Licurici gradinari - ianuarie-februarie 2009 (170)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Neata!
Vin si eu cu raportul de 'gradinarit".
Ieri a fost prima zi. A fost tare vesela dimineata, i-a spus Ioanei ca ea incepe gradinita, a plecat topaind. Dar cand a fost sa ne despartim s-a pus pe racnete. Nu au tinut-o mult, eu am mai ramas de vorba cu directoarea si nu am mai auzit-o. La pranz a luat-o bona tare fericita, a spus ca i-a placut mult, e mult mai bine decat la gradi cea veche. S-a jucat, a facut o bratara cu fluturasi, a ieist in curte, a mancat salata de varza. Totul OK.
Dimineata a mai matait un pic acasa si inca un pic and am intrat, dar am lasat-o linistita.
Sunt tare incantata de alegerea acestei gradinite, imi place mult si doamna educatoare, chiar stie cum sa o ia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Paula imi pare rau de spatele tau, sper ca esti mai bine. Copiii cum mai sunt? Sanatate multa!

De ce zici ca sunteti cu probleme mari la vorbit?

Naty ma bucur ca i-a placut Nadiei la noua gradi, sper sa o tina obiceiul asta.

La noi a fost mai bine, ieri nu a mai facut crizutele obisnuite si azi de dimineata numai s-a marait un pic in clasa ca il alerga un baietel de care nu-i place . Inca nu vrea sa doarma la gradi, sta in patut cuminte si asteapta sa vina mamaia sa-l ia - ceea ce pe de o parte e bine ca seara pica repede pe la 21

fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

mutumim de aprecieri
noi suntem suparati ca azi l am internat pe socru la urgenta, nu stim inca ce are, posibil ulcer perforat dar nu e sigur
plus i infectie in organims ca erau leucocitele 16000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Crisspy bine ca e mai bine cu mersul la gradi. Nici al meu nu vroia astazi, zicea ca e bica acasa sa stea cu el daca eu merg la servici. Asa ca i-am zis ca merge si ea la servici ca nu mai are bani. Mai tuseste dar numai la somn asa ca nu l-am mai tinut acasa.
Bogdan tot are febra si e tare nervos.

Eu ma misc un pic mai bine dar doare mereu. La radiografie pe rezultat scrie si de scolioza si de hernie si mai ceva dar sa vedem ce o zice medicul ca e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Porumbita sanatate multa socrului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
Paula, aoleu ce aventuri pe voi in austria!! bine ca v-ati intors. sanatate multa!
Porumbita, sanatate multa si socrului tau.
noi suntem ok.... nimic nou de raportat. ceva muci normali si cam atat.
o zi buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Porumbita samatate multa socrului!

Si tie Paula, sper sa nu fie nevoie de vreo interventie!

Razvanelul s-a pus pe plans fix cand a intrat in clasa. Mie acasa imi zice ca nu ii place de Bogdan (cel mai agitat din grupa) si educatoarea imi spune ca nu mai stie cum sa-i desparta: ieri cica au si cazut amandoi, Bogdan lovindu-se mai tare . Inca nu vrea sa faca nimic singur la gradi: mancat, dezbracat, pipi, sta si asteapta sa-l ajute doamna. Si asta nu pt ca nu poate ci pt ca nu vrea. Aseara i-am zis ca daca nu se dezbraca singur ii duc pe Mack si pe Fulger la vecinul de vis-a-vis (e un baietel de vreo 2 ani) si imediat s-a executat. Pana si tricoul se chinuia sa-l scoata singur .

By the way, cum i-ati invatat sa-si dea tricoul jos? Ca nu ma pun deloc de acord cu sotul asupra metodei si Razvi nu pricepe nimic, unul zice intr-un fel, altul in alt fel .

Cred ca ne putem declara de acum fara pampers, avem 3 saptamani cu el scos noaptea si numai un mic accident. Azi-noapte chiar m-a trezit ca face pipi.

I-am facut Andruskai in week-end smantana din caju, foarte buna, insa i-a aparut o spuzeala ca bubitele de transpiratie mai intai pe gat, apoi la incheietura mainilor in spatele cotului ca ieri sa vad ca s-au intins pe toata manutza stanga si spre burtica (asa a facut si de la branzica si in 5 zile i-au aparut petele mari pe tot corpul). Nu-i mai dau cateva zile sa vad cum se comporta. Ma gandesc serios sambata sa mergem la Synevo sa o testez si pt alergia la nuci si sa refacem si testele pentru alergia la PLV...o sa fie ieftin ca braga, vreo 5 milioane , dar asta e.

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Porumbita, sanatate socrului.
Paula, multa sanatate si tie. Sper sa nu fie grav.

Naty, felicitari pentru inceputul de gradinita.
Crisspy, habar nu am cum a invatat Ilinca sa se dezbrace. Insa are un stil ciudat, cam trage de tricouri si le largeste.
Smantana de caju?

Noi ne laudam cu tuse de 2 zile si azi miorlaia de durere de gat. Da' toata grupa behaie.

O zi frumoasa!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea
Smantana de caju?



Mda . Si mie mi s-a parut ciudat cand am auzit prima data, insa de vreo 2 sapt tot caut alternative la lactatele traditionale ca daca ne ramane alergia asta la PLV sa ii pot da si chestii care se pregatesc cu unt, smantana, lapte.

Nu te gandi ca iese fix ca smantana clasica, inca s-a simtit gustul de nuca, insa e cremoasa si gustoasa .

Am mai facut si lapte de migdale in casa, e ok, insa nu i-am dat inca, am zis sa vad reactiile la caju si uite...s-a umplut de spuzeala si tare ma indoiesc ca sunt de la caldura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

'Neata,

Porumbita samatate multa socrului!

By the way, cum i-ati invatat sa-si dea tricoul jos? Ca nu ma pun deloc de acord cu sotul asupra metodei si Razvi nu pricepe nimic, unul zice intr-un fel, altul in alt fel .



isi duce mainile pe deasupra capului si prinde tricoul de undeva din spatele gatului
asa i a invatat si la gradinita

socrul se pare ca are o criza acuta de colicist si nisip la bila
nu prea am inteles la tel ca victor avea o sesiune de urlete
cum papuci il apuca nene colicii la 2 luni jumate?

Mergi la inceput