Merita sa iau o masina de spalat vase?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

De 2 saptamani sunt si eu fericita posesoare a unei masini de spalat, cadou intarziat de la Mosh Craciun. Am facut ceva mutari de mobila prin bucatarie, dar am reusit sa ii facem loc. E f ok, face treaba buna, dureaza ceva programul de spalare, e drept, dar paharele si oalele de inox stralucesc de zici ca-s noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Multumesc tuturor pt opinii
Am fost azi sa discutam despre mobila, deci progresam :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

Ralucutza, da, eu am Candy. mi se pare ff ok. ca mai da rateuri... mai da, dar am vazut rateuri date (la sora mea) si de un hotpoint de 2000 de lei. de Bosch nu am avut sub nicio forma bani.
am folosit initial pastile, am trecut pe detergentul praf dupa ce de vreo 3-4 ori nu s-a topit pastila. nu pot sti de ce, pur si simplu asa se intampla. cu detergentul separat nu am avut probleme.

Si eu pateam asa cu patilele,pana am citit ca le poti "tranti" in cuva direct si de atunci adio pastile nedizolvate.
Eu am un Electrolox,e numai de 9 seturi ca de mai mare nu am avut loc.Nu imi prea ajunge,dar eu spal si doua ture/zi asa ca ce nu incape in prima tura,cu a doua le lichidez ;-)
nici eu nu as mai putea trai fara Shofronica mea draga.
Pt degresare si decalcalizare eu folosesc o data/luna o solutie de la Finish,e intr-un recipient ingust si se pune cu totul in masina,si se da un ciclu lung,fara vase .
O sa incerc si eu produsele de la DM,desi la noi e o apa mega extra calcaroasa si doar Finish-ul mi-a scos vasele luna ,fara pete de calcar .

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Subiectul asta ma inebuneste! Fac calcule si masor de zor. Cred ca as putea sa indes o masina incorporabila sub un blat, intr-un colt din bucatarie. Problema e ca nu as avea un acces facil la ea, adica m-as cam chinui sa bag si sa scot vasele acolo sub blat. Trebuie neaparat sa-mi storc creierii si buzunarele ca sa modific configuratia mobilei si sa-mi fac si eu acest cadou la care visez de ani de zile deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Eeee,Andoix,si noi am facut modificari la mobilier ,de a incaput la marele fix asta de 9 seturi.dar la casa noua prima incapere mobilata si utilata va fi.....bucataria.Si atunci imi voi face de cap cum vreau eu

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lari_ruseti spune:

Hei, felicitari, Ralucutza!. Chiar ma intrebam daca ai "primit"cadoul. Nu ne pove si noua, ce ai luat/seturi, etc?
Sa o stapanesti sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabold spune:

Masina de spalat vase e cea mai buna achizitie din ultima vreme. Noi ne-am mutat si ne-am cuparat bucatarie noua de la ikea. masina de spalat e integrata in bucatarie. E doar de 9 seturi dar e suficienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix
Cred ca as putea sa indes o masina incorporabila sub un blat, intr-un colt din bucatarie. Problema e ca nu as avea un acces facil la ea, adica m-as cam chinui sa bag si sa scot vasele acolo sub blat.


Eu as face cumva ca accesul la ea, respectiv bagatul/scosul vaselor sa fie cat mai facil. Altfel devine enervant si o parte din "castig" se pierde.

Problema n-ar fi ca masina de spalat este sub blat, important este sa i se poata deschide usor si complet usa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lari_ruseti

Hei, felicitari, Ralucutza!. Chiar ma intrebam daca ai "primit"cadoul. Nu ne pove si noua, ce ai luat/seturi, etc?
Sa o stapanesti sanatoasa!
E un Whirpool (nu stiu exact modelul, e din aia cu "al 6-lea simt") de 12 seturi, incorporabila. SI noi am avut ceva de furca cu mobila de bucatarie pana am reusit sa o incadram (una de 9 seturi ar fi incaput mult mai bine, dar sigur ar fi trebuit sa spal de 2 ori pe zi). AM luat-o cu 1600 ron, redusa de la 2100, pentru a ca a fost expusa in magazin si nu mai aveau cutie la ea (ne-au ambalat-o cei de la magazin in niste cartoane si am transportat-o fara probleme).Am si eu o nelamurire - folosim detergent pudra; uneori mai ramane detergent nedizovat. De ce, pun eu prea mult? In cutiuta pentru detergent sunt 2 gradatii, 20 si 30. Eu pun undeva intre ele, cam pana la 25. Sa pun mai putin?A, si inca o intrebare - cand nu folositi masina, o lasati deschisa? Ma gandesc ca masina de spalat rufe, daca o las inchisa cateva zile, prinde un miros ciudat, de umezeala. Asa si e si cu cea de spalat vase? Ma rog, ma refer la perioade mai indelungate, cand plecam in concedii de exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucutza77

Citat:
citat din mesajul lui lari_ruseti

Hei, felicitari, Ralucutza!. Chiar ma intrebam daca ai "primit"cadoul. Nu ne pove si noua, ce ai luat/seturi, etc?
Sa o stapanesti sanatoasa!


E un Whirpool (nu stiu exact modelul, e din aia cu "al 6-lea simt") de 12 seturi, incorporabila. SI noi am avut ceva de furca cu mobila de bucatarie pana am reusit sa o incadram (una de 9 seturi ar fi incaput mult mai bine, dar sigur ar fi trebuit sa spal de 2 ori pe zi). AM luat-o cu 1600 ron, redusa de la 2100, pentru a ca a fost expusa in magazin si nu mai aveau cutie la ea (ne-au ambalat-o cei de la magazin in niste cartoane si am transportat-o fara probleme).

Am si eu o nelamurire - folosim detergent pudra; uneori mai ramane detergent nedizovat. De ce, pun eu prea mult? In cutiuta pentru detergent sunt 2 gradatii, 20 si 30. Eu pun undeva intre ele, cam pana la 25. Sa pun mai putin?

A, si inca o intrebare - cand nu folositi masina, o lasati deschisa? Ma gandesc ca masina de spalat rufe, daca o las inchisa cateva zile, prinde un miros ciudat, de umezeala. Asa si e si cu cea de spalat vase? Ma rog, ma refer la perioade mai indelungate, cand plecam in concedii de exemplu.




Nu am lasat-o niciodata deschisa.
Eu folosesc pastile 5/1, 9/1. Le gasesc muult mai practice. sa ma incurc in dozaje..sa pun 3 feluri de prafuri...

Mergi la inceput