Basescu plateste "tainul"?

Basescu plateste "tainul"? | Autor: Deceneus

Link direct la acest mesaj

Dupa ce Basescu cocheta cu americanii pentru cumpararea de avioane second-hand de la SUA, acum a decis sa cumpere 16 avioane de la portugezi.
Oficialii UE erau intrigatia ca Romania nu respecta conventile UE si cumpara avioane fara licitatie, prin negociere directa si netransparenta.
Sigur lobby-ul firmelor europene pe langa UE a facut presiuni asupra oficialilor ca sa poata participa la licitatii.
Acum CSAT decide achizitia tot prin licitatie directa, tot cu aparate americane, dar de la Portugalia.

Este vorba despre plata "tainului" pentru sustinerea acordata de Barroso presedintelui, in procesul suspendarii, si a numirii sefilor DNA si a Procurorului General?
Barroso este portugez, si in criza actuala un ajutor acordat Portugaliei este "mana cereasca". O mai fi Barroso vocal si critic la adresa Romaniei, sau isi pune mana gura ca Basescu in afisul de campanie electorala?
Cu banii respectivi Portugalia poate achizitiona un numar de aparate noi, si astfel lantul se inchide pana la producatorul american.
Asta ar putea sa fie doar o parte din costul bataliei politice pentru putere?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Tain... netain... eu atata stiu: nu cred in ruptul capului ca interventia oficialilor UE in "scandalul" suspendarii a fost facuta de dragul democratiei. Si mai stiu ca in politica, nimic nu e gratis sau intamplator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Get a life, o sa ne omoare scenarita si grija de basescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Hm... totusi "grija" de Ponta si USL n-a omorat pe nimeni.
Hai ca o sa trecem si peste asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Get a life, o sa ne omoare scenarita si grija de basescu

Marina

Daca activitatile lui Basescu ne afecteaza buzunarele, si daca totul se face netransparent dupa cum ii "doreste sufletelul", sigur ca facem scenarii.
Propunerea de a creea o institutie pe langa presedentie, care sa se ocupe de politica externa, fara ca propunerea sa fie dezbatuta public cum o califici? Democrata?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

O calific drept gogoritze de-a lui Ponta. Este vreun comunicat al Presedentiei cu ce s-a discutat in CSAT sau doar infantilismele glumei de se da drept premier? Nu am avut bunavointa sa citesc toate declaratiile sale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

vai ma amuza teribil aceste scenarii :))))

E trist sa vezi ca unii oameni isi explica normalitatea prin scenarii numai de ei intelese. Pana la urma, Deceneus, tie chiar nu ti s-a parut grava deraparea democratiei in Romania in aceasta vara? Chiar crezi ca toate ziarele respectabile din Europa, toti Barosii si Merchelitele si CIAul ...au fost spaguiti sa critice USL?
OMG

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

din cate imi aduc aminte si SUA l-a sustinut pe basescu, ei nu vor sa ne vanda avioanele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deciziile de achizitionare a efectelor(echipamente/tehnologii) militare nu a facut niciodata obiectul vreunui sondaj public sau consultare publica. Aceste decizii se iau in cadrul CSAT asa cum prevede legea unde participa si presedintele statului si primul ministru indiferent de numele acestora. De asemenea deciziile militare strategice sunt un rezultat al politicii de stat care se desfasoara pe perioade medii si lungi de timp, si ca orice politica de stat se incadreaza in cerintele de afiliere internationale si nu reprezinta dorinta unei persoane indiferent de statutul acelei persoane.
Este cel putin derizorie ipoteza ta ca sa fiu diplomat in exprimare.
Cat despre scenarii - pe mine m-a lasat masca informatia conform careia, primul ministru intarzie si paraseste sedinta CSAT de parca ar fi o sueta la o cafea. Asa ceva este inadmisibil pentru un om stat parte componenta decizionala in CSAT! Denota lipsa de responsabilitate.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

SUA vrea sa ne vanda avioane dar si contractul cu gazele de sist.
Probabil a acceptat un compromis ca sa satisfaca si pe Barroso si SUA, cumparand avioane americane de la Portugalia. Daca le cumpara direct de la SUA trebuia sa-i ofere altceva lui Barroso.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

vai ma amuza teribil aceste scenarii :))))

E trist sa vezi ca unii oameni isi explica normalitatea prin scenarii numai de ei intelese. Pana la urma, Deceneus, tie chiar nu ti s-a parut grava deraparea democratiei in Romania in aceasta vara? Chiar crezi ca toate ziarele respectabile din Europa, toti Barosii si Merchelitele si CIAul ...au fost spaguiti sa critice USL?
OMG

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Ar fi de ras daca n-ar fi deplans.
In plina criza sa faci investitii in armament. Panselutele sunt o afacere prea mica.

In ce priveste derapajul de la democratie, prefer manifestare de forta a unui parlamenrt, unei manifestari de forta a unui individ.
Pentru mine derapajele de la democratie sunt cele in care putere se concentreaza in institutia prezidentiala, pentru ca nu am vazut regimuri autoritare parlamentare, dar sunt nenumarate regimuri autoritare personale.


Mergi la inceput