Clasa PREGATITOARE 2012-2013 (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaionela

Roli, tu stii mai bine daca il zapaceste ora de engleza sau nu. Eu fac cu astea mici de la 4 ani si 9 luni si engleza si germana. La inceput aveau tendita sa spuna cuvintele in engleza, deoarece faceau mai multa engleza,dar dupa o perioada au rezolvat si aceasta problema.
Daca copilul vrea si programul va permite poti sa-l dai la ambele limbi..



Cum necum, tot le va face pe amandoua, n-am de ales, daca are in orar ora aia de engleza, pt ca vreau sa faca germana in cele 2 ore suplimentare. Iar inca 2 suplimentare de engleza nu-i mai bag, ca ii termin toata saptamana si tb sa mai ramana timp si pt sport.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Ce mai fac scolareii? Noi avem mari probleme la scoala, incurcam in prima faza stanga cu dreapta ( ea fiind stangace). De aici un adevarat circ de plansete, ca nu i se pare normal pentru ca pentru ea mana stanga este de fapt mana dreaptaMai avem probleme si cu trezitul dimineata, sera nu vor sa doarma mai devreme de ora 9,20 si dimineata trag de ele si uite asa mai intarziem. datorita faptului ca sunt avansati cu scoala, zilele astea merg la circ, si sunt foarte incantate.
In rest suntem Ok. Lucreaza destul de mult pe caietele tip si in acelasi timp fac si multe joculete, in fiecare zi venind cu lucruri noi invatate. Ne obisnuim incetul cu incetul sa nu raspundem neintrebati si sa avem mai multa rabdare pe scaun. Nu ne mai foim la fiecare 5 minute , acuma ne foim la 20 de minute.Asteapta cu nerabdarea pauza si li se pare super frumos in ea, ca au timp sa se joace
Cu privire la materie au facut urmatoarele:
la comunicare - despre obiecte din ghiozdan sa spuna la ce le trebuie , sa faca diferite propozitii, sa desparata in silabe si stabileasca sunetele din fiecare silaba
La matematica- au facut despre multimi si gruparea acestora, si semne grafice preartimetica
La desen ( sau cum se numeste)- au discutat despre vacanta si au trebuit sa deseneze ce le-a placut cel mai mult in vacanat
La educatie pentru societate- au facut despre familie si despre gradul de rudenie ( frate, sora, var , unchi, matusa) si au ajuns la concluzia ca sunt foarte dezamagite ca nu au verisor...
Au mai vorbit despre anotipuri si succesiunea lor , precum si despre rolul oxigenului si a CO2.
LA TIC- au vorbit despre tablete si au venit acasa ( mami vrem niste tablete mai performante, pentru ca acuma stim totul despre ele...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Bravo, uite ca se mai face si ceva carte pe undeva ... Si e bine ca va spune ce face, ca eu trebuie sa trag cuvintele cu clestele din gura ei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

La fel si eu, trag cu clestele cuvintele, obtin raspunsuri telegrafice, o sa vad insa caietele speciale vineri pt. ca ne-a promis d-na ca ni le da acasa pina luni. Din cat imi dau eu seama, bat pasul pe loc in continuare, e chiar mai relaxant decat la gradi. Incerc oarece regrete ca n-am inscris-o la cls. 1. Ea insa, este super incantata de scoala, le iubeste pe toate cele 3 doamne (invatatoare, spaniola, religie), ce pot eu sa mai zic in situatia asta?

Ups, am uitat-o pe d-na de sport

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexa06 spune:

Buna dimineata!
Am si eu baiatul cel mare in clasa pregatitoare si la noi a fost un haos total, acum incep sa se mai aseze lucrurile. Nici noi nu am avut femeie de serviciu, a trebuit sa cautam noi, parintii pe cineva care sa vina sa le faca curatenie in clasa si sa le serveasca masa, dupa ora 12 raman la programul asta de supraveghere, dar nu dorm, ca nu au paturi, le-au bagat limba straina obligatorie germana, chiar daca ei au facut pana acum doar engleza, de acum inainte daca vrem sa faca si engleza, trecem la optional si platim.
Si eu greu mai aflu de la copil ce fac acolo, nu-mi spune mare lucru, la sfarsit de saptamana luam caietelele acasa si vedem ce au lucrat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Celena ,daca ei ii place la scoala foarte bine. Asta este si scopul acestui an, sa priceapa ce este scoala si sa vina cu drag la scoala.
Acuma ca sunt micuti este intradevar mai greu sa afli ceva de la ei. Eu am avantajul ca am doua si daca una uita ceva , celalata isi aduce aminte. Nici ale mele nu au aveau chef sa zica in fiecare zi ce faceau la scoala, uneori imi ziceau bine si atat... La noi eavem avanatajul ca invatatoarea ne trimite la inceput de saptamana tematica pe saptamana respectiva si atunci stiind ce activitati au desfasurat am reusit sa le provoc sa discut despre asta. In acel moment ele isi aduc aminte si imi povestesc si ce teme au si ce teste au dat sau ce prostii trebuie sa aduca pentru a doua zi la scoala. In asa fel daca tu stii ce face in linii mari, ai subiecte de discutie si poti sa dezvolti o anumita tematica.
Mie cand imi spunea ca au facut bine , le ziceam ca asta nu este o materiei ca eu nu am vazut-o in program si sa-mi dezvolte si mie ce inseamna bine sau rau. Am lucrat cu ele la acest capitol inca de pe vremea gradinitei, la inceput le intrebau ce au mancat, apoi ce activitati au facut , cu toate ca aveam meniul si rezumatul activitatilor zilnic. In acest fel am incercat sa le fac atente la ceea ce se intampla acolo, dar mentionez ca si faptul ca sunt doua ma ajuta foarte mult sa aflu atat lucrurile bune cat si prostioarele pe care le fac.
Puteti sa incercati sa vorbiti cu invatatoarea si voi , sa va trimita planul lectiilor pe mail pentru ca trebuie sa-l aiba cu siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidsta spune:

Fiica-mea la inceput era amuzata de ce usor e la scoala. Acum nu mai vrea sa mearga, nu ii place, zice ca nu invata nimic. La sport merge cu placere ca primeste tot felul de stimulente si e mai fun; la religie la fel ca invata rugaciuni ... Imi vine sa ma impusc, am vrut doar sa fie intr-o clasa echilibrata ca si nivel de varsta ca mi-a ajuns experienta de la gradi unde era mai mica cu un an decat colegii ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Citat:
Acum nu mai vrea sa mearga, nu ii place, zice ca nu invata nimic
Nu inteleg, cum nu invata nimic? De ce nu vorbiti cu invatatoarea. Spune-tii ca materia este mult prea usoara penru ei si sa faca alte lucruri. Ale mele multumesc ca nu se plictisesc. De fiecare data vin cu lucruri noi. Astazi imi povesteau despre sinonime si antonime. Sau prin joc trebuiau sa descopere greseala, un cuvant nu era corect intr-o anumita definitie. Ei trebuiau sa-si dea seama care era cuvantul gresit.
La matematica au facut niste semne grafice.
Au dat si primul test al lor din viata de scolarei, la engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

S-a definitivat si la noi in sfirsit orarul.
Consulatii are invatatoarea in ora de religie.

In rest ... la fi-miu vad ca fac destul de multe. Au tot felul de caietele si in fiecare zi vine ca a facut altceva, din alt caietel.

TIC nu fac. Si cind am intrebat daca se face asa ceva multi parinti au sarit si au zic ca nu acum, e prea devreme. Na ...

Il vad pe fi-miu insa destul de obosit si irascibil.
Vine foarte nervos si cu greu ma inteleg cu el.
Cred ca este prea mare harmalaia pt el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidsta spune:

Nu am ce sa cer invatatoarei, sunt si copii care implinesc 6 ani abia in 2013 iar diferentele se vad.
Noi repetam pregatitoare si ne asteptam sa fie cam plictisitor, dar nu ca programa de clasa pregatitoare sa repete elemente facute la grupa mare. Nu vreau sa polemizez; parerea mea e ca programa e slabuta pentru 6 ani ca si medie de varta.

Mergi la inceput