Sezatoarea canadiana (220)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

wow.... cata lume pe aici!
chiar ma intrebam daca mai exista sanse pt acest subiect.
eu sunt din categoria noilor veniti .... defapt inca mai astept decizia pt rezidenta permanenta :)
in ultimul an am tot venit in canada si am inceput procesul de mutare si acomodare. o sa dureze inca ceva timp pana reusim sa gasim ceva de lucru aici asa ca pt un timp o sa facem "naveta" europa - canada.
vad ca cele mai multe sunteti pe partea franceza. poate e doar impresia mea.
noi o sa mergem pe partea engleza.
ma bucur sa va vad/ citesc.
poate incet incet resuscitam subiectul...
am multe de invatat despre canada si viata aici asa ca orice ajutor e bine venit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

TryCe bine ca ne mai scrii. Speram sa se mai si repete
Simonna, eu m-am speriat de tot ce ai scris tu acolo cu maternnel si alte alea (Nu stiu franceza).
Mai bine nu ma mai uit la ratinguri si am scapat de griji.
Asa, cu scoala m-am lamurit bustean. Tot stresata sunt. Alta intrebare, ca tot m-am gandit sa nu mergem pe acasa, sunt in cautare de unde sa mergem mai la toamna prin prejur. Nu prea ne atrage Cuba, Hawai,nu stiu de ce. Mayan, RD am bifat, Ca, Fl la fel. Unde se mai merita sa ne incalzim ceva oase? M-as reintoarce in Fl da nu pot in primavara asa ca pe toamna/iarna ce ar mai fi? O idee ar fi fost Belize. Stie cineva ceva?
Simi, vai vai ce copii mari ai si tu. Success studentului (ce an e? poate ii cer consultatii).

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

daca e de vreun folos: pe cheapopair.ca, nu .com (sper ca nu le-am incurcat) finnair vindea bilete budapesta-toronto - e mai usor din budapesta pt cei care stau in nord - cu 875 $, toate taxele incluse.

sa nu uit, facusem cautarea pt luna iulie

vad ca mai e valabil inca, o oprire de 3 ore in helsinki.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Merci Aqai, m-am uitat si eu, ce bine de voi acolo!. Asta-i unul din pacatele Montrealului, e la tara :), n-are legaturi directe cu mai nimic! Tot 1500 plus face de-aici... ):

Ladies, a dat cineva ceva homeopat copilului de 3 ani? Pentru intarirea imunitatii. Da' cumparat de aici, ca din Ro n-are cine sa-mi aduca acum si Miss Z. iar e vai de capul ei, racita toata!

Sau poate un medic homeopat bun?

Zmotocel, tu intreaba, vedem ce si cum stim. Ce nu stim sigur e procesul de emigrare in sine, sint putine fete care scriu aici venite de curind si, de cind am venit noi s-au schimbat multe, asa ca mai mult pe site-uri de emigrare sa ai asa info. Altfel... noua ne place :)

Pe mai tirziu,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Zmotocel, tu intreaba, vedem ce si cum stim. Ce nu stim sigur e procesul de emigrare in sine, sint putine fete care scriu aici venite de curind si, de cind am venit noi s-au schimbat multe, asa ca mai mult pe site-uri de emigrare sa ai asa info. Altfel... noua ne place :)




multumesc :). e foarte placut sa stii ca poti cere ajutor si ti se va raspunde.
procesul de emigrare e ok. am aplicat pt family sponsorship. sotul a fost aprobat ca sponsor (el are deja rezidenta permanenta), iar acum astept procesarea dosarului meu. ar trebui sa am un raspuns in aprilie - mai. si din cate am inteles nu prea refuza genul asta de aplicatie, cel putin nu in europa.
pt moment am inchiriat un apartament in toronto, dar ne vom muta imediat ce vom gasi ceva de lucru. doar ca sanse sunt ca asta sa mai dureze inca un an, poate chiar doi. este extrem de complicat sa intri in sistemul medical in canada!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Citat:
citat din mesajul lui zmotocel

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Zmotocel, tu intreaba, vedem ce si cum stim. Ce nu stim sigur e procesul de emigrare in sine, sint putine fete care scriu aici venite de curind si, de cind am venit noi s-au schimbat multe, asa ca mai mult pe site-uri de emigrare sa ai asa info. Altfel... noua ne place :)




multumesc :). e foarte placut sa stii ca poti cere ajutor si ti se va raspunde.
procesul de emigrare e ok. am aplicat pt family sponsorship. sotul a fost aprobat ca sponsor (el are deja rezidenta permanenta), iar acum astept procesarea dosarului meu. ar trebui sa am un raspuns in aprilie - mai. si din cate am inteles nu prea refuza genul asta de aplicatie, cel putin nu in europa.
pt moment am inchiriat un apartament in toronto, dar ne vom muta imediat ce vom gasi ceva de lucru. doar ca sanse sunt ca asta sa mai dureze inca un an, poate chiar doi. este extrem de complicat sa intri in sistemul medical in canada!!!


