Garoafe dansatoare de flamenco (ilustratii carte)

Garoafe dansatoare de flamenco (ilustratii carte) | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Era o carte din copilarie (de dimensiunile unui caiet studentesc) cu ilustratii minunate. O singura pagina mi-o amintesc... cu garoafe prezentate drept dansatoare de flamenco (rochii rosii cu alb, par strans, poate carlionti pe frunte si evantai in mana ); se prea poate sa fi fost si alte flori pe acolo care prindeau viata si dansau... cred ca era proza, dar nu bag mana in foc. Iar ilustratiile chiar erau deosebite, lucrate cu grija si detalii.

Stie cineva despre ce vorbesc?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Luna-Betiluna si Dora-Minodora in gradina trebuie sa fie!

acum vad ca s-au reeditat toate 3 cartile colectiei: "...si gradina", "...in tara lui Peste-Mamaliga-Prapadeste", "intr-un gaz-album cu pasarele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Si eu le-am cumparat recent copiilor setul cu Luna si Dora, dar ilustratiile din cartea asta erau mult mai frumoase. Plus ca era o carte veche, poate de la sfarsitul anilor 60. Era a verisoarei mele, o admiram in vacante la bunici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

deci nu e din Dora & Luna...

imi amintesc perfect ilustratia, e fix cum ai descris-o, cu carlionti, garoafe si rochii spaniole. contururi negre puternice, culori tari (predominant rosu). si ceva craite dansand in jur.
sper sa regasesc cartea pe la parinti, o aveam si eu in copilarie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

S-au reeditat toate 3volumele. Am fost foarte incantata cand le-am vazut si lui Alex ii plac (mai putin cea cu gazele).
Dar alea nu danseaza,

http://www.librarie.net/carti/36483/Luna-Betiluna-si-Dora-Minodora-Anamaria-Smigelschi

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput