Varza - idei si retete

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

N-ar fi rau zau asa,adaugam si leusteanul pe lista.

De aici...il impart eu mai departe cu Frantza!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mey, nu rideati de astea de departe si in pofte.

Complet off topic :
- Vicky : unele Grand Frais au si un reion de bacanie si poti gasi frunze de vie puse in saramura. Am gasit o data si niste muraturele mici asortate (au fost bune in lipsa de altceva)
- fetele, a reusit cineva sa-i creasca hreanul in gradina sau sa faca sa rasara vreun visin ?
(poate ca la mine o fi prea frig, dar n-am reusit )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Roxana, eu fac placinte ardelenesti si cu varza dulce si cu murata, asa am mancat si eu de la altii :). Sotul le prefera cu murata, ca asa facea mama lui, eu cu varza cruda, calita adica.

Puteti arunca cu hrean si la mine! Nu ca nu este, dar e scuuuuuump! Ma bate si pe mine gandul sa pun in curte, ca in Ro creste ca buruiana, tin minte ca la tara aruncau hrean in nestire, crestea ca nesimtitul . O sa o fac la un moment dat, sa vad daca creste...
Visin am vazut la noi in magazinele unde se vand pomisori. Cum e unul din fructul meu preferat si aici il gasesc numai in compoturi aduse din Polonia (macar daca ar fi congelat, as fi multumita...). Si de asta ma bate gandul sa pun in curte, dar am retineri pentru ca nu am vazut la nimeni...numai ciresi e plin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Daca rodesc ciresii,rodeste si un visin,incearca daca ai loc.Sa fiu on- topic-pt reteta cu varza-varza a la Cluj e preferata mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca sunt ciresi - merg si visini - in fond visinul e mai putin pretentios. Desigur sunt soiuri diferite pentru fruct cel spaniol este "rege" dar... este mult mai sensibil insa fructele.... whaauu...

@Mik: sa rasara visin?

Pai ce visinul e gladiola?

Se planteaza puiet (pom) care se cumpara.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Daca sunt ciresi - merg si visini - in fond visinul e mai putin pretentios. Desigur sunt soiuri diferite pentru fruct cel spaniol este "rege" dar... este mult mai sensibil insa fructele.... whaauu...

@Mik: sa rasara visin?

Pai ce visinul e gladiola?

Se planteaza puiet (pom) care se cumpara.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Rizi, tu rizi Harap Alb !
Aici se gaseste "cerise griotte" care sunt o varietate de visine, nitel mai albicioase, nitelus acre si ..atit. Si frunzele copacului nu-s din cele tepene si lucioase ca la visinii din Ro (nici nu au acelasi gust ).

Asa ca am incercat ca "la gladiole" cum spui tu : plantat simburii de visine (si cu fruct si fara) in gradina si in mustul zapezii (inceput de martie) si mai tirziu. Si n-a rasarit nimic.
Mama vine cu avionul, asa ca nu-mi poate aduce pui de visin in bagaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mersi de incurajari! O sa merg in we sa vad daca gasesc visin acum si daca da, o sa cumpar sa il plantez.

Nu stiu de ce lumea pe aici nu are...ma gandesc sa nu fie ca si cu rododendronul...e plin pe continent de ei si ma intrebam de ce aici pe insula nu vad, ma batea si pe mine gandul sa pun in fata casei...cand am aflat: solul insulei e calcaros, ceea ce nu place rododendronilor, de aceea toate incercarile de a creste planta au esuat. Sper ca visinul sa nu aiba aceeasi problema...nu am vazut nici pe continent, banuiesc ca nu le plac visinele...desi m-as mira.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mik, slabe sanse sa iasa un pom asa...si chiar daca da, el trebuie altoit, nu-ti va face fructe deloc sau necomestibile, pana nu il altoiesti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ba poate ca este mic nu ocupa loc si daca este corect ambalat nu se va rupe. Ba mai mult daca sunt mici (lungime pana in 1.5m/buc.) poti sa nu-i pui la cala, sau daca ii pui sa fie cu FRAGILE pe ei, insa acum e mult prea devreme ca sa-i plantezi.
Insa in noiembrie-decembrie sau februarie - martie este absolut OK.
Si sa-ti aduca minim 4 bucati. Sau ideal mai multe soiuri ca nu stii care rezista pe acolo cel mai bine si trebuie minim 2 buc din fiecare ca sa poti face polenizarea.

Ca si idee:
http://www.pepinieracsaba.ro/Visini.html
Dar sunt si altii...


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput