Un creion, un caiet, o carte - cautam voluntari !

Un creion, un caiet, o carte - cautam voluntari ! | Autor: papanash

Link direct la acest mesaj

Ajutorul pe care vrem sa il acordam consta in gasirea resurselor necesare continuarii scolii/gradinitei .

Tabel-centralizator cu necesarul pt toti copiii



Sunt copii care nu merg la scoala fiindca parintii n-au bani de caiete, de carti, de transport. Sunt copii care in anul 2012 nu au (si n-au avut vreodata) curent electric, fac lectiile la lumina lampii. Prietenele mele din tara au descoperit cazuri de o saracie dramatica si acestora vrem sa le acordam acum o atentie speciala, sa-i ajutam sa le aducem lumina/caldura in viata. De multe ori un gest simplu poate schimba un destin, si multe dintre noi stim asta din proprie experienta.
Acestia sunt copiii si familiile pe care ii avem in grija:


Va dau cuvantul :

Laura25- actiunea de la Piatra Neamt (sat Izvoarele, jud Neamt)
sunt 2 baieti Cristi (8 ani - cl. a 2-a) si Gheorghita (7 ani - cl. 1), locuiesc intr-o camera mica, unde nu incape mai nimic in afara de pat.
vrem sa le cumparam biciclete

Laura_s - si prietenele din Cluj
Dl. Macicasan ( care a ramas vaduv inainte de Craciun) are 5 copii:
Alin 26 ani, care sta in chirie in Cluj si lucreaza
Calina 21 ani, casatorita si sta in Cluj, lucreaza.
Sebi, 15 ani e la scoala in Cluj, clasa a VI si sta in camin, merge acasa in weekend.
Lavinia 14 ani, clasa a VI, , e in clasa cu fratele ei si sta in camin in Cluj;
Luca 4 ani, luat de cei de la directie dupa ce a decedat mama lui;Dupa indelugi demersuri, Luca s-a intors acasa, unde ii era locul.
Dorim sa le tragem apa si sa renovam camerele in care stau.
Cea de-a doua familie Costea, are 3 baieti:
Daniel 9 ani clasa a II in Garbau,
Vasile 4 ani vrea sa-l duca la gradi din primavara.
Marius implineste 2 ani.

le trebuie 12 mil sa traga apa, ca acum merge 1.5 km pana la fantana.



Alinuk - Tatarani
Asadar, copiii lui Robert, care locuiesc si merg la scoala respectiv gradi in com Tatarani, sat Caprioru din jud Dambovita, sunt:
Bianca 10ani cls a 3-a
Emanuela 9 ani, cls a 3-a
Isaac 6 ani, la gradi
Enisei 5 ani, la gradi
Estera 4 ani intra la gradi la toamna
Iosif 2 ani jumatate, sta acasa cu mama

familia Badescu din Priboiu care are 6 copilasi:
Daniel 3 ani
Nicolae 5 ani
Gheroghe 7 ani cls a 1
Irina 9 ani, cls a 3-a
Ioan 11 ani, cls a 5-a
Maria 13 ani, cls a 7-a


Copiii lui Cristi care locuiesc si merg la scoala resp gradi in com Tatarani, sat Tatarani din jud Dambovita sunt:
Stefan 12 ani, cls a 6-a
Teodor 13 ani, cls a 7-a
Lucia 14 ani, cls a 8-a
Maria 9 ani, cls a 4-a
Ioana 6 ani, gradi
Cristina 8 ani, gradi (este cea bolnavioara)
Andrei 2 ani si jumatate, cu mama acasa



Gabby2011
Adelina are 8 ani si 8 luni desi arata mai mare pt ca e plinuta si Toni are 11 ani.

Andreea_As
1.Familia Florinei Petrica- sunt doi fratiori - Florina si Alex. Florina are 3 anisori, Alex este in clasa a 2-a.Au nevoie de rechizite, hainute, diverse.
Verisorii lor Alin de 11 ani si Mirabela de 13 ani, amandoi la scoala, insa paritii nu stau cu ei si nu ii ajuta cu bani, au si ei nevoie de hainute, carti, caiete.
2.Andreea Cristina. Fetita este bolnavioara tare si are nevoie de pampersi si lapte.
3. Isabela - este din Caracal, intra acum in clasa I, are nevoie de rechizite si tot ce-i mai trebuie unui bobocel pentru scoala

diannaalex- Tanacu si Vaslui
fam. Burghelea:
5 baieti de 13, 12, 11,10,2 ani si 1 fetita de 9 ani

20 baiat - acasa?
13 Nicu - Sc. Tanacu
12 baiat - Sc. Tanacu
11 Stefan - Sc. Tanacu
10 baiat - Sc. Tanacu
9 Gabriela - Sc. Tanacu
2 Sebastian - acasa




Rall- actiunea Tg Bujor
Patru fete cu varstele de 9, 14, 16 si 19 si doi baieti de 7, respectiv 12 ani. Sunt 6 copii crescuti doar de tata, Fanica, au o casa din chirpici, nu avem posibilitatea de a tine legatura cu ei deocamdata( au primit telefon dar este inca blocat) .



Ioana_pos - actiunea Rm Sarat

Ancadragoman- familie Bacau-au nevoie de rechizite si imbracaminte
Miruna - 9 ani, 140 cm, 21 cm la picior (marimea 33-34)
Mathias - 6 ani, 116 cm, 17 cm la picior (marimea 30)
Patrick - 2 ani si 7 luni, 98 cm, 15 cm la picior (marimea 26-27)

Mikaeela
Cei patru copii care merg la scoala sunt:

Gabriel de 12 ani,care trece acum in clasa a-6a
Robert de 9 ani -clasa a-3-a
Andreea de 8 ani-tot clasa a 3-a
Anamaria de 6 ani-clasa 1

si Marius de 5 ani si 6 luni care merge primul an la gradinita.




In acest moment avem in cont 1636,5 RON , multumim tuturor !


Conturi:

CONT EUR Titular Pirvu Simona Gabriela
IBAN RO71RNCB0286012847520003
CONT RON Titular Pirvu Simona Gabriela
IBAN RO28RNCB0286012847520001
Conturile sunt deschise la BCR Sucursala Tunari

COD SWIFT RNCBROBU

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !













Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Multumim dlui Cristian pentru donatie




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Bun gasit la noul capitol si la cat mai multe in continuare.

Copiii de la garbau sunt bine, merg la scoala si la gradi, Luca nu a lipsit nicio zi, vrea la gradi si e mandru de ghiozdanul lui. Lavi si Sebi sunt la Cluj si ceilalti pitici (Dani si Vasi) merg si ei la scoala/gradi; Vasi a fost putin racit si nu s-a dus cateva zile, dar sper sa se faca bine in weekend si sa poata merge de saptamana viitoare.

Doamne ajuta sa fie toti sanatosi.

Laura




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

fetelor am rugamintea ca cele care aveti disponibilitate de urmarie a unor copilasi in situatia celor existenti deja in lista de mai sus
sa veniti cu noi cazuri

asteptam PROPUNERI pt intrarea a inca 5 cazuri in campania
www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dHLvmkA6Vvw" target="_blank">Gestul care poate schimba un destin!



particularitati propuneri de noi cazuri:

1. familii cu copii (de preferinta familii numeroase)
fara posibilitati materiale, dar care-si doresc sa mearga la gradi, scoli, etc
2. au locuinta in zona in care cel care propune si isi asuma cazul poate ajunge la ei cel putin de doua trei ori pe an
3. nu se pot propune cazuri care au campanii deschise pe acest forum (acesti copilashi au deja o sansa de sprijin si cei care doresc sa ii ajute o pot face direct)






Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Multumim mult deasemenea tuturor fetelor implicate, care si-au facut un obicei din a se gandi tot timpul la copiii din campanie. Deja ne gandim la campaniile de toamna, de iarna, strangem idei,cautam solutii, etc.




