Muraturi - conopida, morcovi si gogonele

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Am citi si eu d emetoda asta cu sarmura oparita de nu stiu cite ori,n-am aplicat niciodata insa,n-am timp pentru asa ceva.Insa am citi ca intr-adevar tzin castravetzii pina tirziu anul urmator.

Buflea,eu pun saramura clocotita in borcane si doar cind le transport spre garaj(deci dupa ce s-au racit)pun capacele!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Buna, fete harnice!
Reteta de gogosari umpluti cu ghebe, in sos dulce de rosii o stie cineva?
Am curatat ceva ghebe si le-am oparit, iar in conge nu prea am loc, asa ca as incerca o treaba din asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Am citi si eu d emetoda asta cu sarmura oparita de nu stiu cite ori,n-am aplicat niciodata insa,n-am timp pentru asa ceva.Insa am citi ca intr-adevar tzin castravetzii pina tirziu anul urmator.

Buflea,eu pun saramura clocotita in borcane si doar cind le transport spre garaj(deci dupa ce s-au racit)pun capacele!

Dana


Dana,
Cite grade ai in garaj?
Ma bate si pe mine gindul sa pun borcanul cu muraturi in garaj,in keller fiind prea cald (cam 15 grade).Cel putin pina nu da inghetul cred ca e mai ok in garaj,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Ah alina,nu stiu sa spun cite grade sunt1

oricum vara e destul de rece(acolo tzin lazile de apa minerala ,bere fara sa-mi trebuiasca frigider pentru ele)iar iarna e destul de "cald"sa nu inghetze!

Nu mi-a inghetzat niciodata nimic,nici muraturi ,nici bauturi,nici ceapa sau cartofi!

Eu mi-am achizitzionat astazi niste conopida(o frumusetze si foarte proaspata)asa ca mine iar am program d emuratureala:am sa pun si la murat in saramura(cu morcov si sfecla rosie)si la otzet.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu-mi aduc aminte de cand n-a mai fost o toamna asa bogata.
In Obor, conopida e 1,50 lei, Kapia si gogosarii 2-2,50 lei, castravetii 1 leu !!! Am pus un ditai butoiul de muraturi asortate, daca nu se intampla ceva nasol cu ele, mancam de ne dor burtile!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Ha,ha Rufus!!!!

Eu am dat pe conopida 1,29 euro/bucata si am luat-o la super mega pretz ieftin!

Pretzul normal e undeva intre 1,69 euro si 1,89 euro!

Asa ca eu una daca se intimpla ceva cu ele,ma oftic de nu mai pot!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Nu-mi aduc aminte de cand n-a mai fost o toamna asa bogata.
In Obor, conopida e 1,50 lei, Kapia si gogosarii 2-2,50 lei, castravetii 1 leu !!! Am pus un ditai butoiul de muraturi asortate, daca nu se intampla ceva nasol cu ele, mancam de ne dor burtile!

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Kilu` de conopida?Aici e 6 lei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Am pus si eu ieri muraturi asortate : conopida, morcov, sfecla, niste ardei. Vai si amar, am pus in 2 cutii de platic si un borcan mai mare.
Se pune telina? Parca asa imi aminesc ... Deocamdata am pus numai apa cu sare.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hrean. Altfel se inmoaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Hrean nu am de unde . Am tot cautat si cand intreb se uita astia ca la masini straine.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput