Situatii amuzante la munca!

Situatii amuzante la munca! | Autor: inbox

Link direct la acest mesaj

Astazi am comis o gafa verbala fara sa vreau, si mi-am adus aminte de diverse situatii amuzante din cariera mea de angajat care lucreaza de cand se stie cu oamenii ( publicul cum se zice).

Azi lucram la un dosar, si trebuiau sa vina mai multe persoane sa semneze diverse acte, persoanele au venit pe rand, in final ajunge si cel din ruma...eu fericita ca pot sa dau drumul la dosar, si tot explicand si oamenilor si colegului care trebuia sa preia dosarul ( ca eu tot explic sa fie omul lamurit), ma trezesc exclamand: "Uite ca a venit si ultimul om", la care domnul respectiv amuzat: " Haideti ca nu oi fi chiar ultimul om".

Alta data, fiind foarte aglomerat si ramanand setata de la un ultim act, ii zic unui domn foarte hotarata: "iar acum sa vina sotia sa semneze", si vad ca omul ramane blocat ( l-am vazut ca era nelamurit), la un moment dat reuseste sa imi spuna usor speriat "Si daca nu sunt insurat?" ( parea si celibatar convins) zic razand " Va insurati acuma ce sa mai faceti!"

Sunt multe, nu m-am abtinut sa nu vi le impartasesc pe astea doua. Cand imi mai aduc aminte va mai spun!

Voi ce situatii amuzante ati avut la munca?

"participam la concurs "

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

acum ceva timp eram pe balcon la o tigara (rusine mie, iar m-am apucat) si aveam drept companion un domn mai de varsta a doua spre a treia.
si admiram noi un maret mall ce ni se ridica in nas peste drum.

Iar el zice, cu un oaresce regret in voce:
"Ehe, nu-l mai prind eu pe asta terminat..."
si eu scot porumbelul din gura, spontan - nu stiu ce dracu gandeam sau DACA gandeam in momentul ala:
"Ei cum nu, pai astia se misca repede, in vreo doi ani maxim e finalizat, doi ani tot o mai duceti...."
iar el completeaza
".....aici la serviciu, ca ies la pensie la anul".


Nu stiu de ce am spus asa ceva. Imi venea sa ma ascund in scrumiera. Nu s-a suparat. Totusi...

Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Daca este Mall-ul din Floreasca spune-i ca se termina la anu in august

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

acum ceva timp eram pe balcon la o tigara (rusine mie, iar m-am apucat) si aveam drept companion un domn mai de varsta a doua spre a treia.
si admiram noi un maret mall ce ni se ridica in nas peste drum.

Iar el zice, cu un oaresce regret in voce:
"Ehe, nu-l mai prind eu pe asta terminat..."
si eu scot porumbelul din gura, spontan - nu stiu ce dracu gandeam sau DACA gandeam in momentul ala:
"Ei cum nu, pai astia se misca repede, in vreo doi ani maxim e finalizat, doi ani tot o mai duceti...."
iar el completeaza
".....aici la serviciu, ca ies la pensie la anul".


Nu stiu de ce am spus asa ceva. Imi venea sa ma ascund in scrumiera. Nu s-a suparat. Totusi...

-------------------------------------
Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/




si io-s campioana la gafe de gen, da' la ora asta nu-mi aduc aminte...decat faptele bune

Edit, ca mi-am amintit, da' nu e de la munca, e de la bloc.

Stau in cartier linistit, cu multi batrani.
S-a izolat termic blocul, sedinta de bloc, cine cum plateste,rate, banu' jos etc.
Lumea nemultumita de pret, ca s-a luat primul venit, ca nu s-a negociat bla-bla.

Un nene de 85+ zice : lasa, domne, ca-i bine ca s-a facut, ca vom plati mai putin intretinerea, ca factoru' energetic, ca se amortizeaza in 5 ani...la care io, culmea idioteniei, ca mi-e si rusine sa-mi amintesc: "ei,5 ani,e mult dom'le, cine stie ce se intampla, poate nici n-apucam" A ramas mosulica perplex si io si mai si, cand mi-am dat seama ce am scos pe gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Inbox, topicul asta e un fel de "mi-a fost rusine"... la munca. Ei, io am comis-o la munca altuia, la dentist mai exact. Eram si cu fii-mea si am fost asa de stresata inainte, daca o s-o doara, cum o sa fie, avea cariata o maseluta de lapte, ca atunci cand mi-a venit mie randul cu chestii grele nu asa, i-am zis sa-mi faca anestezie generala ca sa stau cuminte si sa-si faca treaba linistit ... Nu va spun cum s-a uitat omu' la mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Eu cand am organizat ultimul eveniment (adica cel mai recent) mi-am luat la mine niste manusi chirurgicale ca sa nu mai usture mainile cand pregatim mapele cu materiale. Numai ca am uitat punga cu manusi pe biroul de receptie, fix alaturi de ecusoanele participantilor. Erau asa, imprastiate artistic, zici ca erau pregatite de utilizare.

Intra un domn mai in varsta, eu toata un zambet il salut, ii urez bun venit si-l conduc la desk-ul de receptie sa ii dau ecusonul...omu da cu ochii de manusi si ma intreaba, mai in gluma mai in serios, dar se vedea ca are o temere: Aoleu, doamna, dar la ce ne-ati chemat aici????


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Plec intr-o delegatie cu un mare director de la locul de munca de pe atunci, stres mare sa nu fac vreo gafa, imi pregatesc toate documentatia, aranjej cu cazarea, cu traducerea, ma duc la coafor, tot, tot sa fie perfect.
Avionul era pe la 5 dimineata, trebuia sa fim pe la 4 in aaroport. Directorul asta care era un scortos si un tipicar fara margini, imi zice ca de control sa-i dau un telefon dimineata ca sa nu adoarma si sa piarda avionul. Ca sa nu adoarma el,nu am dormit eu toata noaptea.

Niciun incident, ne intalnim la aeroport, sefu la 4 ace costum de ginerica, camasa alba, cravata scumpa, geanta de piele. Ne ocupam locurile in avion unul langa celalalt.
La un moment dat s-a adus micul dejun (ceva lapte cald si orez cu lapte)cand eu atipisem, cred ca am visat ceva urat, numai tin minte si m-am miscat brusc, am vrut sa ma ridic si zdrang toata mancarea pe sefu, am inlemnit da cu servetele,da cu scuze, incearca sa-l cureti. Nu stiu de ce tineam paharul cu orez in mana si cand am incercat sa-l imaculez pe domn, i-am varsat orez si pe geanta de piele, singurul accesoriu din ,,om'' care ramasese curat.
Am murit de rusine, nu mi-a zis/facut nimic, dar nici nu m-a mai luat pe mine in alte delegatii.

Mergi la inceput