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Ma simt intr-o pozitie destul de ingrata, dar daca pot ajuta cat de cat, incerc macar. As vrea sa propun o familie incercata, cu ulti copii si cu multe probleme.
Ingratitudinea provine din departarea la care ma aflu si deci nu am cum sa-mi asum cazul pentru ca nu locuiesc in zona. Este vorba de o familie pe care o cunosc prin intermediul unei doamne cu suflet mare, si care face pe blogul ei cam ce facem si noi aici: incearca sa ajute familii cu greutati. De pe blogul ei pun linkul care se refera la familia cu pricina: http://adriana-dardindar.blogspot.be/2010/06/crucea-niculinei.html
Eu am mai ajutat-o pe Niculina din cand in cand cu cate o suma de bani, si am vazut ca a mai fost din cand in cand mediatizata, dar ... un ajutor sustinut cum numai o comunitate poate da, nu a primit.
Si recunosc ca m-a impresionat enorm capacitatea ei de iubire a copiilor ca si puterea de sacrificiu.
Acu ... daca credeti ca se poate sa bagam si familia Niculinei Dumitrascu in programul nostru, ar fi minunat, dar asta ar insemna ca una din fetele din Bucuresti sa o "preia" daca pot sa zic asa.
Ce parere aveti ?

viperisme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Sa va dau si eu vesti despre copiii de la Tg Bujor.
Nu prea bune din pacate, am inteles ca acum cateva zile Fanica era aproape disperat ca urma sa primeasca o vizita de la Protectia copilului (nu stiu cine i-a sesizat sau de ce vin?) si se chinuia sa varuiasca, sa puna geamuri, sa imbunatateasca pe cat se poate aspectul casei deoarece se temea sa nu ii fie luati copiii.

Sper sa nu se intample asta, chiar daca au o viata grea totusi sunt impreuna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Ralcat cu mare drag ii primim pe acesti copilashi in familia DC
(la citirea povestii, nu am reusit sa tin numaratoarea copiilor... 9, 10?)
o sa incercam sa gasim pe cineva care sa ii preia, sa mearga la ei cu ce vom reusi sa strangem pentru perioada de final de an...sau cand au nevoie

Rall noi am fi vrut sa mai ajutam copiii de la Tg Bujor. Tu mai tii legatura cu tatal? Ai vb cu ElizaMiron care se oferise sa mearga pe la ei?

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Ralcat doamna cu blogul nu poate intra aici, sau prin tine sa ne spuna numele, varstele, in ce clase sunt, masurile copiilor?

nu am reusit sa vad pozele unde zicea dumneaei ca e link catre img cu familia


edit: m-am uitat pe harta, comuna Copaceni nu e asa departe de Bucuresti...vreo 15-20km cred. In mod clar gasim o solutie sa mergem pana acolo



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Va propun si eu un caz. Dat fiind ca e din Bucuresti, m-as putea ocupa eu de el. Va dau un link la poveste, eu stiu despre fata asta de la Mari si stiu ca e o fata premianta, cu medii f bune, f ambitioasa, care adeseori isi facea temele la lumina lumanarii:

http://www.asociatiamame.com/index.php?option=com_content&view=article&id=343%3Aun-copil-talentat-are-nevoie-de-sprijin&catid=84%3Aapel-umanitar&Itemid=156&lang=ro

Daca sunteti de acord, iau eu legatura cu mama si fac o lista cu lucruri de prima necesitate pentru Agatha.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Monica eu am citit povestea fetei,foarte trista,sunt convinsa ca la scoala nu se simte deloc in largul ei pt ca e in aceasta situatie .Din partea mea nu e nici un inconvenient si sunt convinsa ca nici fetele de aici nu au nimic impotriva mai ales daca tu iti asumi responsabilitatea acestui caz.
Bine ai venit printre grupul de la umanitare!

Mergi la inceput