Dupa dealuri... dupa Tanacu

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

In ceea ce-l priveste pe Mungiu, se pare ca in general, mesajele din filmele lui dau nastere la tot felul de interpretari ...imi aduc aminte ca si pe 4-3-2 l-am dezbatut pe cateva pagini, nu mai stiu insa daca aici sau poate pe alt forum.

Ocebine, cu tine m-am duelat si la 4-3-2 ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Eu cred ca "binele" daca vrei sa il faci cu adevarat, trebuie mulat pe cel care intentionezi sa il primeasca. Intentia si tinta trebuie sa corespunda ca sa fie intr-adevar un BINE. Altfel este doar initiativa "self-serving"...un egoism. O palida incercare de a multumi sinele: "uite azi am facut o fapta buna". Nu-i suficient...asta e mesajul care l-am luat eu din film. Olympia are dreptate...exact asta este impresia: o MIMARE a unui bine...nu ceva facut din convingere si aprofundare a situatiei. Filmul nu-i facut sa disecam la nesfirsit detalii (mai mult sau mai putin importante depinzind de audienta) ci sa ne distantam si sa evaluam in viata noastra daca aplicam aceleasi principii.

Interesanta remarca asta ... sunt de acord cu definitia asta a binelui atunci cand toate detaliile sunt cunoscute, personajele sunt deschise, rezoneaza, unul cere, celalalt da, cel ce primeste multumeste, cel ce da se simte bine ... este situatia ideala.
In cazul de fata, nu a fost nisi un voluntariat de a face "bine" - cei ce au dat au fost fortzati de imprejurari sa dea o solutie unei situatii despre care nu stiau aproape nimic, cel ce a primit nu numai ca nu a cerut nimic, nu era deschis in a primi nimic, dar ii mai si dispretuia pe ceilalti ... si per ansamblu, pe masura ce situatia s-a precipitat, cred ca nimeni nu s-a mai gandit sa faca un bine ci sa rezolve cumva conflictul. Poate de aia pare "binele" mimat, pentru ca a fost un "bine" scapat de sub control.



Pina la urma, se mai cheama "bine" daca-i nedorit si mai si are rezultate tragice?

Iti inteleg nevoia de a justifica si apara personajele...inseamna o acceptare a faptului ca in noi toti exista potentialul de a gresi cu consecinte tragice. Si daca acceptam asta, insemna mai multa introspectie in motivele fiecaruia dintre noi...si cine vrea sa deschida cutia Pandorei?

Viata nu e compusa din situatii ideale...de aici complexitatea fiecaruia dintre noi si multitudinea de unghiuri din care privim aceeasi situatie cu intepretari diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

numa comentez o chestie pe care am vazut-o pe diagonala.
eu cred ca nu mereu "binele meu" = "binele tau"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

eu nu stiu filmul, repet, dar am citit mai multe interviuri cu mungiu in care a tot repetat ca nu a vrut sa arate cine e vinovat, nu crede ca e cineva vinovat, ci doar a vrut sa "povesteasca".

ma duc sa vad ce zice pe contributors.
dar, daca e v de ceva plagiat, a fost cineva si dupa 4,3,2 care a afirmat asta.
se pare ca succesul unora e greu de digerat.

hm ... am citit.
mi se pare ca doamna e cam suparata cam degeaba.
el a zis clar de mai multe ori ca filmul e facut dupa niste carti care sunt documentate de un fapt real. deci, filmul este despre niste oameni care au suferit.




Nu e vorba de plagiat, ci de un sindrom ciudat de uitare si omisiune.
Mungiu nu a fost singurul care a vrut sa transforme romanele Tatianei Niculescu Bran in film.
Iar cercetarea despre care vorbeste Mungiu inseamna defapt anii de documentare ai Tatianei Niculescu Bran. Care, by the way, se bucura la randul ei de succes, nu e in postura de a-i sta succesul altuia in gat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Rrox3, sint putin confuza...in opinia ta, cum ar trebui Mungiu sa se exprime? Eu l-am auzit cu urechile mele in fata unei audiente destul de mare, am citit in interviuri, este scris in "creditele" filmului. Tatiana Niculescu este mentionata...

Cam cum trebuie sa isi arate recunostinta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Plus ca tonul acelei scrisori si comentariile de dupa sugereaza ca e nemultumita de "ceva". Pentru ca nu poate cere royalties, conform contractului pe care l-a semnat, pare nemultumita ca Mungiu nu ii popularizeaza cartea suficient de mult ... asta poate e adevarat, dar nu e treaba lui Mungiu. El isi popularizeaza munca lui care de fapt nu este o ecranizare a cartilor, scenariul lui Mungiu este doar inspirat din carti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Plus ca tonul acelei scrisori si comentariile de dupa sugereaza ca e nemultumita de "ceva". Pentru ca nu poate cere royalties, conform contractului pe care l-a semnat, pare nemultumita ca Mungiu nu ii popularizeaza cartea suficient de mult ... asta poate e adevarat, dar nu e treaba lui Mungiu. El isi popularizeaza munca lui care de fapt nu este o ecranizare a cartilor, scenariul lui Mungiu este doar inspirat din carti.


Exact...asta e de fapt esenta (ce am bolduit sus in mesajul tau)!

Cred ca doamna nu a crezut ca filmul va "avea picioare" si acum cind se dovedeste ce este un succes, exista o oarecare parere de rau ca nu a cerut mai mult. Este de inteles...dar totusi a semnat un contract.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Niculescu Bran pare sa-si doreasca mentionarea cartilor ei in toate ocaziile in care Mungiu vorbeste despre scenariul filmului. Cere o anumita constanta in exprimarea lui Mungiu.

Filmul a castigat premiul pentru cel bun scenariu, ca daca castiga pentru regie lucrurile stateau diferit. Nu cred ca e vorba de bani. Ceea ce nu a anticipat ea bine a fost ca tocmai scenariul va fi premiat. De aici si nevoia de recunostere. Fiindca simte ca a avut o contributie importanta la scenariu.
Ati citit cartile?

In opinia mea Mungiu ii datora niste multumiri publice la primirea premiului, pe scena.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Rrox3, din putinul care il stiu eu, scenariul a fost SCRIS de Mungiu, dar INSIPIRAT de cartile doamnei Niculescu. O carte si un scenariu sint doua lucruri diferite. Orice carte pusa ori in scena ori in film are un scenarit diferit fata de autorul carti. Metoda sau prelucrarea pentru transpunerea in film este un procedeu total diferit.
Si la premiile Oscar, premiul pentru scenariu il ia scenaristul, nu scriitorul cartii.

http://en.wikipedia.org/wiki/Academy_Award_for_Best_Writing_(Adapted_Screenplay)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ocebine eu sunt de acord cu ce scrii tu, dar una e sa scrii un scenariu in care sa spui o poveste a ta si alta sa scrii un scenariu inspirat dintr-o poveste creata de altcineva.
In mod firesc, acel altcineva se va simti si el partas.

Si asta nu-i stirbeste cu nimic meritul lui Mungiu, tot filmul lui este.

Mergi la inceput