America (222)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

A da? E bine de stiut :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Pai inseamna ca eu ar trebui sa divortez in ambele locuri; divortul facut in ro nu este recunoscut in usa; iar ca sa evit porcaria de inscriere din usa in ro mai bine divortez inca o data in ro ca-I mai simplu. o sa ajung casatorita o data si divorztata dublu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Mie imi expira buletinul si am niste diplome de luat, acolo ma intreaba daca-s maritata si parca nu as vrea sa am diplomele pe numele vechi. Desi, la o adica, pot sa fac si asta sau sa duc pur si simplu o copie a certificatului de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Exact. Cu cert de nastere demonstrezi ca sunt ale ale diplomele. Majoritatea femeilor se casatoresc dupa ce termina scoala .buletinul il schimbi fara probleme. Nu e nevoie sa le spui ca esti casatorita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

msl , divortul in romania este recunoscut in USA, dar trebuie tradus si notarizat. fara asta nu te poti casatori in USA. Daca apoi , divortezi in USA, trebuie sa iti fie recunoscut in Rom. si treb sa divortzezi -cum s-ar spune, inca o data in Rom.
probabil ca e simplu sa divortezi direct in Rom. si sa spui ca nu stii adresa...si deci nu se prezinta. cu ceva relatii...se termina repede...prin neprezentare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

msl , divortul in romania este recunoscut in USA, dar trebuie tradus si notarizat. fara asta nu te poti casatori in USA. Daca apoi , divortezi in USA, trebuie sa iti fie recunoscut in Rom. si treb sa divortzezi -cum s-ar spune, inca o data in Rom.
probabil ca e simplu sa divortezi direct in Rom. si sa spui ca nu stii adresa...si deci nu se prezinta. cu ceva relatii...se termina repede...prin neprezentare.

michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"

Michelle,
nu e chiar asa.
am consultat un avocat si mi-a spus ca, chiar daca divortez in Ro in situatia mea trebuie sa mai divortez inca o data in USA. ca daca era asa simplu...era prea simplu. nu este recunoscut in America in situatia mea. poate daca eram maritata cu cetatean romin era alta poveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Puteti sa-mi dati niste info despre continuarea studiilor din RO in US? Mai exact diploma universitate stat din romania si master in US. Sunt recunoscute diplomele din Ro?
M-am uitat pe site-ul unei universitati si ziceau ca daca nu ai studiat in Engleza trebuie sa treci Toefl?
Cu Gmat-ul cum e ? Am facut niste teste preparatoare si mi s-a parut usor dar nu am testat toate capitolele inca.
Si cea mai importanta intrebare. Merita Master? Sunt sanse de job mai bun cu el :) ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

msl , divortul in romania este recunoscut in USA, dar trebuie tradus si notarizat. fara asta nu te poti casatori in USA. Daca apoi , divortezi in USA, trebuie sa iti fie recunoscut in Rom. si treb sa divortzezi -cum s-ar spune, inca o data in Rom.
probabil ca e simplu sa divortezi direct in Rom. si sa spui ca nu stii adresa...si deci nu se prezinta. cu ceva relatii...se termina repede...prin neprezentare.



Michelle,
nu e chiar asa.
am consultat un avocat si mi-a spus ca, chiar daca divortez in Ro in situatia mea trebuie sa mai divortez inca o data in USA. ca daca era asa simplu...era prea simplu. nu este recunoscut in America in situatia mea. poate daca eram maritata cu cetatean romin era alta poveste.


daca este cetatzean american si divortezi in Romania, nu am stiu...ca treb sa divortzezi inca o data si aici...
deci e ca in Romania....cand se cere ca daca divortzezi aici , sa divortzezi inca o data si acolo...
oricum ar fi nu scapi ...tot treb sa te divorzezi in amandoua locurile daca esti casat. cu cetazean american.

dar cine a fost casatorit cu cetazean roman si divortat in romania...nu mai treb sa ii fie recunoscut divortul in america pt a te casatorii in america. eu la asta m-am referit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

oricum aici, daca partile nu au pretentii si nu au copii impreuna se face divortul prin posta...nu treb sa te prezinti la tribunal, nu e vorba de nici o infatzisare...dar in california e asteptare timp de 6 luni, obligatoriu....nu stiu in alte state.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

Puteti sa-mi dati niste info despre continuarea studiilor din RO in US? Mai exact diploma universitate stat din romania si master in US. Sunt recunoscute diplomele din Ro?
M-am uitat pe site-ul unei universitati si ziceau ca daca nu ai studiat in Engleza trebuie sa treci Toefl?
Cu Gmat-ul cum e ? Am facut niste teste preparatoare si mi s-a parut usor dar nu am testat toate capitolele inca.
Si cea mai importanta intrebare. Merita Master? Sunt sanse de job mai bun cu el :) ?


Michelle



Da iti tebuie toefl si gmat sau gre depinde pe ce ramura vrei sa mergi
nu stiu daca merita sau nu master, sint fete de pe dc care au facut masterul aici dar cum sau mutat toate pe facebook nu cred ca iti vor raspunde
cred ca depinde de meseria care vrei sa o faci daca are cautare daca piata e saturata daca ai experienta in domeniu etc
cred ca diploma e recunoscuta ca si credite asa ca depinde cite credite iti va acorda firma de evaluare si in functie de ele poate va trebui sa mai faci ceva clase sau nu
in orice caz scrie aici noutatile care le afli ma tenteaza si pe mine un master daca nu reusesc sa intru in programul pt care ma zbat acum

Toefl ul lam dat si eu mie mi s-a parut usor chiar cind am ajuns aici l-am dat si l-am trecut cu punctaje maxime
gmat nu l-am dat la un moment dat ma uitam pe ceva site/forum de gmat nu mai tin minte...

Mergi la inceput