Buburuze de mart-apr2013(6)!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaNae spune:

Salut burtici!

Salutari noilor venite si putere sa treaca peste incercari! Totul va fi bine, o sa vedeti!
Eu si astazi sunt tot la pat. Am avut o tentativa de mers la serviciu, dar m-am intors dupa ce mi s-a intarit iar abdomenul. Abia astept urmatorul control sa vad cat va mai fi nevoie sa stau la orizontala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandralin

din cate am citit pe forum si nu numai, prostioare ai voie dar ideea este ca sperma declanseaza contractiile- de aia si este recomandat sexul in luna a noua ca si factor declansator al nasterii.
asa ca....ori folosesti mijloace mecanice ori abstinenta.eu una nu risc si chiar daca sotul mai mariie i-am explicat ca nu am asteptat pe bebe 2 ani ca sa-l pierd de la o fita. si a inteles.
iar in legatura cu rezultatul DT- de ce dureaza asa de mult? La mine rezultatul le TT a venit in 3 zile .

19 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

nu cred ca sperma declanseaza contractiile ci orgasmul!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui aruam

Bune fetele,

Acum doar ce am ajuns de la eco si surpriza fetita noastra este de fapt baietel .D-na dr a inceput sa rada si mi-a zis ca intre timp i-a crescut puta.Nu conteaza important este ca e sanatos e un grasunel are 280 gr. Sotul meu e in al noualea cer ,eu ma obisnuisem cu ideea de fetita dar o sa-l iubesc la fel de mult si pe baitel.
Sper ca luna viitoare nu-mi spune ca este fetita atunci o sa fac eco 4D



PCOS , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Elevit 1/zi, Magne B6 1/zi ,acid folic 5mg /zi, Arefam 200mg /2 zi
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
18+ [baiat]
Multumesc Doamne

felicitari pt bebe sanatos, asta e tot ce conteaza:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Baby_kiss, intr-adevar sperma e cea care poate cauza contractii. Sperma contine oxitocina substanta ce se foloseste si in spitale pt a declansa un travaliu. Orgasmul poate cel mult sa duca la intarirea burtii pt ceva timp.
Bun venit burticilor noi!

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clementina26 spune:

Fetelor, va multumesc pentru primirea frumoasa , incurajarile si vorbele bune.
Suntem sigure ca vom trece peste toate greutatile (eu si fetita mea), pe care am inceput s-o simt dar ffff incet.
Burtica ne-a crescut frumos, nu mai avem greturi, doar dureri zilnice de burtica, sincer nu stiu ce sunt, contractii nu par a fi pentru ca nu mi se intareste burtica.
Fetita este bine, ia in greutate, si mai avem cateva saptamani pana mergem la morfologia de trim 2.
Analizele ne-au iesit bune, si DT-ul, in afara de cele de la fundeni (nici nu m-asteptam, doar sunt o mica mutanta:))
Le felicit pe fete cu gemeni, sa va creasca bb-ii frumos si nastere la termen.
Fetelor, voi ati cumparat ceva pentru bb? Eu inca nu.
Pup


MTHFR A1298 C homozigot
Tratament: clexane 0,4, aspenter 1/2 zile, magne b6, femibion 2, utrogestan, uscosin, no-spa, vitamina c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Eva momentan nu am mai fost la ecografie.
Urmeaza la inceputul lui Noiembrie dar nu stiu daca mai rezist pana atunci pt. ca mi-e un dor de ei de mor
Momentan dr. U mi-a adaudat si Clexane 0,2 pe langa cel de 0,4 asa ca ma preocup cu tratamente si tot felul de chestii ca sa treaca timpul.
Deja nu mai am rabdare......
Tu la cat timp faci ecografie?

Pupici

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

eu mi-am facut programare la urmatorul eco pe 22...nu mai pooottt, pana atunci mai sunt 13 zile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Fetelor va citesc cu drag si parca simt emotiile alaturi de voi.
Nu va suparati ca nu va parasesc nu?
Ma gandesc ca ce traiti voi poate o sa traiesc si eu cat mai curand si sa fie pana la termen.
Felicitari gravidutelor cu gemeni am vazut ca sunt cateva si sotul meu isi doreste mult gemeni.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Bun venit noilor burtici, sarcina usoara si frumoasa va doresc!! Cu optimism si fara emotii... negative!

Eu azi am fost la lucru dar de maine raman acasa pana la sfarsitul saptamanii in concediu medical pentru ca viroza nu imi da pace. M-a mai certat azi si doctorita de familie ca am si slabit 1 kg in ultimele zile (in total am slabit 2 kg de la inceputul sarcinii), dar mananc mai mult fortat ca stiu ca e bebe la mijloc.

Urmatoarea noastra intalnire cu bebe la eco va fi luni, asa ca mai am de asteptat cateva zile. Am zis ca pana atunci incercam sa il/o convingem sa ne arate daca e sau ...

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Buna seara burtici
tudoralexa eu am mers in primele saptamani o data pe saptamana la eco pentru ca un bebe era mai mic cu 5 zile si trebuia sa vedem cum evolueaza...acum merg la eco la 10-12 zile maxim 2 saptamani pentru ca la 2 saptamani merg si la medicul hematolog si vrea mereu sa vada ecografia si d-dimerii ca sa stie cum imi da in continuare doza de Clexane...mi-a zis ca din saptamana 18 o sa imi creasca la Clexane 0,6...d-dimerii au ajuns la valoarea de 340 ng/ml...maximul este 230...fac analizele de sange la Regina Maria...Acum imi fac 0,4 in fiecare seara si un Aspenter pe zi in fiecare dimineata...Deci tu faci si 0,2 dimineata ? Si mie imi e dor rau de tot de bebei...am fost la eco pe 2 octombrie si acum merg din nou pe 16 oct...ah!! d'abia astept
tu ai 2 fetite..eu am 2 baieti
fetelor va pup cu drag pe toate...si fiti relaxate si curajoase

15+ gemeni
Clexane 0,4 , Aspenter, Lutinus, Femibion 2

Mergi la inceput