-l vad om mare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Stie cineva sa ne schime si noua capitolul ?
Cred ca pitilache ne-a parasit sau intra mai rar ...
DanaP, stii tu ?
As fi vrut sa punem pe prima pagina si link-urile la parcurile recomandate de fete.
A, si sa stergem mesajul ala scris cu rosu bold, poate chiar sperie pe cine vrea sa mai scrie aici.

Pe curand,

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Diana, am vrut la pag 20 sa ma dau mare si sa deschid eu subiectul urmator dar nu mi-a iesit si m-am lasat pagubasa. Am copiat totul de pe prima pagina si atasat in noul subiect dar nu s-au pastrat caracterele si era totul la gramada.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

Diana, am vrut la pag 20 sa ma dau mare si sa deschid eu subiectul urmator dar nu mi-a iesit si m-am lasat pagubasa. Am copiat totul de pe prima pagina si atasat in noul subiect dar nu s-au pastrat caracterele si era totul la gramada.




Born to shop, forced to work.


Multumim Dana, esti o draguta ca ai incercat. Cand am intrat si am vazut patru pagini am zis ca s-a reanimat sezatoarea :)
Multumim si administratorului pentru compactarea subiectului, tot e bine si asa.

Prima zi de lucru a mers tare bine, copiii s-au trezit de dimineata, mancat, spalat, imbracat la timp, trafic slabut, gasit loc de parcare si ajuns mai devreme, destul ca sa salut pe toata lumea.

Am primit computer nou dar si un nou mandat de trei saptamani asa ca voi fi pe teren aproape toata luna octombrie. Abia astept sa pun si in practica tot ce am invatat, sunt in echipa cu un tip serios si cu care lucrez foarte bine. Singura problema, clientul e in Est

Sper sa mai ajung sa mai scriu un rand pe la sezatoare, ca tare bine imi face terapia asta de scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

oau Diana, chiar te roade popcornul ala :)))) eu cred ca trebuie sa anunt cu mandrie ca am scapat de vandut ciocolata! adica am scapat de a esua in a vinde ciocolata, nu-s cum nici nu ne-au bagat in seama pt formulare de dat cu subsemnatul ca nu vrem

in rest, daca ai timp explica-mi si mie cum te-ai descurcat cu scoala si banii ca eu am platit de m-am plictisit, si n-am treminat inca...


Mergi la inceput