Buburuze de mart-apr2013(6)!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu nu am preferinte si nici nu ma grabesc sa aflu ce e, dar sotul meu isi doreste foarte tare baiat si vreau sa-l linistesc odata!
In ce perioada se face Triplu Test? De la 16 saptamani sau de la 18 saptamani?

13+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Emilia nici pt noi nu are importanta ce e,sanatos\oasa sa fie.Nu ca nu ma incanta ideea de baietel da' si daca se schimba nui bai.Eu am primit o hartie pe care scrie ca TT se face intre sapt. 15-17.

Cosmi 12+ deocamdata
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

cosminuta, katy ce mai faceti, burticute? ma bucur ca sunteti bine, va mai citesc din cand in cand, imi aduc aminte de perioada cand aveam burtica imi place, cate intrebari si nelamuriri aveti si voi... eco, teste peste teste... sa dea Dumnezeu sa ajungeti cu bine la termen

felicitas te si pe tine si te asteptam si la scutece sa ne mai povestesti despre voi a miscat bebe deja? ce frumos....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Neata fetele! haideti la un ceai cald cu lamaie

Cosmi cred ca si dr astia au o prb cu capu...deh vb aia ...cate bordeie atatea obiceie! Eu am o hartie de la dr mea pe care scrie TT 16-21s, bine am mai citit pe net si media cam asta ar fi 16-18s.

pup fetele sa aveti o zi buna

de Robert Andrei(18.05.2009) si 15+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Am citit poezia asta la odiseea de noiembrie, nu o stiam si imi place tare mult


Daca-mi aplec smerit genunchii,
Si māinile mi le-mpreun
Nu ma gāndesc sa fie, Doamne,
Nici cel mai drept, nici cel mai bun...

Si nu te rog sa-i dai nici haruri,
Nici minte cine stie cāt...
Mi-ar fi destul sa-l vad ca-mi creste
Nici prea frumos, nici prea urāt;

Si nu l-as vrea nici prea cuminte,
Si nici din cale-afar-nebun;
Nici prea de tot supus s-asculte,
Dar nici sa rāda de ce-i spun.

Si mai ales, as vrea sa simta
Īn orice pas din trai, mereu,
Ca cel mai credincios prieten
I-oi fi de-a pururi numai eu...

Daca-mi aplec smerit genunchii ... - Elena Farago

de Robert Andrei(18.05.2009) si 15+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna burtici,
Danina ,Casandra
voi ati simtit bebele cum misca?
Eu inca nu-l simt, ieri am facut 18 saptamani si din cate stiu asta ar fi varsta de la care incepi sa simti miscarile bebelusului.Sunt un pic ingrijorata de abia astept sa ajung la eco luni. Stiu ca nu e o regula ca neaparat la 18 sapt trebuie sa-l simti ca am citit ca intre 18 -22 sapt il poti simti prima oara.




PCOS , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Elevit 1/zi, Magne B6 1/zi ,acid folic 5mg /zi, Arefam 200mg /2 zi
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
18+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Buna fetelor. scuze pentru activitatea redusa pe aici, dar am atata treaba la birou de nu-mi vad capul. Voiam sa va zic ca mi-a venit rezultatul la DT si din ce scrie aici pare totul bine. Adica risc de varsta 1:816, risc de trisomia 21 1:554, risc combinat de trisomia 21 1:2805 si risc de trisomie18/trisomie13 - 1:10.000. stiu ca scrie scazut, dar nu e prea putin la risc de Down - 1:554?
Voi cum ati avut raportul la acesti indici? la dr inca n-am ajuns, poate sapt viitoare merg.

Ma bucur pentru vestile bune pe care le-am citit pe aici, asa ca astept si pe mai departe sa citesc la fel:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Hello burtici!!!

Ce faceti?


Roxy multumim de vizitaPupici multi
Da mara,asa se pare cate bordeiuri atatea obiceiuriFrumoasa poezia
Baby nu stiu ce sa-ti zic,eu nu am facut DT ci TT o sa fac direct.La medic ai fost cu rezultatul?el e cel mai in masura sa-ti dea un raspuns.Mie nu mi-se pare mic
Aruam stiu si e persoane care l-au simtit pe bebe mai tarziu,parca are si legatura cu pozitia placentei...

Pupici multi tuturor!!!!



Cosmi 12+ deocamdata
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Hello!
Eu nu am mers azi la serviciu, dar am facut o vizita la medicul de familie pentru ca raceala nu imi da pace, ba mai mult, am facut si febra. M-am doftoricit eu cu "naturiste", iar doctorita mi-a confirmat ca e ok asa (propolis si vit C, sirop din mugur de brad si pin, ceai, lamaie, comprese cu otet pt febra).
M-a sfatuit sa nu iau niciun medicament pentru ca sarcina e inca micuta si il poate afecta pe bebe.
M-a incurajat, mi-a zis sa am un pic de rabdare, e ceva viroza si evident, cedeaza mai greu cu miere+lamaie decat cu un paracetamol.
Asta e... Ma bucur ca momentan nu mai am temperatura ridicata (vad eu diseara cum e) pentru ca febra nu ii prinde bine pentru bebe.
Luni as vrea sa ma duc la lucru (am enorm de mult de lucru si nimeni nu imi face in locul meu), sper sa ma pun pe picioare.
Va pup si va doresc un sfarsit de saptamana linistit, odihnitor si ... insanatosire grabnica fetelor "virusate" ca si mine!


12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Ola, ce fac burticile mele preferate?

Ce dragut ca au inceput sa miste minunile voastre.
Sunt tare curioasa cand o sa simt si eu.........habar n-am daca o sa ma prind ca ei sunt. Mi s-a explicat cum trebuie sa simti, cu ce se aseamana dar tot nu stiu daca o sa fac diferenta intre bebei si alte senzatii care nu au legatura cu ei.
Probabil ca o sa ma prind intr-un final cand or sa-mi traga la ficati.

Baby, eu zic sa stai linistita, sa mergi la dr. si sa vezi ce iti spune el.
Stiu bine prin ce treci, chiar Luni la unul dintre bebei a iesit 1:242.
Dupa lupte seculare, stres care numai bine nu le-a facut, o groaza de bani dati m-am linistit.
Probabil ca in cel mai rau caz o sa-ti recomande amnio ca si mie......depinde de medic si dupa ce statistica se ia......am aflat ca sunt la moda mai multe formule de calcul.
E mult de batut campii, concluzia este ca trebuie sa fii tare si orice ar sa mai ceri o parere. Pe mine m-a ajutat.


Pup toate doamnele

13+

Mergi la inceput