Fumatul - IPartea a II-a

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Eu m-am apucat de fumat la 17 ani si m-am lasat la 37, prin hipnoza. NIMENI nu m-a putut convinge sa nu mai fumez, de aia Isabela, nu cred ca ai vreo sansa, imi pare rau sa-ti spun. Mai ales la virsta lor, cred ca e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Am citit undeva ca nicotina da cea mai mare dependenta dintre droguri (era un studiu pe mai multe tipuri de drog, inclusiv tutun si alcool). De aceea eu am un mare respect pentru cei care reusesc sa se lase de fumat.


Cand m-am lasat de fumat, cateva luni am avut niste simptome groaznice. Imi tremurau mainile, aveam o senzatie de apasare pe piept de parca ma apasa un bolovan, o stare de nervozitate de imi venea sa zgarii peretii si aveam senzatia ca aveam capul desprins de trup, adica stiam ca pasesc pe pamant dar parca vedeam pamantul de sus. Aiurea rau. Imi imaginam ce trebuie sa simta cei care se lasa de droguri d-alea grele, daca eu la tigari am simtit asa.

M-am apucat la 18 ani si m-am lasat la 33, fumam deja 2 pachete pe zi, cand mi-am gasit un motiv interior sa ma las.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana_B

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Am citit undeva ca nicotina da cea mai mare dependenta dintre droguri (era un studiu pe mai multe tipuri de drog, inclusiv tutun si alcool). De aceea eu am un mare respect pentru cei care reusesc sa se lase de fumat.


Cand m-am lasat de fumat, cateva luni am avut niste simptome groaznice. Imi tremurau mainile, aveam o senzatie de apasare pe piept de parca ma apasa un bolovan, o stare de nervozitate de imi venea sa zgarii peretii si aveam senzatia ca aveam capul desprins de trup, adica stiam ca pasesc pe pamant dar parca vedeam pamantul de sus. Aiurea rau. Imi imaginam ce trebuie sa simta cei care se lasa de droguri d-alea grele, daca eu la tigari am simtit asa.

M-am apucat la 18 ani si m-am lasat la 33, fumam deja 2 pachete pe zi, cand mi-am gasit un motiv interior sa ma las.


Si eu am avut toate simptomele de mai sus, plus crize de plans si ingrasat din aer, ca mi-era prea rau sa mananc.
Am fumat de la 14 la 33 de ani si m-am lasat cand mi-a spus Carla ca nu vrea sa ma pupe, pentru ca miros urat... inainte, nimic nu m-ar fi putut convinge.
Mi-a luat 2 ani si 3 incercari sa ma las definitiv, de fiecare data cand m-am reapucat imi placea tot mai putin, ultima data am fumat doar 2 saptamani si era insuportabil mirosul fumului (si asa a ramas, sunt unul din ex-fumatorii aia carora le pute ingrozitor fumatul, acum mi se face rau cand stau in fum).

Eu sper ca fiica-mea sa nu fumeze, nu-i place mirosul. Mie mi-a placut mirosul tigarilor de cand am fost mica si am fumat prima data la 5-6 ani cred (nu m-am apucat, doar am incercat). La polul opus barbati-miu a urat mirosul tigarilor si n-a tras un fum in viata lui.

Nu am niciun sfat pentru isabela, din pacate.. argumentele cu plamani si dinti nu vor tine la varsta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

-mie mi se par foarte descriptive si greu de vizionat pozele si video-urile in care vb oamenii aia cu gaura la git.( nu stiu cum se numeste procedura.)
dar eu cred ca daca as fuma, as fi socata sa ma uit la asa ceva si sa stiu ca poate asta ma asteapta si pe mine.

-o alta sugestie, poate daca ii promiti ceva care ea isi doreste mult, dar sa se lase de tzigari?!

-ai vb cu un psiholog?

nu stiu, chiar nu stiu ce as face in situatzia asta. ...eu nu fumez, nu am fumat cu adevarat niciodata decat cateva tzigari in fac. desi am trait in casa cu fumatori.

treb facut ceva, treb ajutata sa se lase!