nu stiu daca pot ajuta cu informatie, dar poti da detalii despre ce anume in sistemul de sanatate?
voi ati facut scoala in irlanda? cea medicala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

nu, eu am facut facultatea de medicina in romania.
dar daca nu ai terminat facultatea in canada esti considerat international medical graduate (IMG) si este foarte dificil sa intri in sistem, sa faci un rezidentiat (nu prea recunosc nimic in afara de america, uk, australia si parca inca cateva, dar si la astea uneori tot mai trebuie sa faci un an in canada) si sa iti iei licenta pana la urma. sunt multe examene si din pacate e o distata cam de 6 luni intre ele, asa ca dureaza pana reusesti sa le termini. iar apoi ajungi sa concurezi impotriva canadienilor care au facut facultatea in afara canadei. locurile fiind comune.
mai sunt diverse programe in provincii prin care se poate intra in sistem, in special pe medicina de familie, dar nici acolo nu e foarte usor si concurenta foarte mare.
fiind IMG poti aplica numai pe anumite posturi la rezidentiat, concurenta fiind cam de 50-200 aplicanti pt un post.
asa ca o sa mai dureze....
dar daca cineva are informatii sunt binevenite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Sincera sa fiu am venit ca sa am de unde pleca. Adicatelea, n-am venit sa stau, dar am vrut sa va salut, sa vad ce mai faceti, sa mai gust un pic din vremurile vechi. Stiam ca va bucurati sa mai aflati vesti de la mine, asa cum m-am bucurat si eu sa mai citesc un capitol din sezatoare, sa recunosc fetele vechi si sa mai citesc despre ele si sa cunosc fetele noi. O sa mai poposesc din cand in cand cu un update.

Simona, basementul ala al nostru tot 90% a ramas facut. Micile finisari care dau elegantza unei renovari au ramas nefacute. In fiecare an imi propun sa ma apuc de treaba asta si nu mai gasesc energia s-o fac. Parca mi s-a luat de retusuri si renovari. E mai simplu la decorari :-)))))

Podeanu daca ma crezi ca nici nu mai tineam minte treaba cu peretele portocaliu, foarte vag mi-am amintit, dupa ce ai mentionat de el.

nelia, poza e de anul trecut din aprilie ca n-am avut alta la servici la indemana sa va pun. Deci am crescut si mai mult decat se vede-n poza. :-))))))

Va pup pe toate, keep up the good work, energie sa ajungeti sa le faceti pe toate cate vi le propuneti. Sa aud doar de bune despre voi pana data viitoare. Imbratisez toti copilasi! mqqm ce-o mai fi facand?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Citat:
citat din mesajul lui zmotocel
:). e foarte placut sa stii ca poti cere ajutor si ti se va raspunde.
procesul de emigrare e ok. am aplicat pt family sponsorship. sotul a fost aprobat ca sponsor (el are deja rezidenta permanenta), iar acum astept procesarea dosarului meu. ar trebui sa am un raspuns in aprilie - mai. si din cate am inteles nu prea refuza genul asta de aplicatie, cel putin nu in europa.
pt moment am inchiriat un apartament in toronto, dar ne vom muta imediat ce vom gasi ceva de lucru. doar ca sanse sunt ca asta sa mai dureze inca un an, poate chiar doi. este extrem de complicat sa intri in sistemul medical in canada!!!


E bine sa stim ca avem si un medic printre noi, poate mai punem si noi ceva intrebari, fara sa avem pretentia de a avea un raspuns "oficial", macar un sfat acolo ne poate ajuta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

zmotocel,eu nu cred ca nu se poate razbi pina la urma in sistemul medical de aici. Stiu ca e f greu dar cu rabdare...Am si eu o prietena, in Ro a fost neurochirurg, aici a luat-o de la capat. In vara trecuta a trecut examenele, va fii medic de familie, acum isi cauta rezidentiat. Intre timp a mai facut ceva voluntariat in ginecologie la un spital. Noi suntem in partea franceza.
Te mai tin la curent cu progresele ei.



Mergi la inceput