beta hcg scazut

beta hcg scazut | Autor: oanazzuro

Link direct la acest mesaj

buna!
sunt noua pe acest forum si caut un raspuns la o problema mai delicata.
sunt insarcinata in saptamana 20 si pana acum toate analizele mi-au iest bine si ecografiile. din saptamana 18 am facut triplul test si mi-a iesit ca am valoarea beta hcg de 5024, conform buletinului de analize scria ca este scazuta, am repetat beta hcg in saptamana 19 si mi0a iesit de 940 si trebuia sa fie intre 3300 si 40000, deci mai scazuta, din saptamana 20 am inceput sa iau utrogestan de 100 mg cate 3 pe zi. stiu ca atunci cand valoarea incepe sa scada inceteaza di evolutie fatul. As dori sa stiu daca este cineva care stie , daca exista posibilitatea ca beta hcg sa creasca la valorile normale sau daca exisata riscul sa nu creasca. Sa stiti ca orice raspuns il primesc cu fruntea sus

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu suna bine. Ai trombofilie sau mutatii MTHFR, Leiden, Pai...? Ai luat vitamine prenatale si acid folic? Daca ai trombofilie Medyn Forte sunt cele mai bune vitamine (complex de B-uri), se comanda online la Farma Express. La ultima eco ti-au masurat IR-urile (rezistentele pe arterele uterine)?

12+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

La varsta asta a sarcinii conteaza ecografia si masuratorile din ea. Nu te supara din cauza statisticii... La mine era prea mare, nu a insemnat nimic. Depinde de valoarea secretata de placenta. Nu toate suntem la fel. Relax

+24s Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanazzuro spune:

da am luat elevit si acid folic, dar maine trebuie sa ma duc sa fac ecografia aia doppler si sa iau din nou dozajul la beta hcg si de aia v-am scris ca doctorita mea nu da prea multe detalii, mi-a zis ca am placenta jos inserata si colul uterin in forma de V , dar daca cer mai nulte detalii in legatura cu ce s-ar putea intampla mai rau nu zice nimic , zice totul e bine. precizez ca nu ma sperie nimic si indiferent prin ce trebuie sa trec -eu trec pentru ca sunt invatata cu tratamentele si spitalele ca acum trei ani si jumatate mi-au scos un rinichi si ureterul,dupa vreo sapte ani de dureri, dar tot ce vreau e sa nu nasc un copil cu malformatii care sa sufere si sa sufar si eu. Eu imi doresc copilul dar vreau sa fie sanatos, si dea aia va intreb ca sa stiu la ce sa ma astept.
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri si vo doresc tot binele din lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

De ce nu mergi la o ecografie in alta parte, la un medic mai comunicativ?
Important in clipa asta e ca sarcina sa nu se fi oprit din dezvoltare si orice ecografist iti poate spune daca inimioara lui bebe mai bate sau nu.
Se poate sa nu aiba relevanta Beta HCG desi scaderea de regula nu e de bine.
Daca ai col in V inseamna ca e deschis la unul din capete ceea ce iar nu e prea bine si ar trebui sa-ti zica sa stai in pat mult si sa nu faci nici un fel de efort.

12+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanazzuro spune:

pai de oprit nu s-a oprit ca misca si misca chiar destul de des, insa ma preocupa sa nu il afecteze scaderea beta hcg si nu stiu ce urmari ar putea avea avand in vedere ca in aceasta perioada are loc dezvoltarea creierului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Oana, din cate stiu eu dupa saptt 14 oricum valorile Betei scand.
In plus, Beta care se ia pt DT sau TT nu e aceeasi ca cea care se ti se da cand e sarcina incipienta. Mie dr mi-a spus nici sa nu incerc sa interpretez singura rezultatul pt ca el se introduce intr-un soft si se coroboreaza cu date ecografice pt a da probabilitate pt diferite mutatii genetice.
La varsta asta a sarcinii, daca il simti pe bebe si ecografic este ok nu vad de ce ti-ai face griji!

23+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ce e asta cu scazut beta hcg = oprire din evolutie??? ca poate e valabil la 4 saptamani de sarcina, nu la 20
daca cumva asta a zis medicul, exista varianta sa fi spus o prostie, din neatentie, oboseala, etc. daca nu... iar nu suna bine si as recomanda schimbarea lui.
iar in afara de cele de mai sus, triplul test se face pana in saptamana 18, sper ca asa a fost facut. adica in saptamana 17, ca sa fiu corecta pana la capat.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Se poate sa nu aiba relevanta Beta HCG desi scaderea de regula nu e de bine.
Daca ai col in V inseamna ca e deschis la unul din capete ceea ce iar nu e prea bine si ar trebui sa-ti zica sa stai in pat mult si sa nu faci nici un fel de efort.

12+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan



Emilia, daca nu te pricepi de ce scrii la subiect ingrijorand gravida si mai tare?

Oana, nu te lua dupa forum, intreaba exact medicul ce si cum!
Daca nu te-a lamurit medicul la care ai fost, mai cere-i detalii inca o data sau mergi la altul!

Triplul test nu se mai face la 20 de saptamani, analiza de sange repetata inseamna bani aruncati, hcg-ul scade de la un moment dat in mod normal.
Mergi la un medic competent.

Mergi la inceput