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Si eu cred ca faza cu interdictia uneori e inutila la varsta lor. Eu am exemplul propriu, mama nu mi-a interzis niciodata sa fumez, am pufait prin liceu dupa care mi-a trecut cum mi-a venit, prietena mea cea mai buna a avut interdictie totala, la 30 de ani avea copil si mama ei nu stia ca fumeaza, acum are peste 40 si fumeaza in continuare, cred ca fiecare decide in stilul sau.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu m-am lasat de fumat in momentul in care copilul a venit dupa mine la bucatarie ( unde fumam ) si a plans de mama focului sa-i deschid usa. Frica sa nu o imbolnavesc m-a motivat si nu am avut niciun fel de simptom. Din ziua in care am zis stop, stop a fost. Au trecut 7 ani de atunci. Nu as mai reveni la obiceiul de a fuma, nicicand; este risipa de bani si sanatate.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

N-am fumat niciodata. Si stiti de ce? Din senzatia de "superioritate"
Treceam pe langa grupurile de fumatori cu capul sus si imi spuneam in gand "ia uite la oile astea"

Poate ar fi bine sa aveti si acest tip de conversatii cu adolescentii. Cand vedeti o reclama in ziar / pe strada / la TV: "pff, ia uite si la astia, pe cine cred ca pacalesc. Bine ca pun doua modele 'cool' in fotografii si in realitate numai cei fara control si cultura fumeaza". Sau "s-a intors x din Canada azi, mi-a povestit cum ca acolo numai oamenii strazii mai fumeaza. Mai sunt si altii dar sunt priviti ca si cum ar fi idioti" (asta mi-a spus-o tatal meu, recent, dupa o vizita de jumatate de an in Canada). Sau "Doamne, cat de usor se lasa unii manipulati. Corporatiile vand iarba de 2 lei cu 15 lei si isi freaca mainile uitandu-se cum prostesc atatia oameni. Si cat de ridicol arata, cu un pai in gura si scotand fum" Etc etc

Adolescentii isi doresc sa se simta speciali.
La mine ar functiona cu siguranta.

[Asta e intr-adevar mai greu daca si parintii fumeaza...]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Am cunoscut parinti care permit fumatul copiilor (liceeni). Spun ca si asa fumeaza, ba mai mult, le cumpara si tigari, sa nu fumeze tigari proaste de pe la basarabeni.
In mintea mea (incuiata) nu pot concepe asa ceva. Poate si un whisky bun, sa nu bea Saniuta si Babanu???

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Asta era mama mea. Imi cumpara Marlboro rosu, cel mai scump la vremea aia. Prietenii mei trageau la mine acasa ca la stupu' cu miere, ca venea maica-mea si-i servea cu cafea si tigari bune (sa nu-mi imputa camera cu Carpatiu' lor:))) Si daca aveam chef la sarbatori sa beau ceva, se-ntorcea de la magazin cu plasa plina de Beefeater si Johnny Walker.
Am fumat 11 ani, m-am lasat brusc, la 26 de ani, ca asa am vrut io. Alcoolica nu-s. Si da, daca mergeam cu pretinii la "metaloteca" dam pe gat si cate-o suta de votka proasta, ca asa era trendu':)))
Asa ca noi, ca parinti, daca interzicem, e ca sa fim noi cu constiinta curata, "ca am facut tot ce tine de noi", da' copiii tot ce vor ei fac, asta e clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Am citit undeva ca nicotina da cea mai mare dependenta dintre droguri (era un studiu pe mai multe tipuri de drog, inclusiv tutun si alcool). De aceea eu am un mare respect pentru cei care reusesc sa se lase de fumat.



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Aiurea, vorbe de claca, prostii. In ultimii doi ani din cei 11 petrecuti ca fumatoare pasionata, ajunsesem la ziua si pachetu' de Lucky Strike, dar daca ma plictiseam sau mergeam la un chef bagam lejer si 2 pachete/ zi (sau noapte:))
M-am lasat de pe o zi pe alta si n-am intrat in niciun sevraj, nu mi-o picat tensiunea, n-am lesinat, nu m-a apucat tremuriciu'...si toti care au fumat si s-au lasat pot sa-ti confirma asta, dependentza (cu toate asa-zisele simptome) e doar in creier. Dar cine s-a lasat fiindca asa a vrut el nu resimte nimic nici fizic nici psihic in urma renuntatului la fumat (dimpotriva, de obicei devin enervanti, trec in tabara cealalta, propovaduiesc lasatul de fumat, exact ce urau ei cand fumau:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

No, uite, am postat inainte sa citesc ce a scris Oana si JG!
Oana nu stiu din ce motive s-a lasat, dar la JG mi se pare clar ca simptomele fizice erau din cauza faptului ca a avut o motivatie extrinseca. Probabil si la Oana a fost asa, psihic de fapt nu cred ca era hotarata sa se lase, altfel nu-mi explic de unde simptomele alea sau care e faza, ca doar tot nicotina au bagat in ei toti fumatorii, de ce ar reactiona (fizic) diferit la lasarea tigarilor?!
(mno, editez, vad ca Oana a scris ca "a gasit un motiv interior" sa se lase...nu stiu ce sa zic...)

Mergi la inceput