America (222)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor care sunteti afectate de hurican: va doresc sa treceti fara probleme peste hop, sanatosi si neafectati. Deasemenea casele si locurile voastre de munca sa nu sufere !

Sper sa nu fie asa de grav cum sta pe la noi prin ziare ca va fii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Poti sa fierbi varza cu un pic de otet si dupa aia sa pui sucul de la o lamaie in sosul in care le fierbi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

As vrea sa gatesc ceva de la noi pentru familia de aici, ma gandeam la sarmale si baclava (care-s turcesti, ma rog, asta e) sau poale-n brau.

Dar, nu reusesc sa gasesc foi de varza murata pentru sarmale si nici branza ca la noi pentru poale-n brau.

Ce altceva as putea face?


nu uita mamaliga la sarmale ,salata boeuf, chiftelutze, piftie...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Cred ca pana la urma bag varza la murat, cica mai mult de 3 saptamani nu dureaza.

Cine o fi in calea uraganului? Pare grandios.

Piftie? Domnul meu declarat ca-i scarbosenie si n-ar manca in 1000 de ani. L-am silit sa incerce ciorba de burta, acelasi verdict. Toba asijdera. Deci problema dubla, si ingredientele si dansii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Tilia,

Personal eu nu am intalnit pe nimeni pana acum caruia sa nu ii placa sarmalele (si romani si americani).
De ani de zile eu folosesc "Pickled cabbage leaves" marca Gradina.
Dar numai brandul asta !!! Am incercat si alte branduri , dar au fost bani aruncati.
Le poti comanda online, sunt un pic cam scumpe, dar cred ca se merita. Nu merita munca sa acresti varza, frunzele verzelor de aici nu sunt subtiri ca cele din borcan (e o diferenta f. mare)

Frunzele verzei murate sunt mari, f. fine si foarte rar rupte sau inegale. De acrit pun apa cu sare de lamaie si rosii dupa gust. Deoarece carnea tocata este prea slaba eu cumpar separat niste bacon si il tai cu cutitul f. fin si il amestec in carnea de porc. Mai pui ceapa, orez, suc de rosii (un pic), putina sare (vezi ca si baconul are sare)ii da o aroma f. buna, si cum zicea cineva mai sus alaturi de o mamaliga si un ardei iute.... deja mi-e foame !!!!
Nu ma laud, dar imi ies niste sarmale mai bune ca la mama acasa

Eu deja mi-am facut provizii de varza murata pentru iarna asta, deoarece sunt multe magazine poloneze in zona mea si pe masura ce se apropie Craciunul dispar depe piata.
Succes la gatit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Eu ptr sarmale folosesc doar varza Savoy oparita (am incercat varza clasica si oricit am oparit-o nu poti inveli sarmalele, atit de rigida e!) si la fiert pun vaza acra tocata pe fundul oalei , intre straturi si deasupra doar cit sa le dea aroma.
Varza Savoy o cumpar de la orice grocery store si e pe linga varza clasica si are frunzele cumva crete.
Si eu as face cozonac, place la toata lumea.
Pentru brinzoaice eu amestec ricotta cheese cu philadelphia cheese si cottage cheese , cam 1/3 din fiecare. Combinatia aasta aduce cel mai mult cu brinza de vaca de acasa. Asta ptr ca eu nu gasesc aici farmers cheese care e exact brinza de vaci din ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Cred ca pana la urma bag varza la murat, cica mai mult de 3 saptamani nu dureaza.

Cine o fi in calea uraganului? Pare grandios.

Piftie? Domnul meu declarat ca-i scarbosenie si n-ar manca in 1000 de ani. L-am silit sa incerce ciorba de burta, acelasi verdict. Toba asijdera. Deci problema dubla, si ingredientele si dansii.


eu am facut piftie cu ciolane de porc si cu bucatele de carne de porc....si mi-am servit musafirii. ciolanele de porc le-am scos asa ca nu au vazut nimic decat bucatzele de carne in gelatina si cu rondele de morcov.
varza pt murat eu cumpar din cea obisnuita de la magazin dar ma uit sa nu fie prea batuta si sa fie mai usoara. in tot deauna mi-a iesit bine si murata si oparita.

poti sa mai faci ardei umpluti.

ciorba de burta noua ne place mai mult cea mexicana "menudo soup"

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Pe langa sugestiile foarte bune date de celelalte fete, pot sa adaug din experienta mea din UK: musaca de cartofi, vinete sau dovlecei (nu stiu cum se scrie exact "musaca" si nici nu stiu originea exacta - Grecia sau Turcia - dar, oricum, e foarte populara in Romania). De asemenea, puiul crocant pe sticla cu cartofi si condimente in tava pe langa sticla - e ceva inedit pentru ei si foarte gustos. Poate incerci si variantele acestea, eu am avut succes cu ele. Si sunt si usor de gatit. Eventual cu garnitura de salata verde sau muraturi in saramura (sper sa gasesti pe la magazinele est-europene din zona).

Sa ne spui, te rog, cum ai "rezolvat" momentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

tilla, dar tu vrei sa faci masa de Thanksgiving?
daca e asa...pai ce-ti mai trebuie sarmale si mancare romaneasca cand toti americanii manica curcan?
nu exista masa de thanksgiving fara curcan, piuree si cranberri souce...astea cine le face/aduce cineva?

tu mai poti sa faci aperitive:
3 feluri de brinza mai buna, 3 de salamuri, rosiutze mici, castraveti sticks, ridichii, masline...pe un platou ornat cu vrunze mari de salata(vezi sa nu fie ude).
poti sa faci niste chiftelutze rotunde mai adaugi si niste crackers sau cumperi o bagheta taitata felii. daca mai vrei idei de aperitive te pot ajuta.

mai faci niste diping-uri si salate(vinete, ciuperci, boeuf, icre)...
retzete cate vrei la situl : all recipes

dulciuri, un tort cumparat de la bakery si niste fructe asortate: struguri, felii de mere, ananas...

depinde si citi musafiri ai si cat de bine ii cunosti, ce fel de oameni sunt.

daca nu ma insel, tu esti nou venita...nu te grabi sa le arati abilitatile culinare...decat daca te consideri f. buna...ca nu toti apreciaza si e prea multa munca si stress pt tine.

spun din experientza, ca am mereu musafiri americani si stiu cum e...i-am servit si cu mancare romaneasca, le-a placut ...dar la fel de mult le place si friptura la gratar si o gramada de aperitive...si asa ii tzin ocupati cate 7+ ore (cam atit dureaza petrecerile la mine )...si toata lumea e multumita.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Multumesc frumos.

Nu, nu de Thanksgiving, vreau asa, sacontribui si eu cu ceva la mesele saptamanale de la soacra-mea de-acasa.

Mergi la inceput