scoala Spectrum(2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

50 de (perechi de) parinti s-au calcat in picioare pentru o singura invatatoare (cea mai buna), cu tot showul de rigoare, certuri, acuze samd.
36 dintre acestia au ramas cu buza umflata, adica cu una din celelalte 9 invatatoare, majoritatea de umplutura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Vai, Capcaunule, cum iti asteptam ultima bomba!!! Cu sufletul la gura!
Mai ca ma temeam ca ai ramas fara surse "in interiorul fundatiei" !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA2006 spune:

Si care ar fi "cea mai cea" invatatore?
Asta asa, daca tot dai din casa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui LARA2006

Si care ar fi "cea mai cea" invatatore?
Asta asa, daca tot dai din casa ?


Pai mai Lara, asta tu ar trebui sa stii mai bine ca doar te-ai batut pe ea cu inca 49 de perechi de parinti Macar ai prins-o bine? Mai scapa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA2006 spune:

PsichoMom, am vrut sa stiu daca m-am "batut" pentru cine trebuia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Offf, Doamne! Mare dilema!!!

Eu ma amuz pentru ca la clasele a3-a exista 5 invatatoare dintre care doar despre una am ceva dubii si acolo nu cred ca este ea de vina, ci felul in care i-au alcatuit clasa...

Evident ca daca va veni din nou Capcaunul, ne va spune ca doar una (eventual cea de la A - felicitari, Alina ) este buna, si restul sunt praf, asa cum este de altfel toata Scoala Spectrum!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Adevarul este ca majoritatea copiilor care termina primara sunt ... praf. Este suficienta o privire peste rezultatele lor comparate cu ale copiilor de la alte scoli, fie la concursurile din ciclul primar, fie in clasa a V-a (indiferent unde o fac, tot la Lumina sau in alta parte).

Pe de alta parte, este o scoala privata ieftina si nu se poate cere performanta deosebita in asemenea conditii bugetare. Insa, ca orice afacere impotmolita in Romania, s-au cam lacomit la bani in detrimentul calitatii, si asta se simte. Adica n-au marit taxa, dar au adaugat inca cel putin 10 clase intr-un sediu si asa impropriu. Unele angajari, pe pile, au esuat lamentabil, noroc ca se mai intereseaza unii parinti de calitatea cadrelor didactice. Cum e sa afli ca o "profesoara" de engleza (CATASTROFALA la ore) nu are NICIO diploma sau atestat in materia de predare? Si sa nu o poti da afara decat dupa ce se merge cu scandalul si cu memoriul pana-n panzele albe (fundatie & inspectorat)? Asta dupa ce cu un an in urma alta profesoara de engleza a facut un bors de engleza, zburand si ea, in cele din urma, in alte birouri ale fundatiei, ferita de ochii curiosilor parinti (care tot n-au aflat daca avea sau nu vreo facultate sau macar diploma de profil).

Norocul scolii Spectrum (si ghinionul nostru ca parinti) este ca intr-un ocean de scoli de stat jalnice, in care se face orice altceva in afara educatie, mediocritatea Spectrum este de preferat de catre cei care nu au suficient banet sa intre la o scoala privata cu staif, sau suficiente pile si mai ales suficienti nervi ca sa penetreze intr-una din rarele clase de stat in care se face carte. Si cu norocul asta care atrage clienti, si inca cu duiumul, diriguitorii Spectrum s-au culcat pe-o ureche si l-au luat pe "merge si-asa" in brate. Naravul s-a propagat pana-n cancelarie, vorba ceea, cum e turcul, si pistolul, putine cadre didactice pastrandu-si entuziasmul cu care vin aici, daca l-au avut.

Favoritisme in scoala? La greu! Face un pupil varza o ora, oarecare. In cele din urma invatatoarea il ia de mana si-l duce la directiune. Pedeapsa? .... Cateva bombonele de la director si-o mangaiere protectoare pe umar. Disciplina? Hmmm. Ce-i aia disciplina? E-n programa?

In concluzie, daca o clasa nu strange mai multi parinti destupati la minte care sa supravegheze (ca-i dreptul lor!) cum decurge educatia si viata (caci stau o jumatate de zi pe-acolo) copiilor lor, nu prea va avea cu ce sa se mandreasca la absolvire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Capcaunule, nu spun ca pe alocuri nu ai dreptate... si prefer sa ignor tonul tau usor rautacios... In fond este alegerea mea sa imi aduc copilul la Spectrum si am cam obosit sa mi se tot spuna ce nasole e ca l-am dat la o particulara ieftina si care nu face performanta... Pe scurt, tu inteleg ca nu ai copiii la Lumina dar evident stii totul " din interior" mai bine ca noi si nu pierzi nicio ocazie sa ne arati cat de mult dispretuiesti scoala pe care noi am ales-o...

Contraargumentul meu forte este ca la clasa fiului meu nu se intampla nimic din ce povestesti tu aici! Este disciplina, se invata, si cel mai important: copilul meu este fericit!

In privinta englezei, ceea ce povestesti tu s-a intamplat la ICHB. Nu stiu sa se fi intamplat ceva de genul acesta si la noi. Daca tu stii mai mult, detaliaza... cine este doamna? Profesoara lor de engleza obtine rezultate remarcabile cu ei. Matei venise in clasa a 2a cu nivel 0. Toata clasa 1 la scoala de Stat au colorat... La sfarsitul anului obtinea punctaj maxim la examenul Cambridge.

Tu spui ca nu au rezultate remarcabile... Nici la scoala de Stat de unde venim nu aveau, si nu era una de la periferia Bucurestiului. Acolo, insa primea alt fel de educatie: cu bataia si cu amenintarea...
Ce inseamna de fapt ca un copil de scoala primara sa aibe rezultate remarcabile? Cati ajung acolo? Cativa, cei mai dotati! Sunt cativa si la Spectrum (vorbesc de clasele a 3-a, la restul nu stiu). Matei nu este printre ei, este bun dar nu l-as forta niciodata sa faca ceva peste puterile lui.

Una peste alta: noi am gasit aici ce cautam! Asa cum iti spuneam: Matei este foarte fericit si isi iubeste profesorii. Restul sunt detalii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu am cochetat cu aceasa scoala dar din cauza faptului ca era departe de casa am renuntat si m-am reorientat spre alta.
Capcaunele vad ca stii multe despre sistemul privat. Poti sa faci un top al scolilor particulare din Bucuresti, si care este motivul pentru care consideri acest lucru.? Eu dupa cate am vazut la nivel de liceu au rezultate destul de bune, dintre liceele particulare sunt printre cei care au cel mai mare numar de promovati la bac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Dana, trebuie sa faci diferenta intre scoala Spectrum si gimnaziul sau liceul ICHB.
Scoala e slaba, la nivelul clasei a patra rezultatele sunt foarte slabe prin comparatie cu multe scoli de stat. Vorbesc de clasa a patra pentru ca am copil de aceasta varsta si stiu ce vorbesc.
Clasa a cincea are o grupa de performanta de 18 locuri, locuri care se ocupa in mare majoritate prin recrutarea elevilor de exceptie din alte scoli. Elevi care s-au remarcat la Arhimede, Euclid, Lumina Math. Acesti 18 copii au un program infernal, dar 5-6 rezista si ajung la performante remarcabile chiar si la nivel international.
Cam asta e sistemul.
Daca ai un copil exceptional si rezista ritmului, va ajunge departe ca performante.
Dar, exista si partea intunecata: am inteles ca acesti 18 copii nu prea mai invata si altceva, istorie, geografie, etc, ei avand din start media 10.

Mergi la inceput