Garderoba pentru serviciu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Eu incerc sa impac protocolul cu placerea:), nu-mi plac tinutele tepene (sacoul ma stringe la umeri si daca e cu 2 nr.mai larg:),iar de calcat nici atit deci camasile stau pe umeras de la un sezon la altul pentru ca nu am timp sa calc, de aceea in zilele fara intilniri externe obisnuiesc sa am tinute de genul asta (ador magazinul, vinez mereu soldurile lor):

http://bananarepublic.gapcanada.ca/browse/category.do?cid=51420

un cardigan de mohair/un material finut cu un maiou matasos sau dantelat dedesupt, pe un pantalon elegant e si comod si aspectuos

azi de ex. am fost in genul asta, bluza identica dar pantalonii gri, largi:

http://bananarepublic.gapcanada.ca/browse/product.do?cid=26503&vid=1&pid=421676

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

DIKA a fost si este si magazinul meu preferat am avut cateva haine de acolo, dar sunt foarte scumpe pentru bugetul meu actual, am vazut recent o camasa de 160 de lei alba office, foarte frumoasa.
Iau camasa si pantofii? si geanta? si accesorii? si paru;? penstaul? coafatul?
Pana sa le realizez eu pe toate se uzeaza camasa.

Eu am fost zilele trecute la miniprix si am vazut acolo niste plovere frumoase numai firme cache cache si altele nu mai retin super accesibile, dar vorba voastra daca nu exista baza n-am la ce sa le port, Cred ca este si o chestie de atitudine, cum te simti cu tine insuti.

Eu mai am o problema, de vreo doi anni nu ma mai fardez si arat ca o mumie ambulanta. Acum as vrea sa incep sa mi aplic macar un ruj, un fond de ten. Pe acsa am niste vechituri si aceeasi problema: cu ce sa incep? Ce sa cumpar ca sa nu arat papusa chinezeasca de proasta calitate?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Dika, MaDame sau varianta lui mai ieftina putin - Yokko. si in H&M sunt piese ok, am luat in reduceri sacouri simple cu 60 ron, fuste si pantaloni la fel.
nu cumpara de la inceput online, du-te in magazine si probeaza. macar sa stii ce si cum.
ia la inceput 4 piese de baza - 2 sacouri, o fusta si o pereche de pantaloni. si 2-3 camasi, bluze (topuri), care pot fi si putin mai vesele.
dress-code-ul daca nu e foarte strict poti asorta un tricou mai elegant la sacou si fusta, sau un top colorat, pastel sau nu.
la inceput doua perechi de pantofi, unii negri si unii maro/bej iti vor de ajuns.
vezi ca Zara, H&M si alte magazine au pe paginile web si variante de tinute dupa care te poti ghida.
vor veni ceva reduceri, mai mici, in octombrie. nu-s chiar mari dar te mai ajuta. incearca sa te bazezi pe aceste perioade, si eu zic ca fetele, nu lua haine ieftine care nu cad bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

anuska, pt cosmetice eu de ex folosesc avon. si ca sa nu platesc suplimentar m-am inscris si ca reprezentant, nu am comenzi tare mari de la prietene, dar suficient cat sa platesc din comisionul ala o parte din ca imi iau mie, plus ca evident pt mine iau la pret mai mic decat din catalog

nu sunt produse de lux, dar pt un machiaj de zi la birou imi pot lua cu 60 de lei cam tot ce am nevoie (fond de ten, dermatograf, gloss si rimel)

am avut si campanii bune cand am strans comenzi mari de la prietene si mi-au ramas si ceva bani de buzunar (pana in 100 de lei, dar na, uneori conteaza fiecare leu)

haine de ex, pt pantalonii astia scumpi, mi-am luat camasi de la tina R, online, corespund marimile cu tabelul de masuratori de acolo, au si reduceri bune.
presupun ca in bucuresti ai si avantajul sa aiba magazin de prezentare sau ceva sa le poti proba (la noi in oras cel mai de firma magazin e takko, urmat de kenvelo )
si la depot 96 au reduceri foarte bune uneori, daca ti se potriveste croiala
si la house of art sunt reduceri de mutle ori, dar de ex astea pe mine nu stau bine. dar stiu fete care se imbraca de la ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

DIKA a fost si este si magazinul meu preferat am avut cateva haine de acolo, dar sunt foarte scumpe pentru bugetul meu actual, am vazut recent o camasa de 160 de lei alba office, foarte frumoasa.
Iau camasa si pantofii? si geanta? si accesorii? si paru;? penstaul? coafatul?
Pana sa le realizez eu pe toate se uzeaza camasa.

Eu am fost zilele trecute la miniprix si am vazut acolo niste plovere frumoase numai firme cache cache si altele nu mai retin super accesibile, dar vorba voastra daca nu exista baza n-am la ce sa le port, Cred ca este si o chestie de atitudine, cum te simti cu tine insuti.

Eu mai am o problema, de vreo doi anni nu ma mai fardez si arat ca o mumie ambulanta. Acum as vrea sa incep sa mi aplic macar un ruj, un fond de ten. Pe acsa am niste vechituri si aceeasi problema: cu ce sa incep? Ce sa cumpar ca sa nu arat papusa chinezeasca de proasta calitate?

ANNA


Incepe cu pantalonii, cauta o pereche de o culoare neutra, nu neaparat negrii, eu vara port pant bej si iarna gri-inchis. Cauta sa fie de buna calitate, sa cada bine si mai cumpara un jerseu cu nasturi. Daca e cald poti sa-l deschei si arata mai feminin decat un pulover. O camasa, bluza gasesti si mai ieftine, ptr ca se pot pierde in peisaj, daca pant si jerseul sunt OK. Nu incepe cu pantofi prea inalti daca nu esti obisnuita. Eu in ultima vreme mi-am luat doar balerini.
Machiaj: incepe cu baza: un ruj, poate fi un gloss, un rimel (maro e bun ptr zi, dar nu stiu ce culoare au ochii tai) si eventual un fard de ochi.
Apoi adaugi.
La inceput cumperi cu adresa: am nevoie de o bluza culoarea X, apoi cumperi ce-ti place indiferent daca ai la ce le asorta sau nu. In timp o sa ai mai multe.


Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Multumesc de sfaturi Dana!
Am ochii caprui...........fardul ce culoare sa fie?

Dar glosul?

Pantofi cu toc nu port pentru ca sunt foarte inalta 1.73 m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

pt zi ia-ti un fard de culoare deschisa si mai neutra, crem, bej, maro deschis

astea merg la orice

glossul il poti testa sa vezi care iti sta bine, acuma se poarta cam rozurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Cosmetice de la Avon mai folosesc pentru ca am o vecina care este reprezentant si ma lasa cu banii cand pot eu, dar nu sunt foarte multumita caci deobicei nu are mostre si nu nimeresc culorile. Barem parfumurile sunt naspa, dar am mai luat.
Mie imi place Yves Rocher, sunt bune si parfumurile -au unul de liliac care imi place foarte mult si rujurile, dar nu am mai luat de mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Multumesc de sfaturi Dana!
Am ochii caprui...........fardul ce culoare sa fie?

Dar glosul?

Pantofi cu toc nu port pentru ca sunt foarte inalta 1.73 m.

ANNA


Vezi ca la Avon in revista exista modele/fete fardate cu fardurile resp. Eu compar cum arata fata si cum arata fardul separat si ma orientez.
La ochi caprui (ca mine ) merge rimelul maro.
Fard - bej+castaniu+verde pal+gri (functie de costumatie).
Gloss - cat mai natural, parerea mea.
Mie-mi place machiajul cat mai natural, petele de culoare vin de la esarfe (am o gramada!), poseta, pantofi. Acum mi-am luat de la Deichmann balerini rosii-lacuiti (Graceland). Au fost 60RON, sunt foarte comozi si frumosi.

Ptr cumparaturi on-line incearca pe QUICK24 (fostul QUELLE).

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ana, imi palce si mie mult varianta cu cardiganul. Nu e asa scortzoasa ca varianta sacoului :)

Dana, daca nu te-ai mai machiat demult eu zic sa nu te complici cu zeci de farduri, culori, texturi, produse..
Ia-ti o Crema BB, adica o crema hidratanta colorata. O mascara si un glos. E suficient la birou!
Daca vrei o boare fresh, da cu un blush in obrajori . (dar doar daca te stii da ca lumea, sa nu arati ca o papusa care a rosit la vreo gluma ) :))



Un truc de succes este sa folosesti un ruj pe post de blush. faci un punct pe pometi, gros cat e capatul rujului, si apoi intinzi circular spre ureche. Efectul e natural dar evita rujul cu sclipici! Foloseste un ruj moale, roz-caramiziu.

Daca vrei neaparat fard mergi pe roz pal, vernil, bej. Dar foloseste-l cu zgarcenie, foarte putin, doar cat sa dea niste umbre.

Mergi la inceput