Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *447*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ramona, eu zic sa incepi sa-i povestesti de astazi ca o sa trebuiasca sa mergeti la spital unde barza face livrarea bebelinei , musai cumpara-i un cadou pe care sa il aduca ea cand vine acasa, o sa castige un punct din start !
Nu stiu daca are rost sa il cari la spital cu noaptea-n cap



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Ramona, si eu zic sa ii explici ca pleci la spital, chiar daca tu crezi ca nu stie el ce e aia dimineata. Va intelege peste cateva ore.

Da, si nu uita cadoul.

Eu am un stres pt cele ce merg la cezariana. Nu uita sa pui in bagaj pai pt baut si bomboane mentolate gen Halls. La mine astea au facut minuni.


Monn, Inji e patron pe putza lui. Clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Fetelor, va multumesc mult de tot pentru ofertele de ajutor. Nici nu stiu cum sa fac, cred ca ma masor diseara peste umeri, peste sani si peste fund, ca sa nu va agitati sa cautati chestii in care sa constat ca nu am nici o sansa sa incap...

Ilinco, eu nu-ti mai raspund, numa' te felicit ca ai scapat de dat bani pe pampers :)


Mada, si pe tine te felicit :) desi vorba Ramonei, partea cea mai incomoda de-abia acum incepe. Eu ieri am mancat pe langa mancarea normala si multi struguri, pere, mere si piersici....si seara mi-am pus un scobutil si m-am exilat singura in balcon, burta era balonata de sa explodez, stomacul plin de aer, nu puteam sta nicicum...rado-plangeam :)) amintindu-mi cum de la Ilinca nu mi-a fost deloc frica inainte de cezariana si abia asteptam sa scap de insarcinare :))

Ramona, dar cred ca stie Stefan ca "maine" programati una-alta. Spune-i iar ca maine te duci sa livrezi bebelina, si-o sa-l mai lamureasca cine sta cu el dimineata. Eu, sa o trezesc pe Pisilinca sa o iau cu mine la spital la 6....pai si ea somnoroasa si mofturoasa, si despartirea de mami intr-un mediu straion si aglomerat si cum e un spital dimineata....n-ar fi deloc o idee inspirata. Iti tinem pumnii !!!
Cat despre bagaj, nu uita cama sa de noapte, o carte, muzica, tampoane si vata, pampersi, bustiera sau sutien super comod...si, daca e nevoie, haine pentru bebelina. Stiu ca lista teoretic e lunga, dar in prima zi cat stai la TI ai timp sa-l trimit pe sot sa iti completeze necesarul :))



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

pentru sfaturi, imi sunt utile mai ales ca sunt cam stresata

I-am cumparat lu` stefan un laptop cu Spider, il vom da cand ajung cu fetitza acasa.

Flory - buna ideea cu Halls, te

I-am explicat ca maine cand se trezeste, mami lui nu o sa fie acasa, o sa-i dau un pup in somn iar el o sa stea cu tati. Cand vine de la gradinitza eu nu o fiu acasa (pt.ca mereu ma cauta cand ajunge).
O sa mai vb.cu el diseara la culacare. In orice caz, voi pleca cu taxi pt.ca ramane tati acasa cu el. Mi-a cam dat planurile peste cap pt.ca voiam sa-l duc eu la gradi. dar asta e...




Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
de Natalia + 38

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Eu, sa o trezesc pe Pisilinca sa o iau cu mine la spital la 6....pai si ea somnoroasa si mofturoasa, si despartirea de mami intr-un mediu straion si aglomerat si cum e un spital dimineata....n-ar fi deloc o idee inspirata. Iti tinem pumnii !!!


Intr-adevar, nici mie nu mi se pare o varianta buna sa iei copilul cu tine... doar ca noi... s-ar putea sa nu avem de ales, iar daca momentul va fi in noapte (cum a fost la Adela) o sa fie si mai palpitant... dar om vedea noi cum rezolvam... Nenascuti nu ramanem!

Kestiunile fiziologice legate de evolutia sarcinii nu ma sperie deloc... uterul sa stea cuminte, sau macar sa raspunda la tratament si... suntem super fericiti!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 20+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Fuseram la expo de matze, tare s-a mai distrat mandra! Am facut si o mica escala la produse traditionale. Buuuuuuuuuuuuuuuun.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 20+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Fuseram la expo de matze, tare s-a mai distrat mandra! Am facut si o mica escala la produse traditionale. Buuuuuuuuuuuuuuuun.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 20+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!



Doamba, expediati si incoace ceva traditional :) si ingrasator :)))



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Citat:
citat din mesajul lui denisamada
Am facut si o mica escala la produse traditionale. Buuuuuuuuuuuuuuuun.


Doamba, expediati si incoace ceva traditional :) si ingrasator :)))


La acest capitol ma bag si eu..dar cu conditia sa se puna doar pe

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Helou, tufete. Ramona, maine e ziua cea mare deja? Sa vina Gigelica cu morcovul!!!
Floric, acum m-ai facut curioasa: care-i legatura dintre halls si cezariana?;))
Pai Sophiphi nici n-o mai zis nimic de scutec; da' nici kk n-a facut inca, a zis de vreo 3 ori ca vrea, am pus- pe wc...nimic. P'asta numa la scutec reusea sa-l efectueze:)) No, sa speram ca a reusi si la wc pana la urma...
Ieri a avut o zi nashpa, ca s-a imbuibat de lapte cu cereale inainte de somnul de pranz si s-a trezit intr-o mare de voma:((( Si a mai vomat dupaaia de vreo 3 ori, la interval cam de 2 ore, cantitati din ce in ce mai mici (se epuizase stocu' de cereale din stomac:)) Intre vome a fost foarte happy, cand venea voma stiam ca se schimba la fatza, se intrista si cerea cu glas tremurator si disperat:"batze!!!"
Azi inca n-a mancat nimic, doar cateva lingurite de inghetzata:)) Incerc un orez cand se trezeste, doarme dusa de aproape 3 ore. Azi a ublat pe jos incredibil de mult, am fost shocata, pe mine ma dureau picioarele si ea continua marshu sustinut...cred ca de-aia doarme asa bine acum. A fost o zi superba la noi (daca ati vazut si in poze pe FB ca era in "chiotitza":)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Ilinca, nu nici o legatura directa intre Halls si cezariana. Ci mai degraba face bine la gat, dupa ce ai avut tubul cela ingrozitor (nu stiu cum se cheama, poate Mada e pe faza). Deci, ca sa explic ce mai pe inteles...Cand te anesteziasa iti introbaga pe gat o sonda (parca se cheama)...nu stiu ce rol are, dar banuiesc sa respiri prin el in timpul operatiei, sa nu iti scapi limba pe gat, chiar habar nu am. Cert e ca aceasta sonda iti irita gatul. La trezire ai senzatia de a-ti "regla" vocea, de a tusi ori cu "harachiri" pe tine e o placare sa tusesti. Mentolul din bomboanele acestea te ajuta sa respiri mai usor si fluizeaza cumva mucozitatile din gat.

Crede-ma ca nu stiu exact explicatia stiintifica. Chiar daca mi s-a spus la acel moment numai de `teligenta nu stateam eu. Am inghitit, m-am simtit bine si recomand tuturor.

Ce e de retinut ca face bine la gat dupa orice operatie cu anestezie care a presupus introducerea acelei sonde pe gat.

Daca stie cineva mai bine explicatiile tare as vrea sa le cunosc si eu. Acum, mai pe indelete.

Mergi la inceput