Buburuze de mart-apr2013(6)!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria-r spune:

WOw, ce dragut! 3 burticute cu gemenasi! Super! Sa aveti sarcini usoare si bb sanatosi.
Si la mine s-au mai atenuat durerile de sani si nici greata parca nu mai imi este chiar asa tare. Burtica inca nu se vede. Abia astept sa apara burticuta.
Felicitari tuturor pentru rezultatele bune la DT!
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

Mara, felicitari pt domnisoara...asa sa ramana daca iti doresti fetita.
Eu nu stiu ce imi doresc, stiu ca vreau ca bebe sa fie sanatos si sa pot sa tin sarcina si sa nasc cu bine. La primul copil imi doream sa fie fetita cu toate ca am STIUT din prima clipa ca e baietel - nu stiu cum sa explic asta dar pur si simplu stiam. Acum ma gandesc ca ar fi frumos sa am si o fetita dar pe de alta parte m-am prins deja cum este cu baietii, ce fitze au, cum se spala o putzulica, ce bakugani sunt la moda basca ca am o gramada de hainute pastrate si 2 tone de masinutze.

vA pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

ruxulic haha...ma faci sa rad cu bakuganii si masinutele...pai daca vei avea fetita, vei avea aventuri cu Barbie...si rochite...deci o noua experienta
va pup cu drag pe toate somn usor

14+ gemeni
Clexane 0,4 , Aspenter, Lutinus, Femibion 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Peste tot pe acest forum am vazut ca se schimba capitolul la 20-25 pagini.
E normal ca face cautarea si citirea mai usoara, asa mi se pare.
Cand vezi un capitol de 500 de pagini nu iti vine sa-l citesti pe tot dar cand vezi mai multe de cate 20 de pagini te apuci de undeva si e mai simplu.

12+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_55 spune:

felicitari tuturor fetelor pt eco bune!
Piscotel, ce bine ca ai repetat eco, ai fost super inspirata

17+
Multumesc Doamne
PAI 1 homozigot, MTHFR A 1298 heterozigot si Factor XIII heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Buna dimineata fetele
Tudoralexa felicitari pentru fetite cu codite
Ruxulic ai dreptate suntem obisnuite cu baietei, cu igiena si comportamentul lor si nu in ultimul rand cu tona de lucrusoare si masinute,dar mie chiar mi-ar placea o gargaritasi daca pana la urma va fi gargarel va fi fooarte iubit

de Robert Andrei(18.05.2009) si 14+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Buna dimineata burtici!
Si eu sunt foaaaarte curioasa daca e sau , si eu si sotul suntem fericiti ca vine bebe, nu conteaza sexul, sanatos sa fie! Sper sa aflu la 13 saptamani, desi nimic nu e sigur... sora mea stia ca e baietel (chiar isi dorea un baiat) iar in luna a 7-a i-a spus doctorita... ups... e fetita!
M-am amuzat cu calendarul chinezesc (imi iese ca e baiat), dar pana cand il/o vede doctorul... cautam nume pentru ambele variante.
Va pup!

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Si mie dupa calendarul chinezesc tot baiat imi iese. Si la eco a parut a fi baietel deci pana acum ma declar posesoare de sot foarte fericit (nu stiu de ce e asa important pt el sa fie baiat...)

12+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am primit rezultatele la DUBLU TEST. Sunt ingrijorata!

La explicatii pe site synevo am gasit urmatoarele informatii si ma ingrijioreaza faptul ca nu imi e clar daca rezultatul este bun sau nu din cauza PAPP-A a carui valoare este semnificativ scazuta in comparatie cu mediana corespunzatoare varstei gestationale:

PAPP-A (proteina plasmatica asociata sarcinii) este o glicoproteina derivata din placenta. In timpul sarcinii este produsa in cantitate mare de catre trofoblast si eliberata in circulatia materna. Nivelurile serice ale acestei proteine cresc odata cu varsta gestationala, cel mai pregnant in ultima parte a sarcinii. Studii recente au demonstrat ca scaderea concentratiei PAPP-A in cursul sarcinii este asociata cu anomalii cromozomiale ale fatului: trisomie 21, 18, 13, sindrom Turner, triploidie de origine paterna (scadere usoara), triploidie de origine materna (scadere marcata).

Free beta-HCG – subunitatea beta libera a HCG – este considerat a fi un marker mai relevant decat molecula de HCG intact in trimestrul I de sarcina. In sarcinile asociate cu sindrom Down, nivelurile de free beta-HCG sunt >2 MoM. Valorile sunt de asemenea mult crescute in triploidia de origine paterna. In sindromul Turner nivelul de free beta-HCG este normal. In prezenta trisomiei 18 sau 13 precum si a triploidiei de origine materna concentratiile de free beta-HCG sunt considerabil scazute.

Valorile mele sunt:
free beta-HCG ng/mL 75,099
PAPP-A mU/L 933,117

Si la comentariu scrie asa:
Acest rezultat indica un risc scazut de anomalii fetale la nastere (sub valorile cut-off mentionate care reprezinta limitele de risc). Valoarea PAPP-A este semnificativ scazuta in comparatie cu mediana corespunzatoare varstei gestationale.
Age risk = riscul initial legat de varsta
Final risk = riscul calculat dupa procesarea datelor
Procesarea datelor s-a efectuat cu ajutorul programului Wallac LifeCycle versiunea 3.2 (Perkin Elmer)
Aceasta investigatie nu constituie un test diagnostic.
Este estimat numai un calcul de risc care se bazeaza pe rezultate statistice si depinde de acuratetea informatiilor furnizate de medic/pacienta.
La dublu test sunt estimate riscuri pentru sindromul Down (trisomia 21), sindromul Edwards (trisomia 18) si sindromul Patau (trisomia 13).
La triplu test sunt estimate riscuri pentru sindromul Down, sindromul Edwards si defectele de tub neural.

Nu se face odata luni sa-mi sun medicul sa vad ce e de facut mai departe...?



12+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Emilia dar la tine rezultatul nu a fost de genul 1/10000 de ex?
La mine asa a aparut rez. si daca scrie ca valorile sunt sub limita cut-off eu zic sa te linistesti putin si sigur dr iti va spune ca este bine.

de Robert Andrei(18.05.2009) si 14+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput