tine la distanta

tine la distanta | Autor: varta

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Fetita mea de un an jumate e jucausa si vesela, insa de ceva vreme cand un copil de varsta ei vine spre ea incepe sa tipe sa gesticuleze semn ca nu ii place de el, ii place sa stea la distanta, oricum e foarte selectiva cu persoanele.Toata lumea se poarta frumos cu ea si incerc sa ii explic ca sunt niste copilasi ca si ea, dar nu ii place si gata.Nu mai spun de reactia parintilor copiilor respectivi:"ce rea e""dar nu este de loc, e cel mai bun copil. Copii vostri au facut asa, ce e de facut?
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Buna.
Si copilul meu facea asa.
Cand venea la el un copil pe care nu il place il impingea sa plece,nu il lasa sa ii atinga jucariile.Atunci,il retrag.Am mai vazut mame care incep sa isi certe copii ca nu vor sa imparta jucarii sau resping alti copii.Mie una nu mi se pare ok.Asa cum si noi,adultii ne alegem prietenii,cred ca asa e firesc sa faca si copii nostri.

Sigur fetita ta are un copil preferat,incearca deocamdata sa o lasi sa interactioneze numai cu persoanele care ii plac.Va mai creste si sigur veti gasi o modalitate sa accepte si alte persoane,va deveni mai curioasa,va vrea sa exploreze,sa descopere locuri si persoane noi.

Iar reactiile celorlalti parinti .. ! Cum poti zice de un copil ca e rau(mai ales ca nu e copilul tau,ca nu stii cum se comporta acasa,nu stii daca e bolnav-Doamne fereste!) ??! Ce oameni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Io am intrat doar ca sa spun... ca sunt total de acord cu mami_stefi. Cand cineva a spus despre copilul meu ca e rau, a primit automat replica "copilul meu nu e rau, copiii nu sunt rai, dar adulti DA!". Nu apleca urechea la altii, copiii nu sunt rai, si este dreptul fiecaruia sa-si aleaga persoanele preferate, de ce ar trebui sa socializeze cu toata lumea? Atata timp cat are persoane preferate, e ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns varta spune:

Multumesc de raspuns mami_stefi, foarte dragut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Copilul meu (cel mic) e acum mare, iaca face 7 ani, dar tot foarte selectiv cu prietenii este. Acum poate sa imi spuna parerile lui si...sunt foarte interesante.
Daca in parc un copil oarecare il sriga sa se joace:
- Baiatu',vrei sa fim prieteni? Fiul meu se intoarce putin si zice:
- Nu! Evident pustiul care il striga ramane masca de asa raspuns. Dupa o astfel de discutie, il intreb pe Calin:
- Mami, de ce nu i-ai raspuns DA pentru ca vroia sa se joace cu tine?
- Pentru ca prietenia e pentru toata viata, nu pentru o joaca.
M-a terminat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Si Alex face la fel, dar eu n-am obligat-o niciodata sa dea jucariile ei altui copil (daca ea nu vrea) si nici sa vorbeasca/joace cu ei. Dar am observat ca sunt copii cu care se joaca si le da jucarii de la prima vedere si sunt altii pe care nu-i doreste nici in apropierea ei, tot la prima vedere. Si asta ma bucura fooarte mult. I-am dat voie sa-si urmeze intuitia, pur-si-simplu ca sa si-o exerseze. Si mie mi-ar fi fosr mult mai usor in viata daca faceam intotdeauna asta.
Rea ea nu este niciodata. Fara gluma. Ii spun ca-i nazdravana, neastamparata, dar rea nu. Si nu le-am dat voie nici altora sa-i spuna asa.
Varta, fetita ta e inca mica, de-abea acum descopera lumea si o percepe in felul ei. Las-o sa fie selectiva, respecta-i si incurajeaza-i actiunile ptr ca astfel va capata incredere in simturile ei. Ii explici ca sunt copii ca ea si, daca vrea, se joaca cu ei, daca nu, nu. Dar nu lasa pe altii sa-i spuna rea. o sa ajunga sa creada si ea asta.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns varta spune:

Binenteles ca nu permit nimanui sa ii spuna in vreun fel, si o incurajez intotdeauna, doar e sufletelul meu. Ma refeream la reactia unora destul de superficiali.

Mergi la inceput