Merita sa iau o masina de spalat vase?

Merita sa iau o masina de spalat vase? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Daca mai e vreun topic pe tema asta imi cer scuze, eu nu l-am gasit. Pana acum am tot respins ideea unei masini de spalat vase, pentru ca, in primul rand costa mult, si nici nu prea avem spatiu in bucatarie.Dar, in ultima vreme mi s-a cam luat de spalat atatea vase, asa ca m-as cam razgandi. Am cateva intrebari, pentru cine foloseste o astfel de masina.
1. De exemplu, pentru o familie cu 4 membri, e suficienta o songura spalare pe zi?
2. Cam cat dureaza un ciclu de spalare?
3. Foloseste si detergent de vase? De care?
4. Se pot spala in masina si oale mai greu de curatat (ex: ceaunul in care am facut mamaliga)? Exista un ciclu special de spalare pentru vase mai greu de curatat, sau pot fi spalate la un loc cu farfuriile?
5. se intampla frecvent sa scoateti si vase murdare din masina?
6. Comsuma mult curent/apa?
7. Puteti sa imi recomandati un model/producator? (daca se considera reclama, am PM activat).Multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu am masina de spalat vase de 4 ani, salveaza mult timp si energie (a mea proprie). In plus, eu uram sa spal vase :).
O sa iti raspund punctual, cum ai intrebat, dar sa stii ca difera de la o masina la alta...eu o descriu pe a mea.


1. De exemplu, pentru o familie cu 4 membri, e suficienta o songura spalare pe zi? Uneori spal si la doua zile, noi mancam numai cina acasa...in we-uri insa, e OK o data pe zi.
2. Cam cat dureaza un ciclu de spalare? Depinde...a mea are si ciclu rapid si economicos. Cel rapid in 30 minute. Cel economicos 2 ore jumate, dar consuma mai putina apa si energie electrica. Eu spal normal pe ciclul de 60 grade, dureaza 2 ore si 10 minute.
3. Foloseste si detergent de vase? De care? Da, detergent special pentru masina, eu folosesc pastile in care e inclusa si solutia de limpezit, dar adaug oricum si solutie de limpezit separat.
4. Se pot spala in masina si oale mai greu de curatat (ex: ceaunul in care am facut mamaliga)? Exista un ciclu special de spalare pentru vase mai greu de curatat, sau pot fi spalate la un loc cu farfuriile? Exista, un program la 75 de grade, eu il folosesc rar. vasele nu se pun in masina nelimpezite in prealabil...toate vasele se golesc de continut si se limpezesc in apa, altfel ai de adunat mizerie din filtrul masinii. Eu oalele le spal deodata cu farfuriile, dar ce se prinde ocazional de fund, trebuie sa curat manual...
5. se intampla frecvent sa scoateti si vase murdare din masina? Nu
6. Comsuma mult curent/apa? Nu am calculat, dar nu am observat o crestere substantiala la consum de cand o avem...e masina cu consum A, deci cel mai mic.
7. Puteti sa imi recomandati un model/producator? (daca se considera reclama, am PM activat). Eu am Bosch.

Trebuie sa tii cont ca o masina de spalat vase consuma sare (speciala, pentru masini, ca sa ia din duritatea apei), solutie de limpezit si detergent care e destul de scump (nu stiu care e pretul in Ro dar la noi e destul de scump un detergent bun, am incercat si cu mai ieftine dar nu mi-a placut cum a spalat...).

Edit ca am uitat: o data pe luna eu intretin masina. Sunt pastile speciale cu care se spala un ciclu normal in masina, fara vase. E un detratrant ca sa nu se infunde tevile si gaurile prin care tasneste apa cand spala vasele, prelungeste viata masinii. Deci sunt si costuri suplimentare...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Eu am masina de spalat vase de 4 ani, salveaza mult timp si energie (a mea proprie). In plus, eu uram sa spal vase :).
O sa iti raspund punctual, cum ai intrebat, dar sa stii ca difera de la o masina la alta...eu o descriu pe a mea.
1. De exemplu, pentru o familie cu 4 membri, e suficienta o songura spalare pe zi? Uneori spal si la doua zile, noi mancam numai cina acasa...in we-uri insa, e OK o data pe zi.
2. Cam cat dureaza un ciclu de spalare? Depinde...a mea are si ciclu rapid si economicos. Cel rapid in 30 minute. Cel economicos 2 ore jumate, dar consuma mai putina apa si energie electrica. Eu spal normal pe ciclul de 60 grade, dureaza 2 ore si 10 minute.
3. Foloseste si detergent de vase? De care? Da, detergent special pentru masina, eu folosesc pastile in care e inclusa si solutia de limpezit, dar adaug oricum si solutie de limpezit separat.
4. Se pot spala in masina si oale mai greu de curatat (ex: ceaunul in care am facut mamaliga)? Exista un ciclu special de spalare pentru vase mai greu de curatat, sau pot fi spalate la un loc cu farfuriile? Exista, un program la 75 de grade, eu il folosesc rar. vasele nu se pun in masina nelimpezite in prealabil...toate vasele se golesc de continut si se limpezesc in apa, altfel ai de adunat mizerie din filtrul masinii. Eu oalele le spal deodata cu farfuriile, dar ce se prinde ocazional de fund, trebuie sa curat manual...
5. se intampla frecvent sa scoateti si vase murdare din masina? Nu
6. Comsuma mult curent/apa? Nu am calculat, dar nu am observat o crestere substantiala la consum de cand o avem...e masina cu consum A, deci cel mai mic.
7. Puteti sa imi recomandati un model/producator? (daca se considera reclama, am PM activat). Eu am Bosch.Trebuie sa tii cont ca o masina de spalat vase consuma sare (speciala, pentru masini, ca sa ia din duritatea apei), solutie de limpezit si detergent care e destul de scump (nu stiu care e pretul in Ro dar la noi e destul de scump un detergent bun, am incercat si cu mai ieftine dar nu mi-a placut cum a spalat...). Edit ca am uitat: o data pe luna eu intretin masina. Sunt pastile speciale cu care se spala un ciclu normal in masina, fara vase. E un detratrant ca sa nu se infunde tevile si gaurile prin care tasneste apa cand spala vasele, prelungeste viata masinii. Deci sunt si costuri suplimentare...

pur si simplu...

Hobby calator de profesie
Mihaela, multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Ohoooo ... si inca ce se merita. Serios.

1. o singura spalare pe zi. Sint zile cind cred ca speli si 2 ori.
2. normal eu spal 1 ora la 70 grade.
3. foloseste detergent special pt mas sp vase. sint produse special pt ele: si sare, si sol de clatire.
4. eu bag la gramada oale si farfurii, la 1 ora. A mea are si un program de oale murdare, dar dureaza 2 ore si ma enerveaza rau.
5. uneori se intimpla, daca nu le-am pozitionat bine. dar 99% sint luna.
6. asta chiar nu stiu
7. eu am un Candy, cred ca e vreo 1.200 acum. E ok.

Deci merita clar! Deja toate prietenele meu si-au luat sau vor sa-si ia masina de vase.

Legat de detergent si toate celelalte: sint intr-adevar scumpicele.
Insa le cumperi odata la 2 luni.
Eu am gasit produsele de la DM, care cel putin la capitolul asta stau foarte bine.
Adica au produse marca lor care sint la jumatate de pret fata de firmele consacrate: Calgon si Somat ( parca asa se cheama).
Si exista intr-adevar o solutie cu care se curata masina cam o data la o luna, dar se poate inlocui cu succes cu otet simplu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

la fix subiectul asta, urasc din rasputeri sa spal vase (si sa calc rufe, desigur; cine mai face parte din acest club ? ).

ba intr-o vreme ma gandeam foarte serios sa folosim tacamuri, farfurii si pahare de unica folosinta, pur si simplu nu mai suportam sa vad cum se strang iarasi si iarasi vase de spalat...

oricat ar costa masina si consumabilele, eu zic ca timpul si manutzele mele sunt mai pretioase sau chiar de nepretuit. pe mine cine ma "(ras)plateste" pentru timp si efort ? nimeni.

masina de spalat vase e pe primul loc in lista mea cu prioritati pentru casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

la fix subiectul asta, urasc din rasputeri sa spal vase (si sa calc rufe, desigur; cine mai face parte din acest club ? ).


Io, io . Nu mai calc rufe de cand am masina de uscat :). Le scot semiuscate, intinse...le aranjez frumos pe sfoara si...voila! Uneori mai calc camasi dar majoritatea nu necesita calcare. :)) Asa ca pune pe lista asa ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

s-a mai discutat aici, pe multe pagini: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145869 si
concluzia semi-generala a fost de DA, merita! (inclusiv a mea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Hmmm, hai ca m-ati convins. Nu avem bani chiar acu, dar macar de Mosh Craciun poate ma innoiesc si eu. Zilnic spal vase cam de 3 ori pe zi, si sunt, mai nou, singura care le spal (dar nu si singura care le murdareste). Si m-am saturat raaaau! Multumesc inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

a propos de spalatul vaselor, circula azi un banc pe internet:
"stiti la ce se gandesc 83% dintre persoanele care spala vasele?
'baga-mi-as picioarele, mai e si tigaia....'"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

la fix subiectul asta, urasc din rasputeri sa spal vase (si sa calc rufe, desigur; cine mai face parte din acest club ? ).


Da, nevasta-mea. Concluzia: spal vase, calc en gross haine.

Ma gandeam, oare nu as putea castiga si ceva bani din asta?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Roxana, ma regasesc perfect in bancul ala.... M-am uitat pe linkul dat de tine, si din ce am vazut, toata lumea considera ca e o achizitie buna masina. Mai erau cateva nemultumiri, dar minore. Mda, de decis m-am decis. Banii imi mai trebuie. Marius, te putem imprumuta si noi? Pentru spalat si calcat, of course..

Mergi la inceput